VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je pát 19. led 2018 16:44:44
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Mydlová / Mýdlová chut v mladom pive
PříspěvekNapsal: úte 10. bře 2015 15:33:30 

Jo hosi, bude to asi tak ako hovori Mosquit. Neviem, ci tu budem pastovat anglicky text (pre anglicky zdatnych je to kapitola 10.4 "Yeast Starters and Diacetyl Rests" z Palmera - How to Brew), ale pointa je ta, ze aj on tvrdi, ze do Lagerov ide 2-3 x viac kvasku (yeast starter) ako do Ale piva, aby sme dostali zdravy Lager.

Rovnako aj tento zdroj : http://archive.maltosefalcons.com/tech/MB_Raines_Guide_to_Yeast_Culturing.php uvadza : " The recommended optimal pitching rates are 6-10 million cells/ml for ales and 10-15 million cells/ml for lagers.". V texte je aj vysvetlene, preco.

Cele to zodpoveda vlastne aj ked porovnam vrchne Safale US-05 so spodnymi Saflager W34-70.
na 1 gram susenych kvasiniek obsahuju obe balenia 6x10^9 buniek
Davkovanie u Safale je 50 to 80 g/hl
Davkovanie u Saflager pre teploty 9 °C je 200 to 300 g/hl

co je 2,5 az 6 krat viac :roll:

No a co si spominam este na jedno video od Palmera, tak zaklad uspechu uvarenia dobreho piva je v nasledovnych bodoch:

1. Sanitacia
2. Ferm.teploty
3. Yeast pitching rates.... (takze si to asi idem nastudovat)
4. si uz nepamatam

Naposledy upravil riso77 dne úte 31. bře 2015 8:26:24, celkově upraveno 1

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

PříspěvekNapsal: úte 10. bře 2015 16:01:27 

7 týdnů je úplně mimo. Snažím se používat kvasnice do 24 hodin. Na 20 litrů 2 balíčky, teď je budu dávat i do 15 l propagační várky z výtažku. Záleží na živinách, provzdušnění a teplotě zakvášení, malé dávky W34/70 mi způsobují nepříjemnou kořenitou chuť. Mohl bys to teoreticky zvládnout i s jedním balíčkem, když zakvasíš za vyšší tpeloty, což W34/70 snad snesou.

PříspěvekNapsal: ned 22. bře 2015 12:46:49 

popripade si par dni dopredu namnoz kvasnice.

PříspěvekNapsal: pon 23. bře 2015 7:16:33 

Ano, vyzera to najschodnejsia cesta, kedze nemam pristup k tekutym kvasniciam. Akurat to studujem a vyzera to tak, ze 1 balicek w34/70 si namnozim v 2l sladiny o SG=1040 na magnetickom miesadle, pripadne tam hodim este spetku zivnej soli.
Cerpam z tohto zdroja: http://archive.maltosefalcons.com/tech/MB_Raines_Guide_to_Yeast_Culturing.php

PříspěvekNapsal: stř 10. čer 2015 12:52:46 

Tak som uvaril dalsiu varku (2kg svetly, 2kg viedensky, ZPC do predku, hlavne chmelenie Perle, na zaver ZPC) a rozbehol starterom z W34/70 (pol balicka w34/70 v 1,5 litri DME o SG1040 a 36 hodin na magnetickom miesadle na ktorom som si dal zalezat aby som mohol vylucit stare kvasinky z tohto procesu. Zakvasenych 15 l mladiny pri 15°C (nizsie som sa nedostal - taka teplota bola vo vodovode). Teplota mladiny pri kvaseni 10 °C.
No a mam tam opat to mydlo. Nie sice take intenzivne ako popisujem v prvom prispevku, ale je tam. A hlavne podozrenie teda pada na zoxidovany chmel Perle (zber 2013) kupovany na jednom slovenskom webe.

Citace:
Mýdlová, po oleji, po tuku, po sýru, po potu, zatuchlá. Některé z těchto cizích chutí a vůní mohou zcela
znehodnotit pivo. Jejich společným jmenovatelem je zvýšený výskyt nižších mastných kyselin v pivu. Pří-
činou může být např. použití starého zoxidovaného chmele, pokročilá autolýza kvasnic, nejvýznamnější
však bývá bakteriální kontaminace (např. rodem Clostridium).
zdroj:Technologie vyroby sladu a piva

Mate nejake zle skusenosti s chmelom z eshopov? Pripadne, ktore eshopy maju zarucene dobry chmel?

PříspěvekNapsal: stř 10. čer 2015 17:03:56 

A tu mýdlovou chuť jsi měl i v pivech bez Perle? On je tenhle chmel totiž docela zvláštní a výrazný (viz. popis), při prvních pokusech s ním u ležáků jsem byl výsledkem dost zaskočen a některým konzervativním kamarádům to nechutnalo vůbec (jeden přirovnal chuť a vůni ke zvratkům :)). Postupně jsem došel k tomu, že se ho nesmí dát moc, teď dávám maximálně 10 gramů na 22 litrů, spíš jen jako "koření" než hlavní chmelení, a i tak se tam výrazně prosadí. Když si zpětně vzpomenu na jednu svou várku (byla to variace na german pilsner) s větší dávkou Perle (35 gramů celkem na první a druhé chmelení), hořkost byla poměrně nepříjemná a možná by se dala popsat i jako "mýdlová".

Tato odrůda se těší velké oblibě především svým vyváženým poměrem aroma a hořkosti. Kořeněné aroma celeru a pórku je doplněno nádechem pepře, chili a kari.

PříspěvekNapsal: čtv 11. čer 2015 8:34:18 

Tu mydlovu chut som mal len pri pouziti Perle (2 varky a ten isty chmel).
1. varka s Perle 16,5 L 13°P chmelene na 3xPerle, celkovo 50gramov
2. varka s Perle 15 L 12,5 °P chmelene 30g ZPC do predku, 35g Perle 45min, 15g ZPC 5min, 15g ZPC 0min
To mydlo citim najviac potom ako sa napijem pri vydychu nosom :)

PříspěvekNapsal: čtv 11. čer 2015 14:12:50 

Řekl bych, že to máš silně přechmelené, ta druhá várka mi podle kalkulačky vychází na 55-59 IBU, to je na světlý ležák hodně. Perle určitě uber, nebo zkus várku jen s ŽPČ.

PříspěvekNapsal: čtv 18. čer 2015 10:13:38 

No, kalkulacka ukazuje IBU=44. Perle bol zo sklizne 2013, ZPC 2014, do kalkulacky som hodil hodnoty alfa, ktore mi prisli na balickoch chmelu. Niekde som cital, ze za rok ide zhruba 20% AHK dole. Takze sa dostanem niekde na 40. Zatial, ked som chmelil na 35 v kalkulacke, tak mi tie piva prisli este sladsie ako bezne piva z obchodu. Tak teraz chmelim lezaky cez 40 :)

Přílohy:
Chmelovar.PNG
Chmelovar.PNG [ 24.96 KiB | Zobrazeno 2409 krát ]

PříspěvekNapsal: pon 20. črc 2015 15:50:08 

Ještě bych se vrátil k době „skladovatelnosti" kvasnic.

Já sám osobně jsem jeden čas kvasnice těžil z fermentační nádoby (http://www.fotozapisnik.eu/gradys/tipy/ ... cni-nadoby), později jsem přešel na těžbu kvasinek přímo ze starteru a jelikož vařím +- jedenkrát do měsíce a vzorků kvasnic jsem měl víc, skladoval jsem je v řádech „menších jednotek" měsíců (tj. odhadem 3-4 měsíce), než jsem je znovu použil na nový starter.
Potom se mi ale s jedním ležáckým kmenem něco stalo (nevím co, kvasnice voněly normálně, ale dělaly pivo se strašlivou pachutí), takže jsem zpanikařil a pro jistotu jsem vylil všechny uchovávané vzorky a vrátil se k sušeným kvasnicím.

Nicméně podle tohoto - relativně nového - článku http://tobrewabeer.com/index.php/2015/0 ... over-time/ je možné uchovávat kvasnice v ledničce půl roku naprosto bez problémů. Je to zajímavé počtení se spoustou odkazů na zdroje.

Samozřejmě to bude záležet na spoustě různých faktorů, ale asi bych byl opatrný s kategorickými tvrzeními typu „uchovávat jenom několik hodin", „uchovávat jenom několik dnů" a pod. Já jsem se sice s delším skladováním kvasnic spálil, ale moje „zkažené" kvasnice vůbec nemusely mít příčinu v době skladování - klidně jsem si je mohl poprasit třeba během propírání...

Dokonce začínám uvažovat, že se k nějaké menší „bance" tekutých kvasinek zase vrátím...
(plánů mám na tři další životy, čas skoro žádný ;) )

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina