VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je pát 19. říj 2018 7:56:13
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: CraftBeerPi - řízení varny
PříspěvekNapsal: ned 20. srp 2017 14:50:05 

Tak jak sem slíbil, tak sem tady s prvními postřehy.
Vadný díl v desce vyměněn ( pro ty, co by sháněli ND na Hendi, doporučuji kontaktovat rakouskou distribuci, s protivným panem z Brna se nedalo vůbec mluvit, Rakousko vyřešilo ihned a za 2 dny u mě)
Takže teda, jedu na rPi 3, a CBPi 2.2
Ovládání je celkem triviální, ale zatím mě mrzí 2 věci.
Pokud spustím ohřev na cílovou teplotu, tak CBPi reguluje výkon podle rozdílu teploty ( tj. voda má 10°C nastavím cílovou 50°C a CBPi do toho začne posílat plný výkon indukce) takže se bojím, že při rmutu bude teplota stoupat o hodně rychleji, než 1°C/min :-(

Dá se v CBPi také řídit podle nastavení výkonu. Ale to má zase svou stinnou stránku a to takovou, že nastavený výkon jede trvale, takže se nedá nastavit cílová teplota :-( Takže to bude muset člověk hlídat a vypnout to, jakmile dosáhne teploty, kterou požadoval.

Asi předpokládám vím, proč tohle u většiny SW nastává. Bude to asi proto, že v drtivé většině autoři těch programů vaří infusně, kde se markantně nemění objem díla při vaření tak, jako při rmutování.

Jestli mi dnes vyjde čas, tak zkusím ještě nahodit CBPi 3 a otestovat to v něm, jestli se výsledek řízení nebude nějak měnit ( snad k lepšímu) Jen u CBPi 3 je nevýhoda, že je to zatím stále beta a hodně lidí tam naráží na různé dětské nemoci. Což pak je naprd pro automatické řízení.

Kdyby se tu našla dobrá duše, která by uměla dobře, až spíš výborně anglicky, bylo by fajn, kontaktovat autora CBPi, jestli by s tím nešlo něco dělat :-) Já sice umím, ale domluvím se jen základně a kostrbatě :-D

Pivu zdar, jakékoliv dotazy rád zodpovím.
A pokud někdo používá hendi 3500M + rPi, mohl by se tady taky ozvat :-)

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

PříspěvekNapsal: ned 20. srp 2017 17:40:46 

Já jsem dneska vařil poprvně naostro s CBPi 3 a bylo to stabilní. Řízení bylo podle Arduino PID. Trvalo mi, ale před vařením delší dobu, než jsem se dopracoval k použitelným PID konstantám. Autotuning byl jen velice hrubý nástřel. Chybí pořád možnost si ke každému kroku přiřadit výkon, takže se to musī změnit během změny objemu nálevu ručně. Platí určitě, že je to software hlavně na vaření s jediným objemem. Pro optimální provoz by to chtělo ke každému kroku přiřadit možnost nastavení výkonu, optimálně i PID konstant.

PříspěvekNapsal: stř 22. lis 2017 19:54:47 

Indukce, hrnec a další věci už mám taky připravený na konečnou stavbu.
Později přihodim nějaké foto stavby ovladaciho panelu.

Jen mám dotaz spíše pro elektrikáře...
Mám, resp. chtěl bych zvlášť napájený RPi a indukci (Hendi 3500M) ovládaný otočnýma ovládačema.
Je vhodný tento spínač ODKAZ pro zapnutí přívodu pro SSR k indukci?

PříspěvekNapsal: stř 22. lis 2017 21:01:21 

Tomol píše:
Indukce, hrnec a další věci už mám taky připravený na konečnou stavbu.
Později přihodim nějaké foto stavby ovladaciho panelu.

Jen mám dotaz spíše pro elektrikáře...
Mám, resp. chtěl bych zvlášť napájený RPi a indukci (Hendi 3500M) ovládaný otočnýma ovládačema.
Je vhodný tento spínač ODKAZ pro zapnutí přívodu pro SSR k indukci?

Ahoj,
no, měl by jsi to trošku blíže specifikovat.
Pokud chceš z bezpečnostních důvodů mít ten vypínač na odpojení přívodu pro indukci, tak je nevhodný, protože 3500W/230V=15,2A a ten spínač je jen do 10A.
Pokud chceš přerušovat přívod na straně SSR pro spínání, je zase zbytečně veliký, tam tečou proudy v řádu mA.
Indukci hendi ale nejde ovládat zapínáním a vypínáním přívodu el. energie přes SSR. Jelikož je v desce hodně logických obvodů, tak deska potřebuje po vypnutí ohřevu dochlazení regulační elektroniky.
Pro řízení Hendi 3500M se proto odpojuje původní potenciometr, kterým se ovládá nyní, a nahrazuje se ovládáním přes RPi, složeného z optočlenů pro galvanické oddělení, a RC členem, který "tvoří" ovládací napětí.
Odpojováním desky za provozu, ji na 99% akorát tak zničíš!!!

PříspěvekNapsal: stř 22. lis 2017 21:51:51 

Ano ano, to je mi jasné, moje otázka byla špatně položena..Ale zodpovězena.
Zapojuji podle schematu na odkaz.

Nějaké foto ze stavby máš?

PříspěvekNapsal: stř 22. lis 2017 22:01:23 

Tomol píše:
Ano ano, to je mi jasné, moje otázka byla špatně položena..Ale zodpovězena.
Zapojuji podle schematu na odkaz.

Nějaké foto ze stavby máš?

No, jelikož rozvaděč prošel desítkama úprav, tak raději foto ani nemám ( aktuálně je to ve stavu že už se v něm ani skoro nevyznám) Právě si nechávám vyrobit desku, abych na ni umístnil vše, co potřebuji. Jinak tedy, pro nouzové odpojení desky doporučím cokoliv nad 16A, nebo jistič. My máme normálně vyvedenou zásuvku u varny, kdyby cokoliv, vyrveš ji. A nebo shodíš jistič.
Jen další info, ale to už sem předtím psal, CBPi není moc určeno a optimalizováno pro dekokci. Jen pro infuzi. Ale na dekokci se použít samozřejmě dá, ale musíš si hlídat ručně výkon.
Kdyby sis nevěděl s něčím rady, klidně napiš tady, nebo klidně na loky(zavináč)valachnet.cz

PříspěvekNapsal: pon 27. lis 2017 22:28:29 

pánové klobouk dolů, že tohle dáte dohromady...taková věcička by se mi taky líbila :-)

PříspěvekNapsal: pon 27. lis 2017 22:35:41 

jarda88 píše:
pánové klobouk dolů, že tohle dáte dohromady...taková věcička by se mi taky líbila :-)

No, zrovna u tohodle to není až tak "složitél" ale tak je pravda, že většinou na to máme školu, nebo dlouholetou praxi :-)

PříspěvekNapsal: pon 27. lis 2017 22:39:59 

asi pohledám nějakej kurz :-D. Nedá se to někde koupit hotový?

PříspěvekNapsal: pon 27. lis 2017 22:42:05 

jarda88 píše:
asi pohledám nějakej kurz :-D. Nedá se to někde koupit hotový?

Tak vše se dá v téhle době koupit :-) záleží pouze na tom, jak máš velký rozpočet :-D :-D :-D

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina