VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je úte 18. pro 2018 13:42:19
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

https://www.pivovary-braumeister.cz Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Myčka lahví
PříspěvekNapsal: pon 22. led 2018 22:03:45 

Zdravím všechny,
často stáčim pivo do lahví a při velkém objemu je zdlouhavé je umývat, nedej bože když je po vypití nevypláchnu a na dně je plíseň, to je pak práce na několik hodin umýt několik desítek lahví.
Takže jsem v létě pořídil nerez dvojdřez a že si udělam myčku lahví, v druhé části dvojdřezu je v plánu myčka kyvet a paster (né na pivo, ale když dělam cider a doslazuju ho moštem...). Takže jsem prošel ty internety a našel nějakou inspiraci.

Myčka by měla fungovat takto:
Nejprve se otevře ventil 1 a 3 a napustí se potřebná voda, poté budou otevřeny ventily 3 a 5 a spustí se čerpadlo s ohřevem, po dokončení mytí bude otevřen ventil 2 a 5 a čerpadlem se vyčerpá voda do odpadu, poté několikrát zasebou budou lahve propláchnuty čistou vodou a voda vyčerpána do odpadu.

Můj plán byl(je) takový:
1. Pořídil jsem PPR trubky 20mm, z nichž mi kamarád svařil rošt. V roštu budou díry se závitem kam přijdou 9cm dlohé mosazné trubičky o vnějším průměru 4mm, do kterých také řežu závity.

2. Chci aby bylo vše automatické, takže celá myčka bude řízena přes arduino.

3. Elektromagnetické ventily objednávam z aliexpressu , stojí něco málo přes 3 dolary.

4. Ohřev vody bych chtěl řešit přes průtokový ohřívač z myčky nádobí, buďto z nějaké rozbité, nebo koupit jako náhradní díl.

5. Čerpadlo... Nejspíš také z myčky, ovšem vůbec netuším jaký mají tyto čerpadla parametry (průtok, tlak), takže kdyby někdo měl nějaké zkušenosti, uvítám to. Ještě jsem koukal že dělají čerpadla i s topným tělesem, ale uvidím co vyjde levněji.

Počítám že mi výroba bude ještě chvilku trvat, takže až se zase někam pohnu, dám vědět. Budu rád za každou připomínku, radu, nebo komentář.

Náčrtek myčky:
Obrázek

Svařování roštu:
Obrázek

Trysky:
Obrázek

Naposledy upravil Klemsič dne úte 23. led 2018 11:36:50, celkově upraveno 1

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

Předmět příspěvku: Re: Myčka lahví
PříspěvekNapsal: úte 23. led 2018 9:24:17 

bohuzial obrazky ti to asi nenahralo.... skus ich pripadne hodit na nejaku inu stranku a hodit sem len linky, toto by ma hodne zaujimalo

PříspěvekNapsal: úte 23. led 2018 11:38:40 

nameless_one píše:
bohuzial obrazky ti to asi nenahralo.... skus ich pripadne hodit na nejaku inu stranku a hodit sem len linky, toto by ma hodne zaujimalo

Teď by to mělo fungovat, je to jen začátek práce, takže toho zatím moc neuvidíš :lol:

PříspěvekNapsal: úte 23. led 2018 12:25:37 

Taky přemýšlím nad myčkou lahví. Ale připadá mi jednodušší upravit kuchyňskou myčku na nádobí. Do mycího okruhu přidat rošt z trubek s jehlami, na které se nasadí lahve. Vešly by se i dva rošty na výšku, počítám každý tak pro 25 lahví.
Neubíral se někdo tímto směrem?

PříspěvekNapsal: úte 23. led 2018 22:30:25 

Ahoj Jimrame, úplně tímto směrem jsem se neubíral, ale doma myju lahve v myčce na nádobí běžně. Napíchám je na dráty co jsou na držení talířů. Na začátku dávám do myčky raději pár kapek Sava a půlku mycí tablety. Dělám to hlavně kvůli odstranění etiket, protože tak po púlhodině jdou skoro všechny sloupnout. Lahve jsou perfektně čisté a usušené, takže myslím, že nějaká starší repasovaná myčka upravená na lahve je dobrý nápad.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina