VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je čtv 18. říj 2018 18:47:04
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 72 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: cider
PříspěvekNapsal: úte 02. říj 2012 6:53:23 

vladybir píše:
buDDha píše:
vladybir píše:
Glutamát sodný nemůže uškodit.

predevsim je to desne zdravy!

Nevěř všemu, co čteš v Blesku ;)

nene, psal to Rytmus zivota

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

PříspěvekNapsal: úte 02. říj 2012 7:03:44 

Tak už jsem to našel. Používá se to ve vinařství (http://www.vinarskyraj.cz/detail/vitamon-combi-0-050-kg-1/). Ale opravdu to ve mě nevzbuzuje moc důvěru. Zkusím zkvasit mošt normálně.

PříspěvekNapsal: úte 02. říj 2012 7:23:12 

tomasn píše:
A je to nutny tam davat? Kde se to da sehnat?

No, nutný to není, ale vinaři to většinou používají a v pálenicích při přípravě kvasu taky. Ony ty kvasinky potřebují také z něčeho stavět tělo a když jim chybí dusík a fosfor, tak nemají z čeho a blbě se množí = blbě to kvasí.
Sehnat se to dá ve vinařských potřebách a ta obyčejná živná sůl Vinka i v těch obyčejných droderiích. U Rossmana asi ne. Pokud by sis to chtěl namíchat sám, tak fosforečnan amonný (vinařské potřeby) - rovná kávová lžička, vitamín B (lékárna) 1-2 tablety, glutamát sodný (potraviny, nebo čínská restaurace, tam se to jmenuje Wei-su) na špičku příborového nože, a to všechno na 20 litrů moštu

PříspěvekNapsal: úte 02. říj 2012 7:37:58 

tomasn píše:
A je to nutny tam davat? Kde se to da sehnat?

vubec ne. nikdy jsem to nepouzil. mam za sebou asi 10 varek cideru, bud kupovany pasterovany juice s Young´s Cider Yeast (je otazka, zda uz ten sacek neco takoveho neobsahuje) nebo s S-33, nebo cerstva stava z lisovny, ktery jsem samozrejme sveril divokym kvasnicim - ze vseho vznikl vyborny cider! ten z cerstve stavy byl o stupinek lepsi.

PříspěvekNapsal: pát 02. srp 2013 10:54:58 

Nazdar.
Po pátraní na internete som našiel zaujímavý recept na tzv. "Graff Cider", alebo "pivný Cider". Nebudem tu rozpisovať, čo to znamená, na nete sa k tomu dajú zistiť informácie. Ide o to, že sa 100%jablčná šťava (mušt) 3/4 doplní 1/4 mladiny a zakvasí sa pivnými kvasinkami. Jablčná šťava musí byť nepasterizovaná a bez chemických konzervantov.
Kvasil som vrchne s kvasinkami Nottingham a výsledok bol veľmi zaujímavý. Vyšlo mi z toho niečo medzi pivom, ciderom a šampanským. Šampanským preto, lebo som to stočil do fliaš pri značnom zostatokovom cukre. Farbu to malo ako pivo, penu a telo ako pivo, bublinkovalo ako šampanské, na začiatku bola chuť pivová ale prechádzala do jemnej jablčnej. Môžem potvrdiť, že to bolo pozitívne prijaté aj konzervatívnymi "pijakmi" klasického spodne kvaseného českého ležiaku. U ženskej časti "ochutnávacej" populácie to malo vyslovene len najlepšie ohlasy.
Skúšal som recept niekoľko krát s dobrým výsledkom.
Momentálne mi jeden pokus nevyšiel, bol som na dovolenke a neviem, či som to nechal dlho primárne kvasiť, ale už to má kyslejšiu chuť. Aby som ho nevylial, tak som spravil pokus niečo na štýl belgický "kriek". Sused mal veľa marhúľ a sťažoval sa, čo s nimi. Tak som vyskúšal pridať "marhuľové pyré" do primárneho kvasenia mladiny (cca 50% mladina) a potom zvyšných 50 % je ten menej podarený cider. Uvidíme, čo mi z toho vyjde .... :-)
d

Naposledy upravil Haravar dne pát 02. srp 2013 13:19:47, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: pát 02. srp 2013 11:26:36 

tos delal nekdy ted? kde jsi sehnal nepasterovanou stavu?
dik

PříspěvekNapsal: pát 02. srp 2013 12:05:37 

Prvýkrát som "Graff Cider" uvaril na konci minulého roka a na vianoce slávil úspech :-) Šťava sa dá zohnať od farmárov (mám na mysli moje okolie - Trnava - Nitra) je zopár farmárov-firiem, ktoré majú sady a spracovávajú rôzne šťavy aj jablčnú šťavu. Balia ju do takých 5 litrových "bagov".... Tak tie kupujem... Myslím, že aj u Vás nájdeš zdroj. Na cca 20-22 litrovú várku použijem 15 litrov šťavy a zvyšok je "mladina".

Inšpiroval som sa nasledujúcim postupom a podľa toho aj postupujem s miernymi modifikáciami. Namiesto "partial mash" (vylúhovania) ako to robí Martin Sheridan na videu sa dá použiť aj mladina...
tu je link na video:
http://www.youtube.com/watch?v=w3I8yyCBjMA

Zdur

PříspěvekNapsal: pát 02. srp 2013 12:34:32 

Ešte trocha k "Mytológii názvu Graff Cider". Vraj nápoj/názov Graff Cider vymyslel Stephen King, slávny autor hororov, ktorý v jednej svojej knihe popisuje nápoj Graff Cider ako niečo medzi pivom a ciderom...
Link napr. tu: http://www.northernbrewer.com/connect/e ... make-graf/

Recept samotný vymyslel Brandon O´s - link tu: http://www.homebrewtalk.com/f81/graff-m ... er-117117/
A myslím, že recept má na celom svete medzi domovaričmi (najmä z anglicky hovoriacich krajín) veľký ohlas...

Zdur

PříspěvekNapsal: pát 02. srp 2013 12:44:40 

obavam se, ze stava v 5l bagu neni nepasterovana.
alespon vsechny, co jsem na trhu videl, byly pasterovane. :(
ovsem myslim, ze pasterovana nebude problem, jen u nepasterovane bych se spolehl na divoke kvasnice :)

PříspěvekNapsal: pát 02. srp 2013 13:05:25 

Máš pravdu. Pasterizovaná šťava nie je problém, hlavne aby tam neboli chemické konzervanty. Mal som aj pasterizovanú aj nepasterizovanú (aspoň sa mi dušovali, že je nepasterizovaná....) a v pohode to skvasilo....
Inak vyskúšal som kvasiť tak kvasinkami Nottigham aj Safale US-5, ale Safale US 5 neodporúčam. Ľahko sa zvíria a robia dosť veľký "bordel". Aj Graff Cider sa ani po dlhšom ležani s nimi poriadne nevyčíril (ale to mohlo byť spôsobehé aj niečím iným). Nottingham boli super....

Zdur

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 72 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina