VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je pon 20. úno 2017 16:36:48
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 133 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Manifold, zaoceánsky spôsob cedenia
PříspěvekNapsal: stř 31. srp 2016 9:39:42 

cu trubky by som urcite nejak spojil, aspon nitom, hlavne v pripade komplikovanejsich tvarov manifoldu. Mne sa pri prvom pokuse rozpadol, a ze co netecie :D som vytiahol len trubku.

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

PříspěvekNapsal: úte 13. pro 2016 15:12:54 

Ahoj :)
Uvažuji o stavbě manifoldu a rozmýšlím se mezi plastovými trubkami na teplou vodu a mědí. Nebojíte se při použití mědi kontaminací měděnkou? Rozvody v domech tímto problémem netrpí, protože jsou většinu času plné vody, tudíž povrch neoxiduje. Tady je však po použití povrch v kontaktu se vzduchem a oxiduje pokud se nemýlím.

Jak to řešíte?

PříspěvekNapsal: úte 13. pro 2016 15:59:54 

Hromovous píše:
Ahoj :)
Uvažuji o stavbě manifoldu a rozmýšlím se mezi plastovými trubkami na teplou vodu a mědí. Nebojíte se při použití mědi kontaminací měděnkou? Rozvody v domech tímto problémem netrpí, protože jsou většinu času plné vody, tudíž povrch neoxiduje. Tady je však po použití povrch v kontaktu se vzduchem a oxiduje pokud se nemýlím.

Jak to řešíte?

Ahoj,

medenky se nebojim, zadna se mi tam nedela - resp. jestli ano, tak v tak malym mnozstvi, ze neni okem patrna a vzdy se omyje do sladiny:-)...manifold je po vytazeni z dila krasne vyblejskanej...a behem 6 tydnu (muj cca rozestup mezi varkama) trochu "zajde" - na povrchu se vytvori nepatrna vrstvicka (šedivejch?) oxidu, ale do zelena to barvu nema....

nedelal bych z medi strasaka, v pivovarnictvi se historicky pouzivala a nemyslim, ze by lidstvo zrovna kvuli ni trpelo nejakejma civilizacnima chorobama....

z plastu bych to osobne nedelal:
-jednak se mi to nelibi
-druhak bych tipoval ze zarezy budou trochu otrepeny/pudou hur obrousit do hladka
-at je to jakejkoli plast (zrejme PP), tak si nedelej iluze, ze by se z nej lautr nic v horkým (78stC) a kyselým (pH +- 5.4) díle neuvolnovalo...

jinak ideal by byl samozrejme nerez, no:-)

Hefeweizen 13°- 1.místo na Degustační soutěži domácích výrobců piva ve Žďáru nad Sázavou 2016

PříspěvekNapsal: úte 13. pro 2016 16:25:47 

Ahoj,

taky mě to trápilo. Je tu vlákno mědi, nerezy, plasty nebo tak nějak. Fundované odpovědi na materiály psal, myslím, Jimram. Přečti si to.

Bezpečný je nerez, měděné trubky na topení i plastové pp na vodu. Tedy snad je to bepečné. V jiném vláknu se dočteš, že měděnka se tvoří. Pravda, lidi to moc neřeší. Ale také tam někdo psal, že nechce bordel vymývat sladinou, takže je lepší si koupit kyselinu citronovou a umít v ní manifold. Mně se to osvědčilo. Měď očistí, stačí manifold v tom nechat chvíli a kyseliny stačí nasypat trochu.
Chce to číst a číst. Tady je to dobrá studnice.

Ještě k těm trubkám. Mně se nepodařilo nařezat drážky do trubek bez otřepů (ani flexou ani pilou). Prostě to asi nejde. Ale otřepy asi drží a kyselinou se to vymyje. Měď jsem nakonec zvolil, protože jsem trubky nemohl svařit, resp. svařené čistit.
Trubky jsem svrtal a měl je původně spojené zastrčením nerez nýtu, ale je to celkem zbytečné, drží to samo.

PříspěvekNapsal: úte 13. pro 2016 16:46:29 

fwd píše:
Ještě k těm trubkám. Mně se nepodařilo nařezat drážky do trubek bez otřepů (ani flexou ani pilou). Prostě to asi nejde.

no ja ty otřepy zbrousil pilníkama - zevnitř trubek kulatym, zvenku trojuhelnikovym a smirkem...

jinak ja to mam spajeny - a na tomhle miste upozornuju, ze zadna pajka s primesi Pb!!....bud Sn+Cu nebo Sn+Ag...

a kdyz uz jsme u tech materialu, tak hadice napojena na manifold je idealni silikonova...ono prakticky nejvhodnejsi materialy na vsecko potravinarsky jsou nerez, sklo, silikon, teflon, viton - tyhle materialy jsou slusne inertni...plasty, at uz potravinarsky, jsou inertni min - nejlepsi bude asi UHDPE, pak HDPE, atd.(pricemz transparentni nebo bily uvolnujou tech sracek nejmin)..ale zalezi samozrejme na prostredi pouziti (horka, studena faze) a delce expozice - viz prislusny tema o materialech tady na foru...

Hefeweizen 13°- 1.místo na Degustační soutěži domácích výrobců piva ve Žďáru nad Sázavou 2016

PříspěvekNapsal: úte 13. pro 2016 17:14:03 

Díky za bleskovou odpověď. O té kyselině citronové jsem četl, ale i tak jsem se chtěl přesvědčit přímo. Zkusím sehnat nerez a při nejhorším to bude z mědi.

PříspěvekNapsal: úte 13. pro 2016 21:24:47 

Ty hadice opravdu nepodceňuj. Fotky manifoldu se zahradní PVC hadicí jsou odstrašující. Silikon je samozřejmě nejlepší, naprosto inertní a dá se i vyvařit, což je velká vyhoda. Cena ovšem vysoká. Ale i tak si myslím, že každý kdo doma vaří, by měl sáhnout po silikonu. Levnější může být potravinářská vysokoteplotní hadice uvnitř nejčastěji EPDM nebo jiná vhodná, obvykle syntetická guma.
Nespokojil bych se s hadicí určenou pro pitnou vodu - to bývá často PVC, za vysokých teplot a v agresivním (pivo) prostředí hrozí uvolňování změkčovadel (ftalátů).
Doma nemáme šanci otestovat co se z materiálů do piva uvolňuje, měli bychom proto použivat jen to nejlepší.

PříspěvekNapsal: stř 14. pro 2016 8:59:29 

Mám to tedy svařit z mědi, nebo byste doporučovali silikonovou hadici? Našel jsem tuhle http://www.gms.cz/cz/vyrobek/10178-drinktec-silikon a 16mm vnitřní průměr stojí 170 korun metr, což není tak hrozný. Otázka je, jaké je to s tvarovou stálostí hadice, aby se to dalo vůbec nějak vytvarovat a při zahřátí se to nezdeformovalo a neucpali se díky teplotní roztažnosti zářezy.

Nemáte nějakou osvědčenou stránku s nerezovým materiálem?

PříspěvekNapsal: stř 14. pro 2016 9:05:08 

Silikon bez výztuže je měkký jako žvýkačka, čili na vedení piva mezi nádobami ano, na manifold jako takový určitě ne.
O mědi a kyselině citronové jsem psal já, oplachuji v ní (zatepla) manifold před každým použitím a funguje to. I když jde spíše o dobrý pocit, toxicita mědi je pro zdravého dospělého člověka minimální a pokud se ti do jedné várky nerozpustí celá trubka, tak se neotrávíš. Ale i tak nevidím důvod, proč pít s pivem koktejl měděných iontů, když to není potřeba.

Pivo nechává narůstat masové partie člověka a silou a dobrotou této obilné šťávy dává i pěkné zbarvení v obličeji. Čistá voda naproti tomu člověka oslabuje, protože obsahuje vady a nemá velkou hodnotu.
Sv. Hildegarda z Bingenu (1098-1179)

PříspěvekNapsal: stř 14. pro 2016 9:19:37 

Hromovous píše:
Mám to tedy svařit z mědi, nebo byste doporučovali silikonovou hadici? Našel jsem tuhle http://www.gms.cz/cz/vyrobek/10178-drinktec-silikon a 16mm vnitřní průměr stojí 170 korun metr, což není tak hrozný. Otázka je, jaké je to s tvarovou stálostí hadice, aby se to dalo vůbec nějak vytvarovat a při zahřátí se to nezdeformovalo a neucpali se díky teplotní roztažnosti zářezy.

můžeš se inspirovat treba tady (je to muj manifold:-) ) https://www.alkoholium.cz/wp-content/up ... etailu.jpg
hadička silikonová 10/12 mm z gumex.cz
trubka 15 mm z Hornbachu
pájka Sn97Cu3 + příslušná pasta z Hornbachu (pájeno flambovací pistolí na creme brulee)

Hromovous píše:
Nemáte nějakou osvědčenou stránku s nerezovým materiálem?

akros.cz

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 133 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina