VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing
http://varimpivo.cz/

určování stylů
http://varimpivo.cz/viewtopic.php?f=27&t=2959
Stránka 1 z 1

Autor:  jardan [ pon 12. pro 2016 23:51:02 ]
Předmět příspěvku:  určování stylů

Ahoj,

existuje něco jako Klíč k určování pivních stylů? :) Jde mi o to, jestli k určení stylu podle receptu/uvařeného piva potřebuju znát třeba BJCP nazpaměť, nebo to jde určit nějak pohodlnějc.

Ještě konkrétní příklad. Chci vařit Black IPA (21B), s přídavkem žita. Dá se to pořád zařadit pod Black IPA? U Rye IPA (taky 21B) je psané SRM 6-14, takže tmavější světlá až polotmavá - kam teda zařadit tmavou žitnou ipu?

Autor:  mithe [ úte 13. pro 2016 8:02:21 ]
Předmět příspěvku:  Re: určování stylů

Zdar,

no přímo klíč asi žádný neexistuje :) BJCP je dobrý pomocník, když vaříš nějaký "čistý" styl nebo třeba na soutěž. Určitě není nutné znát BJCP nazpaměť. Pokud uvařím něco, u čeho přesně nevím styl, tak si přečtu podobné styly a zařadím to tam, kde se to nejvíc hodí. (Např. u belgické Svatební 15° jsem se rozhodoval mezi Belgian Pale Ale, Blond Ale a Golden Strong Ale. Z každého to mělo něco, ale nejblíž se mi to zdálo k Blond...)

U Tvojí Black Rye IPA bych to na soutěži zařadil pod Black IPA (přece jen první dojem z barvy udělá hodně), pokud by teda v soutěži byly všechny kategorie. Pokud to označuješ jen pro sebe tak bych klidně nechal Black Rye IPA. Není to nijak dlouhé ani krkolomné a řekne to o stylu piva víc, než kdybys to zařadil jen do jedné kategorie.

Jinak vždycky je tam kategorie 34B. Mixed-Style Beer nebo 34C. Experimental Beer, ale to bych nechal jen pro opravdu zvláštní případy.

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/