VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je stř 22. lis 2017 5:02:41
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Mini varna dráček
PříspěvekNapsal: pon 30. lis 2015 13:42:55 

Měli bychom tady napsat, že použití Simaticu na domácí pivovar je skutečně JEN PRO TOTÁLNÍ NADŠENCE. Já jen, aby to někoho nanapadlo z neznalosti problematiky opakovat. Souhlasím s tím, že je to asi nejuniverzálnější možné řešení, ale určitě není levné ani jednoduché. Je s kanonem na vrabce.

Kdybych to chtěl stavět na nějakém univerzálním PLC slovutné značky, tak už bych si vybral spíš Siemens Logo než Simatic.

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

PříspěvekNapsal: pon 30. lis 2015 13:51:52 

Děkuji, chtěl jsem mít řádový přehled o cenách.

Na spilce:
---

PříspěvekNapsal: pon 30. lis 2015 14:02:47 

Však jo, ono už je to vidět na ceně komponentů, když to sečtu všechno dohromady, tak je to dražší než moje celá varna :D
Sice docela velká investice, ale už semnou bude napořád. Když nebude HW potřeba tak prodám za stejnou cenu, nebo použiju na něco jiného.

Stavím to na tomto ani né tak z důvodu, abych měl věhlasnou značku, ale protože ho umím. Ještě umím programovat PIC, ale tam už je to moc o bastlení a na to nemám čas, stejně jako nemám čas se učit něco jiného.

Samozřejmě existuje celá řada levnějších PLC, ale tam už se musí jít cestou kompromisů, neb jim vždy schází nějaká funkce. A nevyznám se v tom, takže ani neporadím.

PříspěvekNapsal: pon 30. lis 2015 14:08:17 

Tak já si myslím, že třeba na Arduinu nebo RPi s analogovým převodníkem člověk zbastlí všechno, otázkou je míra pracnosti (komplet programování) a hlavně spolehlivost.

Na spilce:
---

PříspěvekNapsal: sob 12. pro 2015 19:02:09 

Takže, jelikož sem měl problém při kvašení v chladné místnosti kde bylo jen 8°C provedl jsem vylepšení spilky.
Výměna původního regulátoru, který uměl jen chladit za STC-1000 + instalace topného kabelu 50W ihned za výparník, tak aby kolem něj proudil vzduch z větráku. Větrák zapíná jak při chlazení tak při topení a přes časové relé má nastavený doběh 20 vteřin.

Podle testu jsem schopen udržovat reálné teploty od 0°C do 23°C bez ohledu na okolí. 3x hurá, můžu kvasit jakékoli pivo v jakémkoli počasí
Emotikona smile

Jen teď mám problém, že překmitávám teploty a střídavě se zapíná chlazení a topení. Zatím jsem to vyřešil zapojení funkce topení přes vypínač Alarm. Takže když nepotřebuju zrovna topit, tak to vypnu a lednice umí jen chladit.

Čidlo se mi ve vodě máchat nechce, tak ho zkusím píchnout do modelíny, aby se trošku zpomalili jeho reakce.

Původní regulátor půjde do ležáckého mrazáku.

Sorry za rozmazaný fotky. na mobilu to vypadalo v pohodě.

opět odkaz na rajče
http://dracekvo.rajce.idnes.cz/Upgrade_spilky

PříspěvekNapsal: čtv 31. pro 2015 13:59:30 

Ahoj, obdivuju investovaný čas i peníze, ale nebylo by lepší se ze začátku věnovat spíš samotnému vaření piva a vyladění jednotlivých postupů? Z literatury se vše vyčíst nedá, abys pak nepostavil něco, co Ti nebude vyhovovat... Já začal také vařit nedávno a na 20l piva mi stačila výbava za cca 6000,- (1200,- hrnec, 1700,- kvasná nádoba, zátkovačka, teploměr, hustoměr, zcezovací dno, 1300,- Meva zeus hořák, 1800,- chladící spirála) A jak jsem se dočetl, svépomocí se dá dostat i o dost níž. Takže moje otázka - jak dopadla první várka? :)

PříspěvekNapsal: sob 02. led 2016 21:01:09 

No nějaká kačka do toho padla, ale už mám zkušenosti takové z jiných zálib, že se moc nevyplatí kupovat věci, které nemůžu použít i později pokud mě to začně bavit. Takže kupovat něco a pak to vyměňovat za něco lepšího ve výsledku vyjde dráž, než koupit rovnou na začátek lepší i když to není potřeba.
Kromě šestinásobného nerezového rozvaděče s budíkem pro sledování tlaku a redukčního ventilu na CO2 jsem kupoval vše jen bazarové za dobré ceny. Takže když by mě to nebavilo tak si troufám tvrdit, že to při troše snahy prodám i za víc peněz než jsem koupil.

První várka dopadla tak, že sem jí asi před stočením nechal málo prokvasit. Měl jsem jen hustoměr a ten byl na mojí várku moc velkej, tak sem ho ani nepoužil. Nicméně s dobou ležení se pivo zlepšuje a ztrácí nasládlou chuť. Ale už stejně bude skoro vypité.
A zrovna dnes sem stáčel na ležení druhou várku, tak uvidíme na konci ledna jaká bude. Podle refraktometru už byla skoro plně prokvašená. Byl sem na horách, tak při nejhorším dosytím pivo nuceně.

Momentálně mám hotový ležácký mrazák (300L) a dělám repas varné stoličky, ty spirály byly vevnitř už v takovém stavu, že byla jen otázka času, kdy odejdou. Bohužel mrazák jsem kupoval tak nějak na rychlo a o pár cm se do něj nevejde 6 kyvet. Pouze 5.

Což mi tak pripomíná, půjdu si trošku natočit :)

Naposledy upravil dracekvo dne pon 04. led 2016 14:50:52, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: pon 04. led 2016 14:45:30 

Přes Vánoce jsem stihl zase pokrok.
Ze spilky mi zbyl panelový regulátor, takže sem ho zabudoval do mrazáku místo toho originál. Původně jsem chtěl v mrazáku nechat původní elektroinstalaci a jen na ní připojit nový regulátor aby se případně nechal jednoduše uvést do původního stavu. Ale vypadalo by to hnusně, tak jsem vše vystříhal a zapojil to znovu.
Oříšek byl zjistit kudy vedou v obalu trubky výparníku. Naštěstí mám doma jeden menší nefunkční stejného typu. Trošku sem ho rozkuchal, abych si udělal představu jak to tam vede. Pak stačilo poklepem najít trubyčky a díru udělat přesně mezi.
Tento regulátor má v sobě integrováno i ovládání větráku. Zpomalení reakcí čidla zajištují 4 špaličky modelíny :D
Bohužel sem koupil mrazák o objěmu cca 310L a o chloupek se do něj nevejde 6 kyvet. Musí stačit jen 5, což mě docela štve. Mám šestivstupý rozvaděč CO2 s manometrem a i kyvet mám 6. Bohužel bude se používat jen 5, nebo se časem mrazák vymění a tento zůstane na uschování stočeného piva ve flaškách.
Zvolil sem mrazák místo lednice, protože si myslím, že když je dělaný na -18°C bude o lépe izolovaný a měl by mít menší energetickou náročnost při udržování 2°C.

Poté následovala výroba míchadla. Konstrukce je svařená z polypropylenu a motorek je z předních stěračů škody favorit.
Míchadlo je ze staré kádě na mléku. Má malé lopatky a nedokáže pořádně rozhýbat dílo. Na původní lopatky přidou namontovat o něco větší.

Poslední fotka je zkušební várka cca 15L ležáku.

Opět nějaké fotky na rajčeti:
http://dracekvo.rajce.idnes.cz/Uprava_l ... a_michadla

PříspěvekNapsal: úte 05. led 2016 20:20:43 

Máš to pěkné.
Na míchadle zkus změnit sklon lopatek - zvětšit úhel, mělo by to v pohodě umíchat.
Nedeformuje se tak plastová konstrukce míchadla, když chmelovaříš a nahřívá se parou?

Obrázek

PříspěvekNapsal: úte 05. led 2016 22:26:43 

slamak píše:
Máš to pěkné.
Na míchadle zkus změnit sklon lopatek - zvětšit úhel, mělo by to v pohodě umíchat.
Nedeformuje se tak plastová konstrukce míchadla, když chmelovaříš a nahřívá se parou?

Na chmelovar se to celý sundá, ne, proč míchat? Spíš tam chybí víko (tepelné ztráty při rmutování)

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina