VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je ned 26. úno 2017 13:18:08
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Dektroza ci drops
PříspěvekNapsal: úte 25. lis 2014 13:32:04 

ferra.ri píše:
Nějak mě nejde do hlavy počítání dle toto nástroje: http://tastybrew.com/calculators/priming.html
Zadání pro výpočet:
Druh: Wheat Beer - Bavarian Weinzen (3,6-4,48)

Jen aby ta nesrovnalost nebyla tím, že sis vybral zrovna pivní styl, který má mít snad nejvyšší nasycení ze všech ;) Zkus to propočítat na nějaký jiný.

Na spilce:
Ležák 12

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

PříspěvekNapsal: úte 25. lis 2014 13:49:37 

Mosquit píše:
ferra.ri píše:
Nějak mě nejde do hlavy počítání dle toto nástroje: http://tastybrew.com/calculators/priming.html
Zadání pro výpočet:
Druh: Wheat Beer - Bavarian Weinzen (3,6-4,48)

Jen aby ta nesrovnalost nebyla tím, že sis vybral zrovna pivní styl, který má mít snad nejvyšší nasycení ze všech ;) Zkus to propočítat na nějaký jiný.

Jako pro toho začátečníka by zněla odpověd na Pšeničné pivko , dej tam, toho cca 6 g na 0,5 litru pivka :lol: dle web. nástroje

Vypočet pro pivo IPA, 20l , 20 C

Sugar Type Weight
Glucose (dextrose or corn sugar) 2.9 oz
Sucrose (table sugar) 2.8 oz
DME 55% AA (eg: Laaglander) 6.8 oz
DME 70% AA (eg: Northwestern) 5.3 oz
DME 75% AA (eg: Munton & Fison) 5.0 oz

2,9 oz = 82.2136 gramů takže furt rozdíl proti 120 g v dropsech 3gram/0,5l

Plzeňský ležák 20l, 10 C

Sugar Type Weight
Glucose (dextrose or corn sugar) 3.4 oz
Sucrose (table sugar) 3.2 oz
DME 55% AA (eg: Laaglander) 7.9 oz
DME 70% AA (eg: Northwestern) 6.2 oz
DME 75% AA (eg: Munton & Fison) 5.8 oz

3,4 oz = 96 gramů

Stout Oatmeal 20 l, 20 C

Sugar Type Weight
Glucose (dextrose or corn sugar) 3.4 oz
Sucrose (table sugar) 3.2 oz
DME 55% AA (eg: Laaglander) 7.9 oz
DME 70% AA (eg: Northwestern) 6.2 oz
DME 75% AA (eg: Munton & Fison) 5.8 oz

3.4 oz = 108 gramů

MHM BRNO 2016 - RAUCHBIER - 2ND PLACE

PříspěvekNapsal: ned 04. led 2015 17:52:30 

Čo sa ti stále nezdá? Rôzne štýly sa tradične sýtia rôzne. Weizen najviac, britské ejly málo, naše ležiaky priemer... napríklad.

PříspěvekNapsal: úte 31. kvě 2016 11:15:57 

. . . . a taky by mne zajímalo proč se dává do flašek dextroza což je vlastně hroznový cukr, jestli to tomu pivu nevadí. - třeba na chuti, tvanlivosti, nebo já nevím třeba nějaká jiná reakce.

Já vím že při té gramáži je to asi jedno, tak to jen tak

Jen mi to přijde divný dávat tam ovocný cukr - když to s vínem nemá nic společnýho ....

PříspěvekNapsal: úte 31. kvě 2016 11:36:37 

Janek píše:
. . . . a taky by mne zajímalo proč se dává do flašek dextroza což je vlastně hroznový cukr, jestli to tomu pivu nevadí. - třeba na chuti, tvanlivosti, nebo já nevím třeba nějaká jiná reakce.

Já vím že při té gramáži je to asi jedno, tak to jen tak

Jen mi to přijde divný dávat tam ovocný cukr - když to s vínem nemá nic společnýho ....

no tak dextroza je sice "hroznový cukr", ale vyrábí se asi hlavně z bramborovýho škrobu...

je to plně zkvasitelný monosacharid, tudíž ve výslednym pivu z něj "nic" nezbyde - kvasinky ho přemění na alkohol a CO2...sekundární surogace má po senzorický stránce dopad leda na množství alkoholu (prostě se ex post zvýší EPM nebo-li OG chceš-li...přičemž FG zůstane po sekundárním prokvašení cca stejný)

...v "běžný mladině" se dextroza vždycky v nějakym (relativně malym=jednotky procent) množství vyskytuje....a třeba v takový mladině pro hefeweizen vařenej podle specialního rmutovacího schematu - tam jí je teprv habaděj (enzymu maltáza aktivnímu v části díla "2" je předhozená maltóza vzniklá působením B-amylázy v části díla "1"....a právě enzym maltáza rozkládá maltózu na dextrozu)...ale to je na delší povidání....

Hefeweizen 13°- 1.místo na Degustační soutěži domácích výrobců piva ve Žďáru nad Sázavou 2016

PříspěvekNapsal: pát 03. čer 2016 21:15:19 

Jelene díky ;)

Stejne dávám do láhví třtinový, ale díky, jsem moudřejší

PříspěvekNapsal: stř 08. čer 2016 8:45:13 

jndr píše:
Když pominu možnost dokvašovat mladinou danou stranou před zakvašením jako asi nejhezčí techniku... ...připadá mi výpočet potřebnýho množství cukru třeba podle http://tastybrew.com/calculators/priming.html , jeho převaření v troše vody, zchlazení a vlití plus zamíchání do stočenýho piva před lahvovánim dost jednoduchý, no ne?...

Ahoj, neni mi jasne, jak nalevate ten roztok dextrozy do piva. Primo do kvasne nadoby pred stacenim? V takovem pripade neni problem se zamichanim a rozvirenim jiz sedlych kvasnic/vseho? Bez zamichani bych se trochu bal o tu homogennost. Ci - pokud primo do piva - to uz mi neprijde o moc jednoduzsi nez tam tu dextrozu (krystalickou...) nasypat rovnou. Premyslel jsem i kostkach cukru, ale byvaji 5g, coz uz je na pullitr asi moc. Zatim pouzivam dropsy, jsou fajn, ale ta cena :)

PříspěvekNapsal: stř 08. čer 2016 8:50:58 

Citace:
Ahoj, neni mi jasne, jak nalevate ten roztok dextrozy do piva. Primo do kvasne nadoby pred stacenim? V takovem pripade neni problem se zamichanim a rozvirenim jiz sedlych kvasnic/vseho? Bez zamichani bych se trochu bal o tu homogennost. Ci - pokud primo do piva - to uz mi neprijde o moc jednoduzsi nez tam tu dextrozu (krystalickou...) nasypat rovnou. Premyslel jsem i kostkach cukru, ale byvaji 5g, coz uz je na pullitr asi moc. Zatim pouzivam dropsy, jsou fajn, ale ta cena :)

Ahoj,

stáhnu mladý pivo z kvasnic (a případně i z chmele, když dělám dry-hopping) do druhý nádoby....v týhle druhý nádobě vzápětí rozmíchám v pivu převařenej roztok dextrózy....a stáčím do flašek....

ps: kvasím v "hornbach kýblu" bez kohoutu a stahuju to horem hadičkou (násoskou) do "hornbach kýble" s přidělanym kohoutem - na kterej napojím stáčeč....

Hefeweizen 13°- 1.místo na Degustační soutěži domácích výrobců piva ve Žďáru nad Sázavou 2016

PříspěvekNapsal: stř 08. čer 2016 12:59:35 

Ahoj, diky za tip. Dobry napad, extra 'Bauhaus' kybl uz mam na chytani sladiny z dvojkyblove scezovacky. Akorat bude asi dobre opatrit kohoutem oba, protoze nevim jak bych prubezne meril hustotu behem primarni fermentace, a taky degustoval :)

PříspěvekNapsal: stř 08. čer 2016 13:27:20 

vemec píše:
Ahoj, diky za tip. Dobry napad, extra 'Bauhaus' kybl uz mam na chytani sladiny z dvojkyblove scezovacky. Akorat bude asi dobre opatrit kohoutem oba, protoze nevim jak bych prubezne meril hustotu behem primarni fermentace, a taky degustoval :)

to si klidne porid...jen ti dam tip jak merim hustotu ja:-)...normalne vydesinfikuju hustomer a hodim ho do spilky, zmerim, vyndam = zadny ztraty...a nekdo ho ani nevyndava a nechava ho tam plavat...

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina