VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je stř 08. pro 2021 21:13:36
www.perka.cz - ruční výroba per na zakázku

Přispět na provoz můžete libovolnou částkou na: 1165212014/3030 nebo přes PayPal

https://www.pivovary-braumeister.cz Beer Production Technology Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz Pivnitanky.cz SvojePivo.sk

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: zcukření do nezkvasitelných cukrů
PříspěvekNapsal: čtv 19. čer 2014 9:53:06 

Přátelé pivomilníci, nedá mi to se svámi podělit o mou včerejší zkušenost. Vařil jsem nedávno pivko s plánovaným prokvašením na spilce okolo 69-70% po stočení se pivo jen velmi špatně dosycovalo. Obětoval jsem pár stovek a dal pivo do Vyškova na rozbor, s hrůzou jsem zjistil, že prokvašení po měsíci ležení je jen72% a dosažitelné prokvašení je pouze 74%
Ptal jsem se sám sebe jak je to možné, zcukřilo to v pohodě, jodová zkouška negativní, teploty na nižší cukrotvorné 62-3° vyšší cukrotvorná 72-3°
Vše se zdá být v poho, jen v chlaďáku nic moc...
Situaci jsem konzultoval se sládkem panem Táborským a s panem Slabým z VÚPS - bylo mi doporučeno zvednout nižší cukrotvornou teplotu o jeden až dva stupně a popřípadě udělat ještě prodlevu na 68° zde jsou aktivní obě amylázy a mělo by to vyřešit můj problém. Prý se škroby rozštěpily na nezkvasitelné cukry které jodová zkouška již nemá jak odhalit, ale kvasnice je prostě "nesežerou"

Máte někdo podobnou zkušenost popřípadě používáte tento způsob běžně?

Naposledy upravil mircous dne čtv 19. čer 2014 19:28:44, celkově upraveno 2

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

Předmět příspěvku: Re: scukření do neskvasitelných cukrů
PříspěvekNapsal: čtv 19. čer 2014 11:42:39 

Nepíšeš o jaké se jednalo kvasinky. Svrchní a spodní se liší například ve schopnosti rozštěpit maltotriosu...

A ano, jodová zkouška neukáže, že to "dobře" zcukřilo, ta prokáže jen (ne)přítomnost dlouhých řetězců...

Ležák třírmut ŽPČ 12
Ležák třírmut Shine 12
Tmavý ležák 12
Espresso stout 16
Berliner weisse 7
Berliner weisse 7 blackberry

Na spilce:
---

Předmět příspěvku: Re: scukření do neskvasitelných cukrů
PříspěvekNapsal: čtv 19. čer 2014 15:19:06 

Ja by som si na tvojom mieste určite overil kalibráciu teplomeru.

Meraj vriacu vodu a ľadový kúpeľ. Ak nebudeš mať (s rozumnou odhýlkou) 100 a 0°C, tak by som najskôr pracoval na tomto probléme, než na teplotnej schéme - tá vyzerá podľa mňa fajn, aj keď nepíšeš časy.

Ja by som naopak tých 72 stiahol možno na 70 http://missionarybrewer.files.wordpress ... r_mash.jpg

Předmět příspěvku: Re: zcukření do neskvasitelných cukrů
PříspěvekNapsal: čtv 19. čer 2014 19:25:53 

Teploměry jsou ověřeny, dnes jsem to dovezl z laborky a odchylka max do půl stupně. Kvasnice spodní a prodlevy 30minut. Je mi to fakt záhadou. Jediné co mě ještě napadá je ne úplně dokonalá činnost míchadla na rmuťáku, sice se objem valí ku předu ,ale asi je ve spod vyšší teplota než u hladiny. To by mohlo vysvětlit štěpení nezkvasitelných cukrů které vzniká na nižších teplotách. Včera jsem zajel ke známému přivařit pomocné lopatky do úrovně cca jedné třetiny pod hladinu a uvidíme co to udělá. Začátkem týdne zkusím uvařit a pak napíšu.

Předmět příspěvku: Re: zcukření do nezkvasitelných cukrů
PříspěvekNapsal: pon 23. čer 2014 14:31:10 

Enzymy můžou být méně aktivní z několika důvodů - špatný slad, špatné pH, špatná teplota, všechno špatně. Pokud máš teplotu na 62, tak se rozštěpí jen určité množství řetězce na jednoduché cukry, alfamayláza by měla být jen lehce aktivní. 30 minut nestačí k tomu aby alfa rozštěpila škrob na dextriny a beta je pak rozštěpila na jednodušší cukry. Když pak zvedneš teplotu nad 70, tak denaturuješ betu, tak už pak nemůže vytvářet jednoduché cukry a nastoupí jen alfa, která je na svojí špičce a rozštěpí celý zbytek škrobů poměrně rychle na dextriny, které už nemá dál co štěpit. Takto ti vznikne sladina s vyšším obsahem dextrinů. Když chceš hluboké prokvašení, tak zvední teplotu na 63,64 nebo 65 a drž ji aspoň hodinu. Prokvašení taky záleží, na provzdušnění, nutričních hodnotách mladiny, dávce a druhu kvasnic, průběhu kvašení a dokvašování,...

Edit: Lokální přehřívání je samozřejmě taky moc fajn.

PříspěvekNapsal: pon 23. čer 2014 18:40:33 

Super, díky za radu, škoda, že přišla až teď. Šel jsem včera spát dřív a ráno 1.15 už jsem vystíral. Ale v podstatě jsem se držel teplot okolo 64-5 °C jen prodlevy jsem nechával na 30ti minutách. Jinak co se týče výčtu toho "špatně" tak jsem přesvědčen, že je to OK, slad je ze Záhlinic, PH a další záležitosti okolo kvasnic taky OK. Jak jsem psal, na hlavním kvašení mi v podstatě prokvasilo vše co mohlo, takže tady bych problém neviděl. Horší je to se složením mladiny, ale jsem rád, že jsem se dopracoval k chybě a už vím jak se jmenuje:-) Teď to jen dopilovat a snad to bude cajk...

m.

PříspěvekNapsal: sob 28. čer 2014 7:47:42 

Tak průběžně informuji,
várka 11,5 EPM momentální stav prokvašení 4,4 jak to dokvasí lehce pod 4 tak stáčím. Prozatím poslední úbytek za 24hod. 1,0 a jede to dál.
Ráno okolo šesté jsem sundával deku a po cca dvou hodinách je na hladině zase hezká vrstva čisté pěny. Dle mého je vše na velmi dobré cestě...
Takže jak říká sládek pan Táborský z Vyškova" není to žádný kožak co už se nehne".

Tímto panu Táborskému a dalším zůčastněným na řešení mého problému velice děkuji za cenné rady :-)

m.

PříspěvekNapsal: čtv 26. úno 2015 6:28:19 

Jen doplňující informace, o vánocích mi bratranec nechtíc převrhl skleničku s jodovou tinkturou na zkoušku zcukření kterou jsem kdysi "vyšmelil" v pivovaru. Hledal jsem zdroj kde bych ji sehnal a ejhle:-) http://vyrobtesipivo.cz/domovarnik-p274 mám to rovnou před očima. Je k tomu ke stažení i "návod" pro začátečníky a jedná se o vodný roztok. Takže sbohem pokusy s Betadinou a podobně :-)

PříspěvekNapsal: čtv 26. úno 2015 7:38:41 

mircous píše:
Takže sbohem pokusy s Betadinou a podobně :-)

Podle mě to bude dost podobné, resp. pro naše účely v tom nevidím rozdíl. Bude to nějakej roztok směsi jódu a jodidu draselného, zřejmě tedy ve vodě. Tzv. Lugolův roztok.

PříspěvekNapsal: čtv 26. úno 2015 8:01:28 

Už jsem s tím zkoušel testovat první várku a v pohodě, funguje to jak má, dokonce bych řekl, že je reakce na škrob "více barevnější" a výraznější než u alternativ které jsem kdy měl. Navíc je to v docela šikovné lahvičce s kapátkem, takže se to nevylije jako má první zásoba ve skleničce od přesnídávky do které jsem namáčel kde co abych nabral kapku.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina