VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je stř 12. pro 2018 11:41:16
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

https://www.pivovary-braumeister.cz Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 263 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: porovnání chlazení
PříspěvekNapsal: úte 23. lis 2010 12:42:50 

Pokusím se podle vlastních zkušeností porovnat dva druhy chlazení mladiny- protiproudý průtokový deskový chladič, chlazení průtokem šneku v chladné vodě.
1. Nejdříve jsem používal šneka stočeného z osmi metrů měděné trubky , vnitřní průměr 9mm. Chladící šnek jsem měl vždy ponořen v nádobě s rozpouštějícím ledem. Spotřeba ledu byla zhruba dva až třikrát větší než potřeba zchlazované mladiny. Chlazení 50litrů trvalo cca 3-4 hodiny a zchladil jsem mladinu na zákvasných 12st.C. Zajímavé bylo zjištění že když jsem neměl led tak jsem na dno nádoby se šnekem připouštěl studenou vodu a vlažná odtékala z hladiny přepadem. Když se nastaví průtok mladiny a průtok chlazené vody tak jde zchladit na teplotu jen o dva stupně vyšší než je chladicí voda.

Výhody: a.relativně levné na pořízení trubka nakoupená od firmy s klimatizacema cena cca 600Kč, jako chladící nádoba poslouží větší hrnec, plastový barel apod.
b. zchlazení až na zákvasnou teplotu
Nevýhoda: hodně pomalé
a, pakliže doplňuju led musím být pořád relativně nablízku, aled nechat udělat dva dny dopředu
b,pakliže chladím protékající vodou- velká spotřeba vody-ale ona bude stejně asi levnější než elektrika

2.Druhé řešení čerpadlo, průtokový protiproudý deskový chladič
Zakoupil jsem čerpadlo, spojovací hadice, šroubení, chladič
Ventilem před čerpadlem můžu nastavit průtok chladičem, průtok chlazené vody je taky nutné nastavit kohoutem. Chlazená mladina při nejmenším průtoku má teplotu 18st.C, níž se opravdu nedostanu.
Výhody- rychlé celé zchlazení je hotové za dvacet minut
Nevýhody-cena cca 5000Kč, čerpadlo, šroubení, hadice, chladič
konečná teplota mladiny za chladičem je vysoká- na zákvasnou teplotu dostanu mladinu, když ji nechám přes noc v kvasící lednici- do budoucna budu takto zchlazenou mladinu dochlazovat průtokovým chlazením

čerpadlo jaké jsem koupil nejde použít vůbec na rmut je použitelné pouze na sladinu, či mladinu, takže mě zůstalo přelévání rmutu ručně

Osobně bych každému kde neuvažuje o využití části svého vybavení pro budoucí komerční použití vůbec si nic nezačínat s chladičem je to zbytečně drahé řešení a když chybí druhý stupeň dochlazení (výkonné mokré průtokové chlazení, nebo protiproudý chladič s předchlazeným glykolem jako chladícím mediem), tak to není dokonalé řešení

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

Předmět příspěvku: Re: porovnání chlazení
PříspěvekNapsal: úte 23. lis 2010 14:02:04 

hroch píše:
Chlazená mladina při nejmenším průtoku má teplotu 18st.C, níž se opravdu nedostanu.
Výhody- rychlé celé zchlazení je hotové za dvacet minut

To cerpadlo mas na precerpavani mladiny a tocis ji porad dokola? Nebylo by lepsi ji nechat stekat pomalu (= privrit vystupni mladinovy kohout)), asi tak aby se za tech 20 minut ochladila treba na tech 18 stupnu, a prutokova voda byla co nejteplejsi, a po teto dobe opet vratit "rucne" jiz polochladnou mladinu do zdrojove nadoby a nechat projet "podruhe"?

I Fr. Richter ve sve nedavne publikaci uvadi, ze na Bulovce chladi nadvakrat. Asi to nejaky smysl ma...

Jinak jaky deskovy chladic pouzivas, ten z aukra?

Na spilce:
---

PříspěvekNapsal: úte 23. lis 2010 17:15:16 

Ahoj. Tak já používám deskovy chladič z aukja. respektive ze starýho kotle, který dělal průtokově vodu. Je 12ti deskový. Hadice na primaru - mladina- jsou z OBI 2X1metr. Potravinářské. cena asi 99kč/m to už si moc nepamatuji, možná že kecám. Ale levná nebyla. Na sekundáru mám obyč zahradní hadici2X2metry. Kupoval jsem celý balík (20m 200kč) takže 40kč. Čerpadlo nemám, jde to samospádem (mladina) a voda tlakem z vodovodu. Koncovky nepočítám, ta musejí být i při trubkovém chlazení.
Nechci nikoho přesvědčovat, ale myslím že deskáč je lepší než trubka → větší učinnost. Vodu mám puštěnou o něco větším průtokem jak mladinu, takže spotřeba vody je částečně větší než chlazené dílo. Příště se pokusím přesněji změřit spotřebu vody.
V létě jsem také chladil nadvakrát - šetřil jsem vodu → menší průtok vody. Poprvé to mělo kolem 23°C a napodruhé už jsem to stáhl na nějakých 18°C. Při další várce jsem již pustil vodu na plno a zchladil jsem to napoprvé.

PříspěvekNapsal: úte 23. lis 2010 20:56:59 

Chladil jsem taky dvakrát dokonce vlastně dva a fous, protože jsem to přes ten chladič prohnal tam, protiproudě 95-30st.C, zpátky souproudě 30-28st.C, znovu protiproudě 28-18st.C. Jediný efekt byl, že to bylo o něco rychlejší, nedusil jsem tolik čerpadlo, ale zase to je pracnější a výsledná teplota opět 18st.C. Prostě rozdíl teplot- šnek ve vodě- zchlazená mladina o 2st.C větší než chladící voda u chladiče minimálně o 8st.C.
Čerpadlo mám, protože můžu chladit mladinu rovnou z varného kotle (kohout 20cm nad zemí) a chlazená mladina jde do lednice kde dolní hrana kvasné 60litrů nádoby je 130cm.

Zapoměl jsem uvést hlavní výhodu chlazení chladičem s čerpadlem, že nemusím manipulovat z zchlazenou mladinou, kde hrozí infekce a nemusím zvedat plnou, nebo téměř plnou kvasnou nádobu do lednice, jako jsem to dělal dřív.

Hlavně jsem chtěl uvést, že pro někoho kdo bude vařit míň než jednou měsíčně je ta investice do chladiče zbytečná a zas tolik času a ni práce neubere.

PříspěvekNapsal: úte 23. lis 2010 22:32:40 

Ono by to šlo možná zlevnit
* levnější čerpadlo na vrtačku - jen na mladinu, takže už nemusí být tak bytelné a s velkým průtokem
* studenou vodu připojovat na sprchový vývod od baterie v koupelně (ušetří se regulace

Takže náklady
cca 1500 za chladič z aukra
1x ventil na regulaci průtoku mladiny (plácnu, 150,- ?)
odhadem 400 za čerpadlo
2x hadice á 100Kč + něco na studenou vodu za pár korun

a jsme na poloviční částce...

Pro mě je ten čas chlazení celkem doležitý , protože když vařím těch 10 hodin, tak "ráno" o víkendu vstanu, vařím a chci mít do večera klid. A ne abych ještě musel o půlnoci manipulovat s mladinou, zakvášet, ... :) Na druhou stranu až se (snad brzy) prokopu k ledničce a spodnímu kvašení, tak 18°C je mi celkem k ničemu :roll:

Na spilce:
---

PříspěvekNapsal: stř 24. lis 2010 12:24:17 

Mosquit píše:
Na druhou stranu až se (snad brzy) prokopu k ledničce a spodnímu kvašení, tak 18°C je mi celkem k ničemu :roll:

Nevim jkas to myslel, ale já schladim na 16-18 C a lednicku mam temperovanou na 14 C a kvasnice po dobu vařeni v pokoj teplotě. Při scezování je rozjedu se sladinou. Kvasnice dávám něco kolem 14hod a šup do lednice,večer když se zapráší hladina tak to stahnu na 10 a druhej den rano na 7 C.
Pokud kvasíš svrchně, tak 18 C je akorát.

PříspěvekNapsal: stř 24. lis 2010 13:15:30 

Aha, ja jsem se o spodni kvaseni zatim tolik nezajimal, nemam na nej zatim vybaveni. Bral jsem to tak, ze je treba zchladit az na tech 10-12 a pak az zakvaset.

Kdyz zakvasis uz kolem 14. hodiny, v kolik proboha vstavas? :D

Na spilce:
---

PříspěvekNapsal: stř 24. lis 2010 14:39:48 

Informace o možnostech výměníku. Přibližně stejný výměník jako z aukra (přibližně stejná teplosměnná plocha) vychází podle nápočtového programu pro výměníky takto:

VÝSLEDKY VÝPOČTU

Výkon kW : 6.252
Teplosměnná ploch m2 : 0.216

TECHNICKÉ ZADÁNÍ STRANA 1; STRANA 2

Vstupní teplota °C : 80.00; 10.00
Výstupní teplota °C : 12.00; 15.00
Průtočné množství m3/h : 0.080; 1.075

PříspěvekNapsal: stř 24. lis 2010 15:55:53 

Mosquit píše:
Kdyz zakvasis uz kolem 14. hodiny, v kolik proboha vstavas? :D

den předem našrotuji a vymeju vodou vercajk...
Druhý den ráno vstávám před pátou a kolem pátý už je voda na vystírku v kotli.
Vstávání mí nevadí......
Pokud to chceš přesněji, tak na mých stránkách mam nějaký recepty včetně časů a tech. postupů. Tak se můžeš podívat.

http://www.divokypanic.majestat.cz/menu ... voky-panic

PříspěvekNapsal: stř 24. lis 2010 20:59:17 

Mosquit píše:
Ono by to šlo možná zlevnit
* levnější čerpadlo na vrtačku - jen na mladinu, takže už nemusí být tak bytelné a s velkým průtokem
* studenou vodu připojovat na sprchový vývod od baterie v koupelně (ušetří se regulace

Takže náklady
cca 1500 za chladič z aukra
1x ventil na regulaci průtoku mladiny (plácnu, 150,- ?)
odhadem 400 za čerpadlo
2x hadice á 100Kč + něco na studenou vodu za pár korun

a jsme na poloviční částce...

Pro mě je ten čas chlazení celkem doležitý , protože když vařím těch 10 hodin, tak "ráno" o víkendu vstanu, vařím a chci mít do večera klid. A ne abych ještě musel o půlnoci manipulovat s mladinou, zakvášet, ... :) Na druhou stranu až se (snad brzy) prokopu k ledničce a spodnímu kvašení, tak
18°C je mi celkem k ničemu :roll:

čerpadlo za čtyřista na vrtačku nevydrží teplotu. Jedině za 950 na vrtačku a nebo za 1700 i s motorem http://www.vinopol.inshop.cz/cerpadla2/ ... ?ItemIdx=6
hadice alespoň nějaké nasávací, pakliže chceš to poslat tam i zpět tak potřebuješ celou trasu mladiny v nasávacích hadicích. Kvuli čištění rychlospojky v mosazi, to taky trochu navýší cenu.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 263 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina