VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je pon 16. led 2017 13:42:04
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Presytene pivo po 2.5 mesiacoch vo flaske
PříspěvekNapsal: stř 12. říj 2016 13:21:54 

Zdravim,

cca pred 2.5 mesiacmi som varil "Pale Ale", cca 12tku zo surovin. Pouzil som vrchne kvasnice Safale US-04. OG bola 1.048, po 10 dnoch fermentacie to kleslo na 1.010, vtedy som to stocil s pridanim dextrozy do flasiek.

Po cca tyzdni uz bolo pivo vo flaskach nasytene akurat. Vacsina sa vypila cca do mesiaca od naflaskovanie a nebol ziadny problem. Posledny 4 flasky som si odlozil s tym, ze ich prihlasim na domovaricsku sutaz v polke oktobra.

Predvcerom som teda skusil otvorit jednu z tych flasiek, ze ako to pivo chuti a na moje velke prekvapenie flaska pri otvoreni poriadne strelila a pri nalievani pivo strasne penilo a bolo presytene. V chuti bolo pivo strasne suche v zavere a absolutne bez chmelovej aromy. Ocakaval som, ze po cca 2 mesiacohc bude pivo v najlepsej kondicii ale opak je pravdou, predtym chutilo ovela lepsie. Pre istotu som skusil aj ostatne flasky a tiez boli presytene. Este dodam ze flasky boli skladovane v pivnici, kde cez leto bola teplota okolo 23C.

Nejake napady ze cim to moze byt? Flaskoval som to prilis skoro ked este kvasnice nesfermentovali vsetok cukor? Ale to by uz bolo pivo presytene aj po dvoch - troch tyzdnoch, nie?

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

Předmět příspěvku: Re: Presytene pivo po 2.5 mesiacoch vo flaske
PříspěvekNapsal: stř 12. říj 2016 15:06:25 

Že by skladováním.....nemůžeš dlouhodobě skladovat pivo při 23°C.....je jasné, že kvasinky sežraly vše co mohly.......to pivo mělo jít po nasycení aspoň do +- 10°C.........

Zlaťák 11° - zraje
Slaďák 13° - zraje
Stojanův Stout 14° - zraje
Hofburg 11° - na spilce

Hofburg na Černo 13°- VÍTĚZ MHM BRNO 2015 a KOSTELECKÝ CHMELOVÁREK 2016
Tmavá 11° - 2. místo KOSTELECKÝ CHMELOVÁREK 2014

PříspěvekNapsal: stř 12. říj 2016 15:09:00 

V zásadě jsou asi 2 možnosti:
1) odrmutoval js ito tak, že to prokvasilo hodně do sucha. Pak to bylo brzy stočené, dokvasilo to v lahvi a přesytilo se to. Ale 1010 se mi zdá při použití S04 dostatečné
2) nějaká kontaminace, způsobující že cizí mikroogranismy prokvasily časem ()po rozmnožení) i to, co kvasinky nezvládly.

Píšeš, že to chutnalo hodně suše. Opravdu to bylo jen hodně prokvašené a jinak čisté a můžem tedy vyloučit (2) ?

@kratoska: skladování svrcňáku při 23°C je v pohodě. Zkoušel jsem nechat nějakou APA dlouho v teple a zkoušel jsem co to s tím udělá, a nic zásadního. Když je to čistý.

White IPA 14
APA 13
Rauch 13

Na spilce:
---

PříspěvekNapsal: stř 12. říj 2016 15:56:05 

Mosquit píše:
V zásadě jsou asi 2 možnosti:
1) odrmutoval js ito tak, že to prokvasilo hodně do sucha. Pak to bylo brzy stočené, dokvasilo to v lahvi a přesytilo se to. Ale 1010 se mi zdá při použití S04 dostatečné
2) nějaká kontaminace, způsobující že cizí mikroogranismy prokvasily časem ()po rozmnožení) i to, co kvasinky nezvládly.

Píšeš, že to chutnalo hodně suše. Opravdu to bylo jen hodně prokvašené a jinak čisté a můžem tedy vyloučit (2) ?

@kratoska: skladování svrcňáku při 23°C je v pohodě. Zkoušel jsem nechat nějakou APA dlouho v teple a zkoušel jsem co to s tím udělá, a nic zásadního. Když je to čistý.

Já vím, znám ty příběhy od spousty domovarníků, spousta nechala pivo někde v regále a bylo ok........bylo to to první, co mě napadlo....otázka je jak píšeš, kam až by to bylo schopno dokvasit než by se to zastavilo, dál pak kolik dával cukru a taky třeba jestli měřil správně......

Zlaťák 11° - zraje
Slaďák 13° - zraje
Stojanův Stout 14° - zraje
Hofburg 11° - na spilce

Hofburg na Černo 13°- VÍTĚZ MHM BRNO 2015 a KOSTELECKÝ CHMELOVÁREK 2016
Tmavá 11° - 2. místo KOSTELECKÝ CHMELOVÁREK 2014

PříspěvekNapsal: stř 12. říj 2016 16:37:39 

mam este tie tri flasky, su to bernard flasky s patentovym uzaverom ,tak som len skusil, ci su tiez tak presytene (boli) ale zavrel som ich spat... napadlo ma ze ci je mozne nieco zistit z toho, ked by som teraz odmeral hustotu (nalejem pivo do pohara, necham odstat aby z neho Co2 vyprchalo a potom to zmeram hustomerom), ked by to malo ovela menej ako 1.010 by sa teoreticky potvrdilo to co pisal Mosquit... uz len otazka ci plati bod 1) alebo 2). Nejake pachute v tom pive neboli, ak sa za pachut neda oznacit to, ze po arome a chuti chmelu ani stopy, ale zas nejak extra chmelene to nebolo, na dryhop som daval len 30g Cascade-u.

Takisto som kostoval IPU ktoru som varil pred skoro 4 mesiacmi a tiez uz bola bez chmelovych arom, ale nasytenie v pohode...

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina