VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je stř 25. dub 2018 0:10:08
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Ace,Klarstein,Hopcat 50L
PříspěvekNapsal: sob 19. srp 2017 17:06:21 

Zdravím lidi, na netu sem narazil na 50L mikropivovar prodávaný pod značkou HopCat, ke koupi zatím na Ebay nebo https://www.hopcat.eu/shop cena 519.99liber s poštovným.

Jedná se o větší klon Klarstein Mundschenk 30L dostupný u nás za 11339kč.

Máte někdo? :ugeek:

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

Předmět příspěvku: Re: Ace,Klarstein,Hopcat 50L
PříspěvekNapsal: pon 21. srp 2017 17:45:52 

Jojo, dnes mi přišel. Zatím se s ním seznamuji.

PříspěvekNapsal: pon 21. srp 2017 19:42:54 

elekele píše:

Až budeš vařit napiš co a jak?? Zajímá mě jestli je 3kW na těch 50l dostatečný.

PříspěvekNapsal: úte 29. srp 2017 23:14:55 

Locomotive píše:
elekele píše:

Až budeš vařit napiš co a jak?? Zajímá mě jestli je 3kW na těch 50l dostatečný.

Zatím jsem zkoušel vařit jen vodu a zdá se, že var je v pohodě.
Zkoušel jsem i externí teploměr ale jak je na videu vidět, tak ten ukazuje o 1 °C méně než zabudovaný teploměr na dně nádoby.
Znamená to, že není třeba teplotu na HOPCATu kalibrovat :)

Videjko:

https://youtu.be/WIvJwjIRuq8

PříspěvekNapsal: pon 18. zář 2017 11:00:19 

Došlo k několika příjemným inovacím u hrnce Hopcat (verze 30 a 50L označovaná jako mk2).

Více zde http://www.hopcat.eu/shop

:)

PříspěvekNapsal: stř 27. zář 2017 22:00:43 

to Elekele: Mohl bych se zeptat, jaké jsou zkušenosti po cca měsíci? Děkuji

PříspěvekNapsal: pon 02. říj 2017 18:28:28 

1cz1 píše:
to Elekele: Mohl bych se zeptat, jaké jsou zkušenosti po cca měsíci? Děkuji

Má to svoje mouchy. Ale vařil jsem teď podruhé a tak mohu něco dělat špatně. Přesto se pokusím zážitek popsat :)

Zkoušel jsem teď udělat větší várku ale narazil jsem. Šlo o pokus uvařit 40l sladiny.
Protože sladu bylo mnoho (13,2kg), nechal jsem to částečně téct přepadem a ventilek nechal celou dobu naplno, nic jsem neškrtil.
Vaření probíhalo standartně až do scezování.
Když jsem zvedl nádobu a chystal se scezovat, tak to nechtělo vůbec protékat a musel jsem tomu opravdu dost pomáhat (asi 20min zůstávala nahoře hladina).
Šrotoval jsem si sám. Dolů jsem dal hrubší vrstvu (4kg) a nahoru o trochu jemnější ale né o moc (tak nějak aby pluchy zůstávaly celé).
No a jak jsem tomu pomáhal asi se přes síto dostalo dost najemno umletého sladu. Vyslazování bylo snad nekonečné (90min) ale nakonec jsem byl s hustotou spokojen.
Jenže většina sladiny stejně zůstávala v mlátu, takže jsem získal minimum litrů o hustotě 1.070. Mláta bylo tolik, že tam ani nešlo moc přilévat vody.
Teplota mezi tím spadla na 59°C a tak jsem před koncem cezení nastavil teplotu na asi 80°C abych kompenzoval tepelné ztráty a byl lépe připravený na chmelovar.
Toto mohla být chyba a dole se to začalo připalovat.

Dostal jsem z toho asi 32 litrů ale už se to dost ředilo a bylo mi jasné, že na dně se to bude dost husté. a něco se přichytí.
To se také stalo a než to došlo k varu, tak vypadla tepelná pojistka a bylo po proudu. Ta připálenina způsobila tepelný odpor a teplota se šířila né do tekutiny ale do kovu až k pojistce.
Jenže to jsem mezi tím promačkal přepínače než jsem zjistil co se stalo, když zhasl displej. A hlavou už mi probíhal plán co s tím. Začal jsem, připravovat druhý hrnec na chmelovat jenže vypínače zůstaly v poloze ON ... a náhle se tepelná pojistka vrátila nečekaně zpět. Displej se rozsvítil a bohužel se hned seplo čerpadlo a já koukal na gejzír piva který se zastavil asi 30cm pod stropem. Samožřejmě jsem to hned přiskočil vypnout ale za cca 5 sekund to v kuchyni vypadalo příšerně. Přišel jsem o další cenné litry. Várku jsem rozdělil do varného hrnce (co se tam vešlo) a se zbytkem zkusil chmelovar. Musel míchat protože pojistka se opět aktivovala ... ale s mícháním k tomu už nedocházelo. Skoro to nevařilo ale chmelovar jsem dokončil.

Prostě velké ponaučení ... několik hadrů nacucaných sladinou skončilo v pračce ale vařilo se dál :)

Uvařil jsem 24litrů něčeho co nemusí být pivo. Dávky jsem rozdělil napůl a dal vykvasit do saurusů (tlakově a atmosféricky ... už pro ten pokus). Kvasit začalo obojí ale co z toho bude nevím.

Každopádně to chci nějak domyslet a udělat opatření pro příště. Napadlo mne dát pod vyndavací koš pytel (BIAB) abych zabránil propadávání jemně namletého sladu až na dno kde se to připaluje.

Potom bych chtěl prodloužit resp. nastavit vyrobenou trubkou vedení z čerpadla tak aby se do jeho konec dala nastrčit ta ohlá trubka s pěnou a mohl jsem vyslazovat průtokem.
Teď už vím, že čerpadlo to tam vytlačí :) Současně bych viděl jak se to čistí (horní síto bych ponechal) a pak je tu i smysl tok ventilkem regulovat a sladinu pročistit.

Jsou to jenom teorie .. kdyžtak mne opravte, jestli je to blbej nápad. Možná by bylo lepší externí čerpadlo nasazené na výpustním kohoutu kvůli tomu aby to nesálo až ze dna.

Nějaké fotky z toho vaření mám na FB ale tohle jsem tam nerozebíral (https://www.facebook.com/martin.dvorak. ... 1662488486), musím se nad tím ještě hodně zamyslet co dál.

PříspěvekNapsal: pon 02. říj 2017 22:13:28 

Uffff. Tak to neviem kde si robil chybu, ale ja som naposledy uplne bez problemov daval do 2 fermentaciek celkovo 43 litrov piva o hustote 1070 (17ka) a pouzil som pritom 12.5 kg sladu (presnejsie 6 kg marris oter, 5 kg vieden a 1.5 kg psenicno/razno/ovsennych vlociek). Efektivita teda cca 78%.
Scedzovanie islo asi tak ako som predpokladal pri takom mnozstve sladu. Uz chvilu po jeho zacati som zapol "BOIL" nech sa sladina dovedie pocas vysladzovania co najblizsie k varu. Cely cas na 3000W, akurat posledna polhodina chmelovaru na 2700W. A pripalenie ziadne, resp. nic cierne, len to co islo dole cistou vodou a kefou s umelymi vlasmi.

PříspěvekNapsal: stř 04. říj 2017 12:21:41 

radolaco píše:
Uffff. Tak to neviem kde si robil chybu, ale ja som naposledy uplne bez problemov daval do 2 fermentaciek celkovo 43 litrov piva o hustote 1070 (17ka) a pouzil som pritom 12.5 kg sladu (presnejsie 6 kg marris oter, 5 kg vieden a 1.5 kg psenicno/razno/ovsennych vlociek). Efektivita teda cca 78%.
Scedzovanie islo asi tak ako som predpokladal pri takom mnozstve sladu. Uz chvilu po jeho zacati som zapol "BOIL" nech sa sladina dovedie pocas vysladzovania co najblizsie k varu. Cely cas na 3000W, akurat posledna polhodina chmelovaru na 2700W. A pripalenie ziadne, resp. nic cierne, len to co islo dole cistou vodou a kefou s umelymi vlasmi.

Stále si hraji s myšlenkou jak zamezit tomu připalování do budoucna a navždy.
Takže jsem dnes vymyslel 2 různá řešení.

Ideální by bylo mít to rozvrstvené tak aby se na jemno pomletý slad nedostal do sladiny. Protože to je ta příčina. Ale stejně je to potřeba na začátku promíchat, takže to nelze.
Proto bych preventivně (stejně jako u braumeisteru) doplnil nad spodní síto další ještě jemnější síto.

Pokud připalování nezpůsobuje propadaný najemno nadrcení slad, tak je potřeba míchat ... vytvořit pohyb tekutiny.

Na to mám 2 možná řešení

1. mezi hrnci je málo místa ale ... :) ale napadlo mne toto -> odšroubovat z poklice držadlo a dírou kolmo dolů spustit tyčku s vrtulkou. Vrtulka o malém průměru by nebyla moc účinná takže by se musel udělat mechanismus který po zasunutí a roztočení udělá ten správný tvar. Moc místa dole nezůstává ale asi by to bylo realizovatelné.
Nechtělo se mi to kreslit ale vypůjčil jsem si obrázek který by se té představě podobal (http://www.1010.cz/mich.jpg).
Pohon bych viděl něco jako motorek na baterku pro pohon grilu (akorát rychlejší otáčky) ... v podstatě třeba něco jako ruční tyčový mixér s menšími otáčky.

2. další nápad jak vytvořit pohyb tekutiny nad top. tělesem by mohl být na principu cirkulace externího čerpadla nasazeného na ručním vypouštěcím ventilu. Vývod z čerpadla bych vedl také otvorem po držadle poklice a přímo do střední trubky přes rychlospojku (pivní se závitem a hadičkou) tak aby nedocházelo k okysličování. Středem trubky do středu top. tělesa by šel proud sladiny a na tělese by se nedržely částice mající schopnost se připalovat. Pak by ale síto muselo být nahrazeno manifoldem jako je taky (http://www.1010.cz/mani.jpg) ... aby střed zůstal volný. Obrázek manifoldu z pivoteka.cz
Vlastně by běžela obě čerpadla. Přepad by nebyl nutný protože by k ucpání za chodu čerpadla nemohlo už docházet (průtok oběma čerpadly přes i mimo vnitřní nádobu by nic takového neumožňoval) . Původní čerpadlo by nadále plnilo svou funkci s tím, že by se tok stále filtroval a ventilek by nebylo potřeba škrtit. Pokud by se jemný sled někde držel, bylo by to mimo topné tělesa, tedy u okraje manifoldu, kde se nic nepřipaluje ani nemůže. Naopak po chmelovaru a ruční vířivce by se kopeček soustředil do středu a po vypuštění by manifold plnil svoji funkci.

Druhé řešení se mi zamlouvá více a dává mi hlubší smysl. Jedno čerpadlo by obojí asi nezvládalo (chce to průtok neboť ani trvalý přepad usazování na dně nezabrání).

Co si o tom myslíš nebo vy ostatní myslíte? :)

PříspěvekNapsal: stř 04. říj 2017 14:38:10 

No pravdupovediac tak ako som sa obaval pripalovania pred prvym varenim, tak po 5 varkach musim skonstatovat, ze sa mi nic nepripalilo ani raz. A to som v 4 pripadoch robil pivo 15 az 17 stupnove. Vzdy mam ale prietok cerpadlom pusteny naplno nech to tam pri dne dobre vyri. Ono nevidim dovod to skrtit lebo nijak sa tym prietok vody cez slad neovplyvni. Horsie je to ale asi pocas chmelovaru, ked ohrevny vykon je vyssi a cerpadlo uz nejde. Vtedy ale si myslim ze sa zas pripaluje chmel (hlavne ked ho je viac) lebo mne sa nikdy nic nepripalilo, no pouzival som vzdy aj nejaky druh hospideru. Takze mozno by som skor isiel tymito opatreniami najskor.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina