VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je úte 27. říj 2020 3:33:44
www.perka.cz - ruční výroba per na zakázku

Přispět na provoz můžete libovolnou částkou na: 1165212014/3030 nebo přes PayPal

https://www.pivovary-braumeister.cz Beer Production Technology Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz Pivnitanky.cz SvojePivo.sk

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 97 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Jimramovy oblíbené recepty
PříspěvekNapsal: pon 21. zář 2020 7:18:30 

Robil som psenicne, kde som slady a vodu rozdelil na poly, kde druhu polku som prilial v ramci znizenia teploty rmutu. Supky som dal do tej druhej casti, nech sa luhuju kratsie, ale zaroven nech sa napiju vodou a klesnu ku dnu (par minut im to trvalo). Mal som dokopy 4kg sladu (z toho 2,5kg psenicneho) a dal som tam pol litra supiek od oka. Mal som jednoducho liter supiek a chcel som to rozdelit do dvoch varok. Ako som pisal, vysladzovanie prebehlo uplne bez problemov.

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

PříspěvekNapsal: stř 23. zář 2020 7:03:43 

Jimram píše:
Při ohřevu 67-76 mám nastavenou rampu 25min (odpovídá 0.4 °C/min)

Jen tak pro zajímavost, jakým způsobem zajišťuješ tak pomalý vzestup ohřevu? Sám jsem si k tomu musel vyrobit vlastní řízení přes PC, protože běžně dostupné PWM regulátory za lidovou cenu, rychlost ohřevu vůbec neřeší.

PříspěvekNapsal: stř 23. zář 2020 8:13:50 

Ja mam tiez PWM (cyklus 10 sekund - rozmyslam o znizeni na 5) a mam to riadene mikrokontrolerom (pomocou PID), ktorym kazdych 15 sekund prepocitam (podla ziadanej rychlosti ohrevu) cielovu teplotu a pre PID to periodicky menim. Po niekolkych stupnoch sa to stabilizuje a narast teploty je pekny plynuly pocas celeho rastu teploty. Inak sa to asi dosiahnut neda. Ibazeby si simuloval Jimramov pristup - rucne nastavenie PWM tak nizko, aby to postupne rastlo takou rychlostou, aku potrebujes. Casom akurat treba to percento pridat. PID konstanty mam pokusne vyriesene tak, aby sa mi drzala teplota 30l tekutiny na urovni +- 0.3 stupna. Ohrev mam pomocou platnicky so sklokeramickej dosky. Len inspiracia :) Keby si chcel, mozem nazdielat kod. Mam to programovane v nativnom C-cku.

Citacia od Jimrama:
Jimram píše:
...Tenhle recept je na kontinuální infuzi (postupný ohřev bez přestávek), dělám to tak historicky, protože jsem takhle začal dělat Bock 17 a výsledek byl dobrý. To jsem vařil na plynu, nastavil na sporo s pomalým mícháním a nechal to 2.5 hodiny. Teď mám elektřinu a můžu si naprogramovat co chci, takže to asi převedu na klasickou vícestupňovou infuzi. ...

PříspěvekNapsal: čtv 24. zář 2020 8:41:47 

PID je obecné řešení pro regulaci, používá se i pro výrobu piva, ale já šel jinou cestou. Úplně jsem eliminoval počáteční překmit, který má PID už z principu i při nejlepším nastavení konstant. Sice malý, na nic to nemá vliv, ale já jsem to prostě nechtěl :) Mám regulaci přizpůsobenou přímo pro rmutování. Když se blíží k požadované teplotě, trvá mu (oproti PWM) o minutku déle než se na ni ustálí, ale bez překmitu a potom drží +- 0.1°C. Rychlost vzrůstu mám nastavitelnou.

PříspěvekNapsal: čtv 24. zář 2020 13:10:38 

Já používám tohle https://www.embeddedcc.com/ . Můžu si naprogramovat skoro cokoliv, co mne napadne. Princip je PWM regulace s PID regulátory. Překmity u PID regulátorů jsou akademický problém. Ohřev jsou vždy dva kroky programu, první krok je ohřev stupeň pod cílovou hodnotu a druhý je udržování na cílové hodnotě. Pak je překmit při správných konstantách max desetina stupně.

PříspěvekNapsal: čtv 24. zář 2020 14:21:48 

Ja zase pouzivam 16 bitovy mikrokontroler PIC od Microchipu, kde si viem naprogramovat doslova uplne cokolvek. Vsetko som pisal ja - vratane PID regulatora (v mojom programe je iba 1 na cely ohrev). V podstate su takmer vsetky regulatory PID regulatory. Aj obycajny termostat. Akurat derivacna a integracna zlozka su nulove a proporcionalna je nekonecna.

Ja som najmensi prekmit a najstabilnejsiu teplotu dosiahol s nastavenim, kedy integracna zlozka je uplne nulova a derivacna je niekolkonasobne vecsia, ako proporcionalna. V takomto nastaveni pri dosiahnuti cielovej teploty ~ -0.3 stupna je uz ohrev na polovici (proporcionalnu zlozku taha dole pri zdvihnuti teploty derivacna) a pri akumulacnom dojazde sendvicoveho dna ta teplota vystupa akurat na cielovu hodnotu, kde to minimalne prekmitne a dalej uz len trosicku kmita okolo nastavenej hodnoty. Ak by som mal menej kumulacny ohrev, asi by som musel derivacnu zlozku znizit...ale takto to funguje skvele. Presnost teplomera je 0,0125 stupna (DS18B20), teda si to viem odladit do detailov. Klucove je akurat miesanie...

PříspěvekNapsal: čtv 24. zář 2020 22:03:16 

Už jsme hodně mimo téma, ale PICe jsem používal mnoho let a vyrobil jsem s nimi spoustu různých zařízení do dílny i domácnosti. Nejoblíbenější pro mě byl 18F45K50 s USB rozhraním, spoustou vývodů a násobičem kmitočtu. Později jsem objevil ESP s WiFi a PICe šly na druhou kolej. Není potřeba programátor, dokonce lze programovat bezdrátově když je zabudovaný třeba ve varně a má spoustu dalších výhod které samotné PICy nemají.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 97 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina