VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je čtv 26. dub 2018 16:05:23
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Mé paradigma z hlediska filosofie vaření piva
PříspěvekNapsal: pát 29. pro 2017 14:23:22 

Zdravím vespolek! Snad mi někdo zkušenější poradí.

Mám problém spíše morálně-filosofického charakteru. Do vaření vlastního piva jsem se pustil z toho důvodu, že nemám rád tradiční ležák a navíc jsem pociťoval pokles kvality prodávaných piv. Český ležák plzeňského typu mi připadá nesmírně fádní a navíc obecně nemám rád silně nachmelená piva. Pustil jsem se do vaření s tím, že budu vařit poctivá piva a po několika desítkách várek jsem dospěl k tomu, co mi chutná. Pivo piji v menším množství, tudíž pro mne není prvořadá pitelnost ale spíše chuťová zajímavost a příjemný pocit z napití. Tudíž mám několik typů které konzumuji dle aktuální chuti. Občas mám chuť na suché světlé a výrazněji chmelené pivo s vůní koriandru a pomerančovým nádechem, jindy na lehké pšeničné pivo s minimálním chmelením. Rovněž jsem si uvařil mě vyhovující sweet stout s umělým sladidlem a nyní uvažuji nad stoutem nebo porterem s drcenými praženými boby. Protože mi vadí usazené kvasinky na dně lahví, tak jsem přešel k umělému sycení v kegu a po nasycení k následnému nalahvování do 0,5l PETek. Z uvedeného je zřejmé, že od původního záměru vařit poctivá piva klasicky jsem se hodně vzdálil. Abych měl pivo s hodně plnou chutí, tak vařím občas i s obrácenou infúzí, kdy začínám od vyšší cukrovarné teploty a zkvasitelné cukry klidně doplním surogací běžným cukrem. A občasní konzumenti mých výtvorů si nestěžují - obvykle se ptám, o jaké pivo mají zájem a nejčastěji nabídnu suchý stout se středním nachmelením a s čekankovým kořenem, což vyhovuje i lidem navyklým na běžná česká piva. Ženské části zase chutnají karamelová piva nebo sladově chutnající voňavé ejly.
Ale stejně jako si nedovolím přivlastnit na chodníku nalezenou peněženku či v obchodě ukrást rohlík, neboť se "to nedělá", tak začínám mít problém s mým způsobem vaření piva. Protože je vlastně ještě pivo to, co vařím? Když jsem začínal, tak jsem si představoval něco úplně jiného, než k čemu jsem došel. Pochopitelně že jsou věci, které bych nikdy neudělal, jako třeba v našich pivovarech tolik oblíbené ředění hotového piva sodovkou.
Nicméně co si vy zkušenější myslíte o tom, že uvažuji třeba o pivu s pelyňkem, CO2 nesyceném rýžovém pivu nebo tmavém pivu se švestkovými povidly? Je to prasárna typu chleba s paštikou a marmeládou nebo je to ještě přípustné experimentování?

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

Předmět příspěvku: Re: Mé paradigma z hlediska filosofie vaření piva
PříspěvekNapsal: sob 30. pro 2017 12:29:54 

;) ;) ;) Klidně do toho běž!!!

http://domovarnici.webnode.cz/

http://matasek.webnode.cz/

PříspěvekNapsal: pon 01. led 2018 15:51:35 

Taky bych se toho nebál.
Pokud by každý měl takovéhle "morální zábrany" tak ještě dnes děláme pivo tak, že dáme obilí do hrnce, zalejem to vodou a čekáme až to bude..... ;)

PříspěvekNapsal: úte 02. led 2018 9:21:23 

Proti gustu žádnej dišputát..... :D :)

PříspěvekNapsal: úte 23. led 2018 16:16:22 

To co Mard popisuje je přesně to, co mě na pivu fascinuje a co mě na něm tak baví. Prostě zkoušet různé kombinace ingrediencí a postupů, vařit to, na co má člověk(přátelé) právě chuť a užívat si i takový ten objevitelský pocit. Za mě se rozhodně ničeho neboj a jen tak dál.

PříspěvekNapsal: čtv 01. úno 2018 13:08:22 

Ani náhodou bych to neodsuzoval. Jsou dva směry vaření, držet se známého německého standardu pro ,,čistotu'' piva, to jest nepřidávat absolutně nic dalšího, než základní suroviny. No a potom rozvíjení bohatství chutí a vůní přidáním všeho možného, od koření po ovoce. Podle mě jsou obě cesty správné.

Začal jsem vlastně s vařením v době, kdy nebyly na našem trhu ejly a já je znal ze zahraničí. Proto jsem také dodnes věrný ejlům a svrchně kvašeným vůbec. A i to je vlastně u nás netradiční a klasickému českému konzumentovi piva se moc nezavděčím.

Právě chci začít s banánovým pivem, které mi moc chutná (opět zkušenost s dováženým). Řeklo by se ,,prasárna'', ale já to tak nevidím. Prostě jako u kafe, někdo si tam dá cukr, někdo mléko, někdo med a někdo to pije hořký bez ničeho dalšího. Když se ta chuť piva povede, budu to považovat za dobrou várku, ať tam je jen slad a nebo třeba ty banány navíc. :-)

Poslední várky
Imperial Stout
Dubbel
APA (Magnum, Citra)

PříspěvekNapsal: stř 07. úno 2018 13:52:01 

Já jsem nad tím přemýšlel a došel jsem po delším času k závěru, že vařit si piva, která si mnohem jednodušeji mohu koupit, je nesmysl. Tudíž jsem došel k závěru že se nijak nepletu, pokud si vařím piva, které mi chutnají a které si nemohu koupit již uvařená. Docela mě zklamalo, že jedno z mých piv, které jsem si uklohnil, zázvorové pivo, uvařili v Kolčavce docela kvalitní a tak si ho příště už můžu u nich kupovat. Ale třeba jejich Libeňská Zrzka by mne nikdy neodradila od mého vlastního červeného piva z melanoidního sladu :-) Už se moc těším až bude tepleji a budu moc na chatě zase vařit, takhle přes zimu jen dopíjím zásoby a objíždím pivotéky se snahou ulovit nějakou novou zajímavost co by mi chutnala.

PříspěvekNapsal: čtv 08. úno 2018 10:22:27 

Mard píše:
Já jsem nad tím přemýšlel a došel jsem po delším času k závěru, že vařit si piva, která si mnohem jednodušeji mohu koupit, je nesmysl.

Ano, to je přesně můj případ. Někdo se snaží napodobit piva známých značek a někdo zase dělá to, co na trhu nenachází. Když mám chuť na Plzeň, tak si ji koupím, stejně to nedokážu ani napodobit. Takže jsem taky pro experimentování. :D

Poslední várky
Imperial Stout
Dubbel
APA (Magnum, Citra)

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina