VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je stř 08. pro 2021 19:59:17
www.perka.cz - ruční výroba per na zakázku

Přispět na provoz můžete libovolnou částkou na: 1165212014/3030 nebo přes PayPal

https://www.pivovary-braumeister.cz Beer Production Technology Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz Pivnitanky.cz SvojePivo.sk

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Pravidla fóra

Prosím, klikněte pro zobrazení pravidel fóra

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: BREWZILLA 65L 3.1 na prodej - prodáno
PříspěvekNapsal: stř 09. zář 2020 18:58:54 

Ahoj,

nabízím Brewzillu 65l (vč. neoprenu) za 12tis Kč. Uvařeny 2 nebo 3 várky (takže jako nová, zatím je i v záruce), teď o víkendu udělám ještě jednu a pak bude volná:) Důvodem není nespokojenost, až na drobnosti funguje skvěle (viz mnoho videí na youtube), ale stěhuji se do nového a udělám si radost B40pro od Brewtools. Je to spíš pro efekt, než že bych čekal lepší pivo:), ale taky jsem se ustálil na jednokyvetových dávkách a 65l varna je pro mě zbytečně velká.

Naposledy upravil Despo dne sob 01. kvě 2021 19:44:59, celkově upraveno 4

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

Předmět příspěvku: Re: BREWZILLA 65L 3.1 na prodej
PříspěvekNapsal: stř 09. zář 2020 19:00:26 

Ještě jsem zapomněl - preferuji osobní odběr v Praze, příp. zaslání bych musel dořešit.

Předmět příspěvku: Re: BREWZILLA 65L 3.1 na prodej - sleva
PříspěvekNapsal: ned 06. pro 2020 22:21:24 

Upravena cena na 12tis.

PříspěvekNapsal: stř 17. úno 2021 22:45:35 

Ahoj, předpokládám, že BrewZilla je už prodaná, nicméně i tak by mě zajímala aspoň zkušenost. Vpodstatě jsem rozhodnutý koupit 35l variantu, hodlam delat převážně cca 20-25l várky, nicméně mám možnost koupit za dobrou cenu 65l, což bych možná využil v budoucnu. Proto se chci zeptat, zda se dá i v té větši verzi bez problémů vařit menší dávky. Byť asi relevantní odpověď je už poslední věta "ale taky jsem se ustálil na jednokyvetových dávkách a 65l varna je pro mě zbytečně velká".....

PříspěvekNapsal: pon 22. úno 2021 13:37:29 

Podstatná věc pro výběr varny je jalový objem vody pod sladovým košem. U BrewZilly 65l je 5 litrů hladina, kde se nachází falešné dno pro filtraci nad čerpadlem. Po nalití dalších 6 litrů vody se dostaneš na dno sladového koše. Ve varně máš tedy už 11 litrů vody a ve sladovém koši ještě není ani kapka. Dejme tomu, že budeš vařit českou klasiku a to na várky 25 litrů. Dáš 19 litrů piva do kyvety a zbytek do PET flašek na testování, jestli obsah kyvety už je k pití.
To znamená cca 6 kg sladu do 21 litrů vystírací vody (= 3,5 litru / kg), plus 14 litrů vyslazovací (třeba). Pak ale zjistíš, že nad hladinou dna ve sladovém koši máš 21 - 11 = 10 litrů vody. To ale pořád není voda, kterou máš k dispozici, protože sladový koš má menší průměr, než celá varna. Takže těch 6 kg sladu nakonec nasypeš do cca 7 litrů vody. To je samozřejmě nesmysl. Takže zapneš čerpadlo, a teď budeš muset s hodinářskou přesností regulovat průtok, aby sis nepřečerpal veškerou vodu od dna varny do sladového koše, protože tu vodu zároveň zahříváš. Takže nechceš, aby ti na dně varny zbylo tak málo vody, že se přehřeje.
Tohle bude asi hlavní problém, s kterým se potýkal Despo.
===
Já vařím várky dvojnásobné a výsledkem je mladina ve spilce o objemu cca 44 litrů. To je 30 do kegu a zbytek do PET flašek. Vychází to akorát a vyhovuje mi to dokonale.
Pro kyvetáře by to znamenalo vařit do 2 kyvet najednou, což nakonec není nic proti ničemu. Pro pidi dávky je ale 65l varna fakt nevhodná.
===
Ještě malá poznámka k tomu číslování: Brewzilla 65l má vodoznak do 55 litrů, Brewzilla 35l do 30 litrů. Skutečných 65/35 litrů do nich nenaleješ ani omylem :)

Naposledy upravil beranec dne úte 09. bře 2021 18:16:02, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: pon 22. úno 2021 16:54:57 

Děkuju moc za vyčerpávající odpověď. Zhruba tak nějak jsem to tušil. Taky kyvetím, ze začátku chci dost experimentovat, takže budou lepší menší dávky. Nejspíš tedy brewzilla, předpokládám, že v cenové kategorii kolem 12tis nic lepšího neseženu (i když už jsem párkrát uvažoval o bazarovém grainfatheru, když se objevil kolem 15tis).

PříspěvekNapsal: čtv 25. úno 2021 6:12:24 

Ahoj, stále je k dispozici.
Jinak jak psal Beranec, jestli seš skálopevně přesvědčen, že budeš vařit dávky do jedné kyvety a nikdy více, tak je 65l varna zbytečná už jenom kvůli manipulaci. Já vždy cílil na cca 25-26l objemu, který šel do kvasné nádoby a akorát pak méně vyslazoval. Takže vařit i v malém pochopitelně lze, ale celkově 35l Brewzilla na to bude vhodnější (možná jen, že budeš v 65l verzi při vyšším výkonu o něco rychlejší).

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina