VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je ned 23. dub 2017 12:54:11
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 78 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Grainfather
PříspěvekNapsal: sob 29. říj 2016 4:39:52 

Pro všechny příznivce GF kteří si na jejich stránkách ještě nezažádali o zasílání novinek:
http://us8.campaign-archive1.com/?u=ccb ... b86f4ec7a8

zhruba jednou za týden chodí zajímavé povídání, třeba toto:
http://us8.campaign-archive2.com/?u=ccb ... 99f71d017a

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

PříspěvekNapsal: stř 02. lis 2016 8:32:02 

Ahoj, mám dotaz ohledně zvyšování teplot při infůzi. Bylo mi řečeno, že by do teplot kolem 70°c mělo probíhat zvyšování při nastaveném výkonu na MASH tedy 500w kvůli připálení. Nevím ale zdá se mi že třeba z 37°C na 70°C bych při tomto výkonu bych se vůbec nedostal popř. dostal ale za x hodin. Do teď jsem to dělal tak, že při zvyšování teplot jsem sepnul NORMAL na cca 5min a pak to vrátil na MASH a dojelo to na potřebnou teplotu. Je ale pravda že jsem měl pokaždé připáleniny které jsem musel drhnout drátěnkou. Jak to děláte vy? Ještě jsem se chtěl optat jaký máte odpar při chmelovaru 90min. Moc díky...

PříspěvekNapsal: stř 02. lis 2016 21:27:09 

No, ja ti odpar nereknu za 90min ale za 60 je to asi 1,5 l. Bay voko.

Ohledne teplot: taky se mi zda, ze na dalsi teplotu leze az dost pomalu, ze by mohl jet rychleji, podle predepsanych: co stupen to minuta. Ale mas pravdu ze mu to jde pomalu, coz snad neni na zavadu, ale na druhou stranu, kdo ma na to nervy ;)

Pripalovani: mam tam na konci vareni taky neco jako pripaleniny ale ne pripaleniny ale pripeceniny. Po vareni trochu oskrabu tvrdym kartacem, takova stetka na nadobi, natocim vodu a pridam GF cistic, necham pri asi 60st 20min behat dokola a po vyliti ta pripecenina jde temer sama dolu.

Toz tak ogari

PříspěvekNapsal: sob 05. lis 2016 11:20:25 

Odpar při chmelovaru-90min,cca 2-2,5litru.Připáleniny minimální,na dně zůstane jen vrstvička,které jde v pohodě houbičkou dolů.Rychlost ohřevu se mi zdá v pohodě-neni to rychlovarná konvice :P

PříspěvekNapsal: pát 18. lis 2016 10:42:28 

Jen tak mimochodem-dneska vařím,mám nastavené teploty,GF hřeje a najednou to uvnitř začne probublávat a ohřev se zarazí-po nějaké době začne chladnout :shock: Zkouším-přepínam a nic :? Asi tepelka-ale jak jí rozchodit-po hodině :roll: jsem si v návodu všimnul reset tlačítka-plnej pivovar naklonit a na dolní straně-malej váleček zamačknout-a dobrý :) To jen aby někdo něměl mrákoty jako já :lol: Tak ať se daří.

PříspěvekNapsal: stř 23. lis 2016 8:39:42 

Ahoj, mám dotaz. Zkoušel jste někdo s Grainfatherem vařit dekokci ? Vím, že je dělanej na infuzi, ale za zeptání nic nedám.
Třeba by šlo oddělit rmut (jen čistou tekutinu, slad je mezi síty) a ohřívat v jiné nádobě a pak vrátit.

PříspěvekNapsal: stř 23. lis 2016 8:47:25 

segl píše:
Ahoj, mám dotaz. Zkoušel jste někdo s Grainfatherem vařit dekokci ? Vím, že je dělanej na infuzi, ale za zeptání nic nedám.
Třeba by šlo oddělit rmut (jen čistou tekutinu, slad je mezi síty) a ohřívat v jiné nádobě a pak vrátit.

U dekokce se ale právě musí povařit ten slad...

PříspěvekNapsal: stř 23. lis 2016 15:47:09 

Ahoj, měl bych na vás ještě jeden dotaz ohledně scezování a vyslazování. Např. pokud chci použít 4,7kg sladu, vychází mi to podle GF vzorce na cca 16,5 l vody na vystírku a cca 15,5 l vody na vyslazení to mi přijde ale hodně málo. Já jsem si tedy spočítal, že budu potřebovat 4,7kg sladu na cca 28 l sladiny aby byla mladina o 12°. Můžu to tedy udělat tak, že vystírku budu mít podle vzorce tedy těch cca 16,5 l a vyslazovat budu tolik, než bude v bojleru těch požadovaných cca 28l? V tom případě si myslím, že by bylo větší množství vyslazovací vody než vody pro vystírku, vadí to? Já doteď vařil tak, že jsem ignoroval ten vzorec a pro stejné množství sladu jsem použil cca 20l vody pro vystírku a cca 16l pro vyslazení a bylo z toho cca 28l sladiny s vyslednou stupňovitostí mladiny 12°. Jde mi o to jakou z výše uvedených variant je lepší použít. Má ten vzorec pro vystírku v případě použití GF nějaký vliv? Jak to děláte vy? Snad jsem se do toho moc nezamotal.
Díky moc za odpověď.

PříspěvekNapsal: pát 25. lis 2016 11:05:51 

Zdar. Rekl bych, ze vzorec pro vystirku ma svuj duvod. Dela to vcelku husty rmut, ktery je zrejme v recirkulacnim systemu vhodnejsi. Samozrejme vice u vetsich kilazi sladu, kdy se ho musis drzet, aby se tam rmut vubec vlezl :) Ja pridavam vetsinou tak max litr. Pokud pouzivas nejaky software na vypocty (brewtarget), a chces 28L sladiny, tak proste vyslazuj tak dlouho nez budes mit 28L. Ja to tak delam a hustota vychazi vcelku presne. Jedina promenna je pak efektivita konverze ktera se pohybuje vetsinou v 85-90%.

Baterkou svitim skvirou vedle kose se sladem dovnitr, a na stupnici je jakz takz videt. Mam pak o cca 5l mene finalni mladiny (31->26 litru v mem pripade). Kdyz jsem daval vodu podle vzorce na vyslazovani od GF, mel jsem sladiny strasne malo, vubec to nesedelo.

PříspěvekNapsal: pát 02. pro 2016 18:50:34 

fotozapisnik.eu píše:
segl píše:

U dekokce se ale právě musí povařit ten slad...

A co přerušit čerpání, zaslepit přepad, aby se slad nedostal na dno varné nádoby, pak vyjmout horní síto a oddělit potřebné množství rmutu do pomocné varné nádoby (hrnce) a pak rmut zas vrátit do GF???

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 78 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina