VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je stř 24. kvě 2017 6:59:39
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kacova vysněná varna
PříspěvekNapsal: ned 08. led 2017 22:28:22 

Zdravím všechny vařiče,
rozhodl jsem se založit nové téma ke stavbě mé nové vysněné varny. Zatím je vše jen načrtnuto na papíře a k celkovému výsledku ještě daleká cesta. Doufám, že do roku by to mohlo být v provozu. Kladu si velký důraz na nízkou pořizovací cenu, protože jinak si ji můžu koupit novou od výroby za dost velké prachy na to, že bude jen pro soukromé využití, žádné podnikání... Ikdyž sny by v tomto odvětví také byly.
Na internetu i zde na fóru je spousta informací, jen mi to někdy připadá dost nepřehledné a často se odbočuje a základní téma už není předmětem probírání. Proto bych poprosil, abychom se zabývali tím podstatným od začátku.

Nijak zvlášť mnoha věcem až tak nerozumím (proto jsem zde :D ) Základní představa by byla vařit várky o čistém objemu 100 litrů
Nyní používám smaltovaný hrnec 50 litrů a chce to pořádný facelift... Takže představa by byla dvouplášťová varna s ohřevem hořáku z plynového kotle. Možná budete namítat, že elektřina je lepší. Bohužel pro mě je problém tahat 400V.. proto ten plyn. Jako vnitřní tepelný zdroj jsem upustil od vody (obava z možného výbuchu, pro někoho možná taky směšné, ale nerad bych důvěřoval pojistnému ventilu nebo úplně všem lidem co se budou na celém díle podílet). Proto raději olej. A nyní jsem u problému číslo jedna. Nevím úplně přesně jak to funguje. Ten olej se taky nějak rozpíná? Jaká jsou možná nebezpečí? K otázkám se ještě vrátím. Varna vnitřní by byla o rozměrech : výška 70cm, průměr 50cm (137l). Vnější nádoba výška 50, průměr 60cm. Obě o tloušťce 1,5mm. Přesazení by bylo tedy 5cm ode dna a 10cm na průměr.

Takže shrnu to.

Nádoba vnitřní: pr.50cm, výška 70cm
Nádoba vnější: pr. 60cm, výška 50cm
Vše nerez o tloušťce 1,5mm
Objem oleje v mezistěně cca 30 litrů
Ohřev hořákem z plynového kotle
Požadované množství mladiny 100l
Objem vnitřní nádoby 137l

Přejdu k prvním otázkám

1, Je objem 30 litrů a to přesazení po 5 cm dostačující?
2, Při rmutování bude využito jen necelé poloviny výšky výhřevné plochy (zbytečné ztráty energie?)
3, Při chmelovaru bude naopak o 1/4 méně výhřevné plochy. Nevadí? nebo by se to špatně uvádělo do varu?
4, Jak je to s tím topným olejem? Tlakuje se nějak hodně? Jsou ztráty něco jako odpařováním?

Aby to bylo trochu přehlednější, přikládám i jednoduchý náčrt. Víko, čerpadlo, míchadlo a takové věci bych rozebral později až bude jasno v tom hlavním.

Díky za diskuzi

Obrázek

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

Předmět příspěvku: Re: Kacova vysněná varna
PříspěvekNapsal: pon 09. led 2017 9:02:33 

ahoj, a proc to chces zrovna ohrivat pres olej? me to prijde u takhle male varny zbycne. kor kdyz chces mit plameny jen pravdepodobne pod kotlem. kdyz bys to chtel ohrivat horakem i z boku tak to je pak jina. nebo elektrikou a rozmistil patrony nejak kolem dokola. ten olej zas tak dobre teplo nepovede bez nejake nucene cirkulace a spis ho budes ve stenach nahrivat z vody uvnitr kotle a jeste budes vzdycky nahrivat o 30 litru tekutiny vic. ja bych spis tu dvouplastovou nadobu udelal bez toho spodniho dna. horke spaliny a teplo by stoupalo do toho meziplasti a ohrivalo to. a na dno kdyz pridelas hlinikovou desku na rozvod tepla, udelas asi lip. ale jsou to jen takove moje nazory bez zkusenosti s olejem.

PříspěvekNapsal: pon 09. led 2017 11:30:06 

Já mám duplex a z vlastní zkušenosti používám raději vodu. Duplex je plný asi z 1/3. Mezistěna je tlaková,tudíž to funguje jako papiňák. Ale je fakt,že to ohřívám elektrikou.I to je z mého pohledu "lepší" nebo aspoň bezpečnější.

http://domovarnici.webnode.cz/

http://matasek.webnode.cz/

PříspěvekNapsal: pon 09. led 2017 12:41:37 

A jaky objem vody máš v té mezistěně? Nebo jaké jsou přesahy druheho plaste?

PříspěvekNapsal: pon 09. led 2017 13:24:39 

Vody v mezistěně mám cca 30l (varna má užitný objem 260l). Mám dvě topný spirály po 7,5kW.

http://domovarnici.webnode.cz/

http://matasek.webnode.cz/

PříspěvekNapsal: pon 09. led 2017 13:35:55 

Jestli nakonec z dvouplaste neodpustím úplně.. horak z plynoveho kotle ma vykon až 24kw tak by těch 115-120l mělo vyhrat vpohode. A nakonec by to bylo i levnejsi použít jen jednu nadobu.

Ohledne cerpadla bych asi pouzil Robin na vrtacku s tím že bych tam dal elektromotor s prepinanim faze na tah do obou stran. Cerpadlo tedy ok za par korun.

Co tak pouzit misto nerezovych trubek silikonove potravinarske hadice? Jsou flexibilni, daji se vymontovat treba na cisteni a ubyde tak dalsi prace se svarovanim. Tepelnou odolnost maji do 200 stupnu.

PříspěvekNapsal: pon 09. led 2017 14:25:17 

k várně-doufám,že budeš mít pořádně větratelnou místnost na ten plyn,u mě by taky vyhrála elekr.
čerpadlo- vím ,že ho někteří používají,ale nezapomeň,že je pouze do 90 st./nutno změnit ucpávku/ a taky 3/4
se mi zdá na to množství malá /asi se to bude ucpávat/a v popisu píší /bez mech.příměsí/.I já
jsem v dilema,které čerp.použít taky chci čerp.rmut,ale ještě počkám.
potrubí- do hadic bych nešel,nutno nákup rychlospojek,upevn.vent.na silik. hadici si moc dobře nedovedu představit a nezapomeŇ,že to neděláš na krátkou dobu /životnost ha/

Toť můj názor,ať se daří ;)

Černá svině 19 -na spilce

MIKROPIVOVAR SKALKA

Švecova desítka- VÍTĚZ Grand Prix Kostelec u Holešova 2017

PříspěvekNapsal: pon 09. led 2017 14:53:08 

Další možnosti trubek je měď. Jednoduché pajeni ktere zvladnu i sam. Cenove asi plus minus jako nerez. Po cerpadle se budu jeste divat na inzercich, staci i starsi. S vetranim nemam problém jelikoz varim v pristresku na auto sezakrytym čelem a castecne zakrytymi boky. Jinde moznost varit nemam. Pak jedine v dome si udelat varnu, ale to jedine po rozvodu :D

PříspěvekNapsal: úte 24. led 2017 14:50:41 

24 kW na přímý ohřev - trochu bych se bál připalování rmutu. Částečně se to dá řešit míchadlem u spodku nádoby.
A ty silikonové hadice mi nepřijdou tak špatný nápad. Trochu menší komfort s těmi svorkami, apod. Nevím, jak je to odolné na sanitační činidla. Ale zase nemusíš řešit hladkost svárů, kde se pak může držet bordel. A když už budou hadice špatné, prostě se vyhodí a koupí nové. Ale jako zkušenost s tím nemám...

PříspěvekNapsal: úte 24. led 2017 20:56:23 

Hořák mám k dispozici z plynoveho kotle, musim vyzkoušet ještě jak to s ním půjde při přímém připojení na PB. Pak mám ještě hořák co s ním dělám várky 50 litrů a kdybych na něm zkusil provrtat trysky na trochu větší průměr, možná by byl i dostačující. Vyzkouším a uvidím.
Teď zrovna řeším výrobu nerezových nádob. Je to na dobré cestě. S dalším krokem budu informovat.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina