VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je sob 20. říj 2018 11:40:41
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Stáčení aneb 4% nebo dextroza ?
PříspěvekNapsal: úte 20. dub 2010 14:18:26 

Já ale neříkám, že si ho nepořídím :lol: ale objednal jsem sadu a obsahuje tenhle, tak by mě zajímalo jestli to s ním taky jde..

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

PříspěvekNapsal: čtv 16. srp 2012 13:41:08 

Zdar.
Před 5 dny jsem dělal Irish Stout od Coopers + tmavá maltóza, OG 1052, kvasnice Coopers z koncentrátu. Teplota byla první den 23°C, druhý den 22°C a od třetího dne 21°C.
První dva dny to kvasilo celkem vydatně, ale pak bublání ustalo, hladinky se vyrovnaly, pěna zmizela a už se žádná netvoří. Hustota po dvou dnech byla 1028 a teď po pěti dnech je 1026, takže mi přijde, že už se to skoro nehýbe (i vzhledem k tomu, jak mám (ne)přesný hustoměr).
Jěště počkám 2 dny a pak bych to nejspíš stočil do lahví. Nebo mám počkat dýl? Co jsem našel tady a i v jiných vláknech, tak silnější piva neprokváší tolik, i když prokvasit jen 50% mi přijde i tak málo.
Hlavně se chci zeptat, jestli vůbec přidávat při lahvování dextrózu, když budu stáčet okolo těch 1026. Nechci mít ten stout moc přesycený, ale zas nějakou pěnu by mít mohl.
Díky za odpovědi ;)

V lednici:
  • Ležák #1 12° Czech Amber Lager
  • Fuck Off 17° Smoked Black IPA
  • Svatební 1+1 13° Belgian Blond Ale

PříspěvekNapsal: sob 24. lis 2012 17:10:15 

Zdravím, nyní jsem přeměřoval mojí současnou várku Weizenu (12 Plato) - kvasnice WB-06. a bohužel jsem nestihl stočit včas a mám už jen 3,5% cukru. Nechce se mi čekat až to zcela prokvasí, kolik bych měl přidat dodatečné dextrozy, 2g/05L ? Nebo plné 3g, ale to se bojím aby to zas pak nebylo přesyceno.

----------------------------------------
Na čepu:
Pšeničný sněhulák - Weissbier 11
Obrázek

PříspěvekNapsal: sob 24. lis 2012 20:13:41 

bohužel moc neporadím spíš bych taky potřeboval radu, stáčím pokud se dá tak cca nejlíp 1016, to se mi osvědčilo jako ideální, pokud jsme stočil při 1014 už mi to nechtělo moc sytit a trvalo to tak jsem přidal cca necelou malou kávovou lžičku na jeden půllitr piva a bylo to OK, teď jsem měl právě problém se sycením pivka ( 13-ctka, stočeno 1.11.2012, 1/4 bavorský, 3/4 plzeňský slad trošku karamelu na barvičku ) bohužel jelikož dělám 24 hod. směny tak to mrcha vykvasilo zrovna když jsem byl na just v práci a asi se to přešvihlo, tak jsem dodatečně přidal trochu dextrozy jelikož se o sytilo nějak málo. Teď jsem vařil poprvé černé pivo, kvasnice živé z pivovaru, kvašeno při 10 st. C, 13-tka, vařeno 13.11. a po deseti dnech stále 1019-1020 nechtělo to jít za tři dny vůbec dolů tak jsem to 23.11. stočil , je to tak správně i když je to těch cca 1019-1020? nebude to velký šampus?

PříspěvekNapsal: úte 27. lis 2012 6:30:07 

monsterkiller píše:
Zdravím, nyní jsem přeměřoval mojí současnou várku Weizenu (12 Plato) - kvasnice WB-06. a bohužel jsem nestihl stočit včas a mám už jen 3,5% cukru. Nechce se mi čekat až to zcela prokvasí, kolik bych měl přidat dodatečné dextrozy, 2g/05L ? Nebo plné 3g, ale to se bojím aby to zas pak nebylo přesyceno.

absolutne nie...mozes tam.dat standart 3g...nam.sa to stalo naposledy tiez...nam to islo.az na 3,2...a je vyborna ta psenicka...my inak stacame weizen este skorej ako to pride na 4

PříspěvekNapsal: čtv 05. pro 2013 22:58:52 

Zdravím,

vím že to tady tak nějak útržkovitě je, ale přeci jen se chci ujistit zda by mohlo způsobit nějaký problém kdybych pro sycení piva namísto dextrozy přidal obyčejný krystalový cukr- o víkendu budu vařit a bohužel už předem vím že nebudu schopen ohlídat konec kvašení, nezbude mi proto nic jiného než nechat dojet na doraz a přidat cukr..

Díky za odpověď,

Petr

PříspěvekNapsal: čtv 05. pro 2013 23:01:41 

Ano, nejlépe v kostkové podobě.

PříspěvekNapsal: čtv 05. pro 2013 23:06:05 

Děkuji za promptní odpověď :D

PříspěvekNapsal: pát 06. pro 2013 12:56:05 

Stupeň prokvašení se řídí samozřejmě recepturou, ale v principu se stáčí při cca 65-70% prokvašení EPM. Dost záleží na dosažitelném stupni prokvašení, někdy je složení mladiny takové, že s bídou dosáhne konečného prokvašení 75% a jindy i 79-80% Vše záleží na varním postupu a také použitých surovinách. Desítka se dá tedy stáčet při cca 3,2-3 a dvanáctka třeba 4,2° u speciálů i víc. Na začátek se nic nepokazí vyšší hodnotou a pak je třeba sledovat co to dělá, zda se pivo sytí málo nebo moc a dle výsledku upravit postup tak aby vyhovoval vlastní chuti a technologickým možnostem. Při druhotném kvašení, za předpokladu, že je vše OK by mělo dokvasit cca 5-8% extraktu který zajistí dosycení piva. Osobně ničím nesuroguji, není to potřeba.

m.

PříspěvekNapsal: stř 20. srp 2014 11:36:27 

Ahojte,
Myslim ze na otazku kedy stacat sa neda odpovedat vseobecne. Urcite zavisi od pociatocnej hustoty, mnozstva skvasitelnych cukrov, teda od rmutovacieho postupu, od pozutych kvasiniek ich schopnosti prekvasenia a aj od druhu piva (niektore druhy si vyzaduju menesie nasytrenie niektore vacsie)
Preto si myslim myslim ze ovela pohodlnejsie a presnejsie je nechat dokvasit a pridavat tie 3 gramy stoloveho cukru do flasiek, pre vacsie objemy pouzivat kalkulatory na to urcene.

pouzivat maltozu je hlupost tie 3g maju minimalny az by som povedal necitelny vpliv na chut piva.

a pre Bongoman: robit 19l stoutu do receptu prisipat 0.5kg cukru a 0.5kg maltozy a potom sa pytat ci 0.1kg na dosytenie bude mat nejaky efekt na chut je nezmyselne. Ty si podstate prisypal 15 gramov dextrozy na liter uz pri namiesavani koncentratu. Pri miesani radsej vynechaj cukor aj maltozu, a potom len na dosytenie pridavaj 3 gramy a bude to uplne ine pivo;) Cukry nahrad radsej sladovym vytazkom.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina