VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je sob 23. úno 2019 12:40:13
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

https://www.pivovary-braumeister.cz Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak natlakovat roztočený 5l soudek
PříspěvekNapsal: pát 21. říj 2016 23:22:24 

Zdravím,
používám na stáčení 5l soudky a jelikož se někdy stane, že soudek nedopijeme v den naražení, pořídil jsem si pípu na 16g bombičky CO2. https://www.pivoteka.cz/vycepni-ventil-c02-16g-5l-soudku-21012?gclid=CPyHpon27M8CFUIq0wodweQLLA
Problém je, že pivo druhý den skoro nepění. Domnívám se, že to bude malým tlakem, ale nejsem si jist. Redukční ventil jsem měl nastavený asi do třetiny otáčky ( není tam manometr) .
Mám ho do druhého dne nastavit na plný tlak? Nemáte s podobnou pípou zkušenosti?
Díky!

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

Předmět příspěvku: Re: Jak natlakovat roztočený 5l soudek
PříspěvekNapsal: sob 22. říj 2016 16:15:03 

Pípy na soudky mám 3,jen s rozdílem ,že se pumpuje ručně a tedy vzduch.Soudek tím pádem musíme vypít,jinak se na druhý den nedá pít.Vzduch,respektive bakterie v něm obsažené udělají své.
Nic,méně abych se držel tématu,dal bych krk na to,že pípa netěsní dostatečně a tím pádem tlak unikne.Stalo se mi vícekrát,že jsme museli dopumpovávát,přestože jsme tak učinili ihned po načepování.Při následném čepování,za nějakou chvíli,tlak nebyl.

PříspěvekNapsal: sob 22. říj 2016 21:55:06 

Díky za reakci, asi mi nezbude, než si to ověřit metodou pokus-omyl. Problém je nepřítomnost manometru, tlak musím odhadovat krátkým stlačením pípy podle proudu piva...

PříspěvekNapsal: ned 23. říj 2016 9:25:16 

Já to dělám tak, že to natlakuju a plyn zavřu. Bohužel pípa netěsní, takže pod tím mám skleničku na úkap. Ale pivo je pod ochranou atmosférou a v pohodě. Když si pak chci natočit, musím to znova natlakovat. Problém mám spíš s teplotou. Načatý soudek dám do ležácké lednice a pivo má pak 2 - 3 stupně..

PříspěvekNapsal: ned 23. říj 2016 12:38:20 

Na noc jsem soudek natlakoval a nechal otevřený redukční ventil naplno. Úkap byl minimální, do hrnku nakapaly cca 2mm piva. Před čepováním jsem ventil stáhl napůl a pivo krásně pěnilo.
Ze soudku byla den předtím vyčepována 3 piva, zajímalo by mě, jak by to dopadlo s uchováním menšího nedopitku. Taky nevím, jaký tlak bombička do poloprázdného soudku dodá. Pokud by soudek (nebo pípa) netěsnily, bombička by do rána ušla celá, což se nestalo.
Zajímalo by mě, jaký má vliv stupeň otevření redukčního ventilu na výdrž bombičky.
Co se týče teploty piva, nemám rád moc studené, v tomhle podzimním počasí dávám soudky určené k pití na verandu, ostatní jsou v ležácké lednici, kde bývá teplota v rozmezí 1,6 - 3 stupně.

Zhrnutí : když jsem měl ventil nastavený cca do čtvrtiny, pivo druhý den skoro nepěnilo.
Tlak nastavený naplno pěnivost zachoval, ale soudek byl ještě do dvou třetin plný.
Vyprchané pivo by mělo jít údajně znovu nasytit, ale nevím, jestli má na to bombička dostatečný tlak.
Jen tak mimochodem, s teplotou je spojený i tlak v soudku, při 2 stupních se během noci vstřebá CO2 do piva a tlak tím pádem klesne. Při vyšších teplotách se pohlcování CO2 zpomaluje .

PříspěvekNapsal: pon 24. říj 2016 6:53:06 

mam presne tuto istu party pipu a uplne rovnaku skusenost.

zo sudka sme prvy den vypili priblizne polovicu. nedopity sudok som odlozil do chladnicky a ventil na bombicke som uzavrel uplne. na druhy den pivo vobec nepenilo. ak by sa CO2 vstrebala do piva, tak by to pivo malo praveze penit este viac. jedine vysvetlenie je, ze to netesni uplne na 100% a v noci ten tlak zo sudka vyprchal aj spolu s CO2 z piva....

Ponaucenie - ked sa narazi 5L sudok tak ho treba vypit este ten isty den.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina