VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je stř 17. říj 2018 16:41:11
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Hrnec na chmelovar, izolace a rychlospojky
PříspěvekNapsal: čtv 03. pro 2015 13:00:55 

Někdy v srpnu jsem si nechal vyrobit nerezovy hrnec na chmelovar. Jelikož zatím dělám pivo jenom ze sladového výtažku tak mi jeden hrnec stačí. Inspiroval jsem se webem theelectricbrewery.com a také Novou varnou Grádyš.

V hrnci momentálně mám cca 3kW topnou spirálu a filtr na chmel Lauterhex. K tomu jsem pořídil deskový chladič a čerpadlo Tellarini (někdo tady na fóru psal že ho používá).

Zatím jsem v hrnci vařil asi 4 várky ze sladového výtažku, 3x po 25 litrech a 1x po 35 litrech. Všechno šlo hladce, ale při poslední várce se mi filtr ucpal a pak jsem nebyl schopný mladinu pořádně zchladit. Možná jsem špatně mladinu rozmíchal a chmel se neusadil uprostřed anebo na tolik chmele filtr nestačí, to musím ještě vyzkoušet.

V každém případě jsem zatím nadšený, učím se a pořád vylepšuju. Zrovna sháním motor k čerpadlu, abych nemusel používat vrtačku. Už se skoro stalo, že mi do vrtačky natekla mladina :)

Tady je pár fotek.

A teď proč sem píšu. Informace většinou čerpám z anglických fór a tam se všechno jmenuje jinak a u nás to většinou nemůžu nikde sehnat. Takže bych se chtěl obrátit na místní odborníky s několika dotazy.

1) Izolace hrnce: jakou a kde ji koupit? Máte něco vyzkoušeného? Chtěl bych mít možnost izolaci jednoduše sundávat, aby mi to usnadnilo umývání. Myslím že jsem tady někde četl o izolaci Isover. Díval jsem se na jejich web, ale školy nemám, nevím co vybrat.

2) Rychlospojky: momentálně používám nerezový kulový ventil a připojku na hadici. Chtěl bych to nahradit rychlospojkou a co se týče ventilu, četl jsem že je kvůli mytí lepší takový co se dá kompletně rozebrat. Kde takové věci sehnat v nerezu (v okolí Brna, ať to nemusím posílat přes půl republiky)?

3) Vaření ze základních surovin: k tomu bych se jednou rád dostal. Je jednoduchý způsob jak bych si to teď mohl vyzkoušet? Například dokoupit síto nebo jeden hrnec navíc a pujde to? Většinou jsem v případě infuzního vaření viděl 3 hrnce a mezi nimi komplikovaný systém hadic a ventilů... takové ty HERMS a podobné. Do toho bych se zatím nerad pouštěl. :)

Díky za jakékoliv rady a připomínky!

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

Předmět příspěvku: Re: Hrnec na chmelovar, izolace a rychlospojky
PříspěvekNapsal: sob 05. pro 2015 4:52:04 

Pekne to mas.
ad 1. Projdi forum.
ad 2. Bud z ciny, nebo za velke penize kvalitu, dle me zbytecnost.
ad 3. Podobnou vec ted resim, a jako nejednodusi vychazi bud koupit grain bag, nebo na ventil pridelat bazooka screen a klasicky scezovat.

PříspěvekNapsal: sob 05. pro 2015 19:55:27 

ad. 3: brew in a bag, rychla a jednoducha metoda jak varit ze surovin s jednou nadobou. jen nevim jak mas reseny topny spiraly, aby se ti na ne pytel nenapek.

PříspěvekNapsal: sob 02. črc 2016 13:47:32 

Díky za odpovědi (i za ty co mi dorazily jako PM).

Od položení dotazu už uběhla dost velká doba a varnu jsem od té doby dost posunul kupředu. Takže abych to shrnul:

Izolace: (foto) našel jsem doma velký pás geotextilie (aspoň myslím že se tomu tak říká), ten jsem zastřihnul na podřebnou délku a v celkem 4 vrstvách sešil dohromady. Na obou koncích mám provázky, pomocí kterých pás textilie připevním k hrnci. Izolační vlasnosti velice dobré (po hodině chmelovaru má textilie cca 30C), vodu k varu přivedu za podstatně kratší čas a chmelovar udržím při varu také s menší energií. Když chci hrnec umýt, jednoduše izolaci odvážu a dám bokem. Takto jsem vařil už asi 5x a bez nejmenších problémů.

Rychlospojky: (foto) koupil jsem rychlospojky Geka. Dají se koupit v Gumexu za Brnem nebo na různých eshopech. Vydží i tlak ve vodovodním řádu, teploty od -30 do 100 stupňů Celsia. Geka Garden jsou levnější a vydrží menší pracovní tlak. používám je společne e silikovonou hadicí při stáčení mladiny a vlastně na všechno. Narazil jsem na ně v tourdebier.cz.

Vaření ze surovin: pět várek úspěšně za mnou :) k hrnci jsem si ještě sehnal starší várnici, do které jsem dal 3kW topnou spirálu a na spod kulový ventil. Používám ji jako zásobník horké vody. Vařím jednostupňovou infuzní. Zkoušel jsem i dvoustupňovou, taky to šlo. Obě nádoby jsem vybavil digitálním teploměrem DS18B20 a zbastlil si elektroniku s displejem.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina