VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je sob 19. říj 2019 0:16:34
www.perka.cz - ruční výroba per na zakázku

Přispět na provoz můžete libovolnou částkou na: 1165212014/3030 nebo přes PayPal

https://www.pivovary-braumeister.cz Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: BB czech pilsner
PříspěvekNapsal: úte 24. zář 2019 0:19:18 

Caute, je tu dalsi milovnik piva, ktory si chcel vyrobit svoje "vlastne" :lol:
Kupil som si sadu na fermentaciu s mladinou BB czech pilsner a 1kg svetlej maltozy. Vsetko som spravil podla navodu.
(najprv premiesal mladinu s 3L horucej vody, ak bolo vsetko premiesane pridal postupne 1kg maltozy a mesial pokial sa to cele nerozpustilo aj ked to trvalo vecnost :lol: a postupne pridaval kupovanu pitnu vodu. Potom som cakal nech teplota klesne na idealnu teplotu z 29 na 20 °C, pridal kvasnice a premiesal a zachvilu znova. Uzatvoril fermentacnu nadobu a vsunul kvasnu zatku a dolial do nej vodu do polky.)

Fermentacia zacala za cca 12 hodin od pridania kvasnic. Prebiehala v rozmedzi od 20 do 22°C co ukazovalo na nalepenom teplomeri na nadobe, ktory som pravidelne kontroloval (teplota vzduchu bola o cca 2°C nizsia).
V slovenskom neoriginal navode co som dostal je pisane ze prvotna fermentacia trva cca 5 - 10 dni (az pokym sa nevyrovna hladina na zatke).

Dnes je 10. den a stale to fermentuje, tak mi to nedalo a zmeral som hustotu a vysledna hodnota mi vysla 1012. Zajtra zmeriam znova a uvidim aka bude hodnota. Podla original anglickeho navodu je pisana fermentacia 14 dni a ked je hustota 1008 alebo nizsia mozem flaskovat pivo, ale urcite nie ak je vyssia.

Chcem sa spytat:
1.) ci je to v poriadku, respektive ci mam pockat na ustalenie hustoty piva par dni po sebe alebo cakat na hodnotu 1008 a nizsiu a potom az flaskovat?
2.) Do sekundarnej fermentacie chcem pouzit maltozu 3g/0,5L ci je to v poriadku?
3.) Ako vy dezinfikujete flase do ktorych idete stacat pivo? Mam dezinfekciu chemipro OXI. Mam tie flase v zarobenom roztoku "vykupat" alebo staci ak ich oplachnem a vyumyvam vo vode a potom pridam trocha OXI do flias a zalejem trochou vody, necham 5 min posobit vylejem roztok a nemusim ani oplachovat a mozem flaskovat? Nezanecha to v pive pachut?

Dik, za vsetky dobre rady pre zaciatocnika ;)

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

Předmět příspěvku: Re: BB czech pilsner
PříspěvekNapsal: úte 24. zář 2019 9:02:57 

Ja som mal s kupovanymi koncentratmi rovnaky problem - neprekvasili tak, ako by som ocakaval. Moze to byt sposobene aj Maillardovou reakciu - to sa mi zda sposobi slabsie prekvasenie. Cim tmavsi extrakt (a zaroven aj finalne pivo, ak samozrejme ocakavas svetle), tym dlhsie Maillardova reakcia prebiehala a tym som ja osobne mal vyssiu FG. Spravnu FG a farbu som dosiahol az varenim so surovin.

Pouzitie maltozy taktiez zdvihne FG kvoli tomu, ze nieje 100% prekvasitelna. Keby si pouzil dextrozu namiesto maltozy, tak ti to prekvasi viac. Odporucam ale urcite maltozu, nakolko po dextroze ostane iba alkohol. Maltoza zanecha aj nejaku tu chut.

Mne spodne kvasenie pri 10 stupnoch trva nieco cez 2 tyzdne, vrchne kvasenie pri 19 stupnoch mam hotove zvecsa za tyzden. Par dni pridam na uvolnenie zvyskoveho CO2 a flaskujem.

1.) Je to uplne v poriadku a ked sa ti hustota nezmeni za 2 dni, kludne flaskuj. Nieje tak velmi dolezita hodnota samotna. Skor je to o tom, ci sa meni, alebo nie.
2.) Kludne pouzi maltozu. Ja som pouzival dextrozu, lebo ta uz tak neovplyvni chut. Volba je na tebe.
3.) Ja dezinfikujem pripravkom Star San (bezoplachovy, kyselinovy). Prvu varku som robil s Chemipro OXI a to tak, ze som flasky nim oplachoval v takom mechanickom plastovom oplachovaci. Malo by ale stacit rozmiesat Chemipro OXI v horucej vode (60 stupnov), pockat kym sa rozpusti a potom naliat zhruba 50ml do kazdej flasky. Vzniknuty kyslik by mal vydenzifikovat aj priestor, kde sa kvapalina nedostala. Oplachovat by sa to malo cistou vodou. Nezatvaraj ale hrdlo prstom pocas vyplachovania, lebo si tam nieco zavlecies.

Este taky hint - nerozmiesavaj susene kvasinky priamo v mladine. Nasyp ich do cistej vody, pockaj 15 minut, pomiesaj, dalsich 15 minut a pomiesaj este raz. Je to setrnejsie voci kvasinkam.

Neviem ci som pomohol, ale snazil som sa reagovat na vsetko.

PříspěvekNapsal: úte 24. zář 2019 18:26:45 

Diky za rady ;) ... Dnes som znova zmeral hustotu a klesla na 1010, tak ze som este nestacal :) mozno tak za 2 dni uvidim ako to bude dalej pokracovat, ale dnes uz bolo pivo menej kalne.
Inak ta vona po kvasinkach sa casom strati alebo ich bude aj vo flaskach citit po otvoreni piva? :)

PříspěvekNapsal: stř 25. zář 2019 7:10:29 

Vona a chut sa ti lezanim bude menit, pretoze ho nepasterizujes a ani nefiltrujes. Ona sa zvykne tak vyhladit, chmelova chut sa zvyrazni, pachute vzniknute pri kvaseni sa pomaly odstrania, pivo sa nasyti...hlavne vydrz aspon tyzden po stacani a az potom ochutnavaj :)

PříspěvekNapsal: čtv 26. zář 2019 21:39:29 

Tak je to tu, prva varka je naflaskovana :) bol mi kamos pomoct ale celkom makacka na par hodin. Uz som len zvedavy za par tyzdnov ako to bude chutit :D

PříspěvekNapsal: sob 12. říj 2019 21:14:21 

Dnes som ochutnal prve pivo a je tam citit dost chut kvasnic :D takze pravdepodobne treba este pivo nechat odstat a vyzret? Pivo je tiez trocha nasladle ale to skor asi preto ze som dal len maltozu ci?

PříspěvekNapsal: pon 14. říj 2019 6:14:21 

Pri akej teplote ti to lezi? Koncentraty su take macky vo vreci...nikdy nevies, co z toho nakoniec bude. Varil som so 6 koncentratov a ani jedno mi nesadlo. Uvaril som parkrat so surovin a prekvapilo ma kazde :) kvasnicova chut sa pomaly vytrati. Teda aspon by mala. Mas to pivo kalne, alebo cire?

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina