VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je úte 17. říj 2017 10:45:35
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Ace,Klarstein,Hopcat 50L
PříspěvekNapsal: stř 04. říj 2017 15:23:07 

radolaco píše:
No pravdupovediac tak ako som sa obaval pripalovania pred prvym varenim, tak po 5 varkach musim skonstatovat, ze sa mi nic nepripalilo ani raz. A to som v 4 pripadoch robil pivo 15 az 17 stupnove. Vzdy mam ale prietok cerpadlom pusteny naplno nech to tam pri dne dobre vyri. Ono nevidim dovod to skrtit lebo nijak sa tym prietok vody cez slad neovplyvni. Horsie je to ale asi pocas chmelovaru, ked ohrevny vykon je vyssi a cerpadlo uz nejde. Vtedy ale si myslim ze sa zas pripaluje chmel (hlavne ked ho je viac) lebo mne sa nikdy nic nepripalilo, no pouzival som vzdy aj nejaky druh hospideru. Takze mozno by som skor isiel tymito opatreniami najskor.

Hopspider jsem měl, takže jsem ho hned vyloučil.
Jedině že by to bylo tím kilem tmavého sladu (CARAFA II) ale ten byl spíš nahoře.

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

PříspěvekNapsal: stř 04. říj 2017 21:56:44 

A vykon pouzivas pocas varenia aky?

PříspěvekNapsal: čtv 05. říj 2017 5:44:55 

Kilo Carafy II ? Vařil jsi asfalt?

Na spilce:
---

PříspěvekNapsal: čtv 05. říj 2017 10:38:15 

Mosquit píše:
Kilo Carafy II ? Vařil jsi asfalt?

Měl tam být Caramunich Malt® II ... http://eshop.sladovna-kounice.cz/Karamelovy-slad-II-Caramunich-Malt-II-d7.htm
ale sekl jsem se v objednávce a objednal Carafa II ... http://eshop.sladovna-kounice.cz/Barevny-slad-pro-vyrobu-tmaveho-piva-htm-2

a prodali mi tento: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1176130512488601&set=pcb.1176131662488486&type=3&theater

Světlého sladu bylo asi 12kg a stejně je to jak bota.
Neznal jsem - poznal jsem :)

PříspěvekNapsal: čtv 05. říj 2017 11:57:50 

Carafy II. (1100-1200 EBC) se obvykle dává 1-5% sypání,ale i já když dělám (hóóóóódně) černý pivo,občas mě "ujede" ruka. :lol:

http://domovarnici.webnode.cz/

http://matasek.webnode.cz/

PříspěvekNapsal: čtv 05. říj 2017 15:03:13 

... tak elctronic-star.cz taky do své nabídky zařadil verzi 50L - ZDE

PříspěvekNapsal: čtv 05. říj 2017 19:23:03 

Rakosniczech píše:
... tak elctronic-star.cz taky do své nabídky zařadil verzi 50L - ZDE

Tu cenu zabili... Ja som ho (iBrew 50) kupoval za 12.900 Kc aj s chladicom v hodnote 3000 Kc (Klarstein chladic nedodava).
Za posladny mesiac zdrazel ale aj iBrew 50 dva krat po 1000 Kc a stoji uz 14.900 a momentalne je nedostupny.

PříspěvekNapsal: čtv 05. říj 2017 20:15:03 

To eleke: Hochu skoukl sem tvé fotky z vaření. Tvůj nápad č.2 s manifoldem sem už videl u MagicPancake na YouTube a asi bych do toho šel, jen on to tam má pořešené uplně jednoduše a to pouze výměnou bazooky za tenhle Mattmill manifold. Jednoduché řešení abys vycedil hezky čirou sladinu ;)
Co se týče toho připalování, tak to podle mého názoru bylo způsobeno tím kilem "kávy" :lol: Já se taky jednou trochu ustřelil s Karamelem a i ten mi dal pěknou čočku při zcezování a vyslazování.

IBrew nehorázně během 14 dní navýšil cenu o 2 tisíce a teď navíc není,Klarstein cena skoro odpovídá HOPCATU MK2 s veškerým příslušenstvím a poštovným tj. 579liber - 16778,841kč dle kurzu ČNB.
Vánoční dárek už sem si vybral :ugeek:

PříspěvekNapsal: ned 08. říj 2017 19:29:49 

Locomotive píše:
To eleke: Hochu skoukl sem tvé fotky z vaření. Tvůj nápad č.2 s manifoldem sem už videl u MagicPancake na YouTube a asi bych do toho šel, jen on to tam má pořešené uplně jednoduše a to pouze výměnou bazooky za tenhle Mattmill manifold. Jednoduché řešení abys vycedil hezky čirou sladinu ;)
Co se týče toho připalování, tak to podle mého názoru bylo způsobeno tím kilem "kávy" :lol: Já se taky jednou trochu ustřelil s Karamelem a i ten mi dal pěknou čočku při zcezování a vyslazování.

IBrew nehorázně během 14 dní navýšil cenu o 2 tisíce a teď navíc není,Klarstein cena skoro odpovídá HOPCATU MK2 s veškerým příslušenstvím a poštovným tj. 579liber - 16778,841kč dle kurzu ČNB.
Vánoční dárek už sem si vybral :ugeek:

Ano, úpravu s manifoldem jsem viděl od MagicalPancake a taky tu jeho vířivku. Nápad s čerpadlem do středu je můj a manifold měl řešit hlavně volný prostor nad tělesem potřebný pro víření, které by mělo zamezit usazování za kterým stojí to připalování. Nejlevnejší je na pivoteka.cz (MattMill ho má drahý).

Při scezování jsem musel dřevěným míchadlem dlouho a hodně moc jezdit po dně síta aby to vůbec začalo trochu protékat a z toho je jasné, že sítem nějaký jemně namletý slad propadal. No a proto chci dát pod koš ten BIAB pytel, který by to zachytil. Ale cedit nechci ručně jak minule. Byl to hroznej vopruz.

Jestli se to bude trvale připalovat i po těch všech úpravách - tak s tím hrncem končím a předělám ho na hrnec s el. míchadlem a falečným dnem. Přes manifold bych scedil do jiné nádoby (do malého hopcatu kam se 40L vejde), pak velký hopcat vypláchnu přepustím sladinu zpět dokončím chmelovarem. Mezi tím dám do malého hopcatu studenou vodu s namrzlými PETkami a chladičem. Druhý chladič bude ve velkým hopcatu a chladiče propojím do série ... do chladiče (s ledem) pustím vodu. Tímto bych měl dosáhnout snížení teploty vody z řádu a efektivněji chladit. No a pro zchlazení zůstane v jednom hrnci teplá voda připravená na mytí. nebo rovnou na další várku :)

Pokud bych dělal menší várky, tak vařit budu v malém hopcatu a stejnou funkci zastane ten velký. Akorát nasadím na el. míchadlo kratší vrtulku.

Myslím, že s takovou sestavou by se dalo vařit i dekokčně, pokud by bylo jak přečerpávat rmut (umístněním rmutovacího čerpadla mezi vypouštěcí ventily) ... pokud by se to neucpávalo ... jinak to potom řešit spádově.

Ale kvůli tomu všemu jsem si ty hrnce nekupoval.

Zdají se mi proto stále nedokonalé. V dnešní době by se to dalo udělat tak, aby k připalování nedocházelo. Na vině je i vysoká povrchová teplota. A zrovna mě napadá že se řešil zvláštní konstrukcí i takový hrneček na mléko kde se médium oddělilo vodou od vysoké povrchové teploty ... toto by řešilo připalování a navíc by se to dalo využít na chlazení ... výměnou kapaliny za studenou by se chladilo.

Zase jsem si koupil drahý polotovar co mě nutí přemýšlet :(
Hrnce jsem si naopak pořizoval abych si nemusel stavět pivovárek od píky ale ony ty zkušenosti taky k něčemu povedou ;)
I když jsem to hodně připálil, tak se mi to pivečko nezdá jako nepovedený ale že vypíná ten hrnec mě fakt s**e :x .

PříspěvekNapsal: čtv 12. říj 2017 20:44:35 

Zkušenosti s Hopcat 50L po třetím vaření:

1/ vařil jsem s pytlem pod hrncem :) ... úplná paráda. Pytel odchytl menší hrstku sladu vyplaveného přes síto. Jinak všechno čisté. Při vyslazování jsem přepustil sladinu a vyčistil hrnec. Skoro žádná připálenina - jen takové kolečko co šlo umýt hadříkem. Vypláchl jsem pytel, dal do hrnce, přelil sladinu a začal chmelovar.
2/ chmelovar ... opět s pytlem a hopspiderem. Co propustil hopspider, zachytil pytel (200mikron). Kaly tam sice byly od pěny ale jinak dobrý. Ke konci chmelovaru jsem dal vyvařit chladič a ten vlastně ležel na pytli za zatěžoval ho na topném tělesu. Pytel to ale vydržel.
3/ po zchlazení jsem přes bazoku a sítko na hadičce vypouštěl čistou mladinu.
4/ mladinu jsem provzdušnil zatřepáním a do asi 10cm pěny naočkoval připravený roztok z kvasnic.
5/ tentokrát vaření úplně v klidu, z várky bude 20l piva :)

Vařil jsem tentokrát menší dávku (25L) a stačila mi na to jen ta vyšší trubka, tu nižší jsem nepoužil. Rmutovací vody jsem dal 21litrů na 7kg sladu aby se to dalo v pohodě promíchat a současně aby to mohlo lehce přetékat trubkou, nic jsem neškrtil. Vyslazovací vodu jsem při scezování doplnil na asi 28litrů. Chmelovar (90min) si vzal asi 6,5 litrů odparu. Chladil jsem přes 2 chladiče - jeden v hrnci a druhý v jiném hrnci s vodou a namraženými 3 PETkami (předchlazení vody). Chladiče zapojeny do série a vychlazeno za 35minut na 20°C.

Jedinej vopruz je ta čekačka při vyslazování, kdy mi spadla teplota na 56°C.

Hustota mladiny ... OG 1.054 :)

A tu je výsledek 8,5hodinové šichty :)
Obrázek

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina