VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je ned 19. lis 2017 15:01:33
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 169 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 13, 14, 15, 16, 17
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Druhotná fermentace a ležení
PříspěvekNapsal: pon 08. úno 2016 17:53:34 

Děkuji vám za odpovědi...
Lahve mám plné tak, jako byly plné když v nich bývala minerálka.

S cukrem jsem to, koukám, podcenil... doplním a hodím to na týden z lednice ven, snad se to pochlapí. Na příště bych zkusil sehnat maltózu.
Jinak pomerančová kůra to byla z pomerančů klasicky z OZ takže určitě byla ošetřena kdesi v Řecku čímsi. Přiznám se, že mě nenapadlo ji nějak omývat. Pro příště to zkusím, nebo seženu bio pomeranče. Ty jsou ošetřované jen v noci :D

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

PříspěvekNapsal: pon 08. úno 2016 20:35:56 

Maltózu na dosycení ne! S tou se nedá docílit optimálního nasycení (obsahuje neznámý podíl nezkvasitelných látek) Normální kostkový cukr úplně stačí, nebo dextróza.

PříspěvekNapsal: stř 10. úno 2016 21:05:20 

Tadytomas píše:
Už nějakou dobu mi vrtá v hlavě jedna věc, ale až dodnes jsem ji nepotřeboval, tak jsem to neřešil.

1) Když nechám pivo dojet "nadoraz" tak se dostanu u až k hodnotám 1012 FG (3°) a dost často i menší. (nepočítám-li např. Stouty a silné Xnáctky atp. a samozřejmě v závislosti na kvasnicích) Pak se přidá cukr- v obecně známé hodnotě 3g/0,5l - což pokud dobře počítám udělá 0,6° (2,4 stupně FG) a pivo se dosytí.

2) Když stáčím se zbytkem- tak se uvádí hodnota 4-5° což odpovídá hodnotě 1016-1020 FG. Vezmu průměr 1018- 4,5°, hodnota při které se já snažím stáčet.

Půl várky ze spilky stočím při 1018 a pivo se krásně dosytí. Zbytek nechám dojet na doraz, řekněmě, že chci dochmelit za studena- pivko dojede na 1010- přihodím 3g cukru-> zvednu na 1012,4 a pivko se taky dosytí.

Kam se poděl rozdíl mezi jednotlivýma hodnotama? Dneska jsem řešil, že přijdu ke spilce, změřim a mám 3,1° nechat dojíždět úplně jsem nechtěl. Tak jsem stočil a řešil jsem kolik lahve dosladit. Kdybych se chtěl dostat na hodnotu 4,5° při které stáčím normálně, tak bych tam toho cukru musel dát notně víc než 3g/0,5l... -> 4,5-3,1= 1,4° a 3g udělají 0,6° tzn. 7g/0,5l :o

pokud někdo může objasnit, budu vděčen..

dovolil bych si oživit tuto starou otázku -narazil jsem na ni, když jsem projížděl fórum a předem zjišťoval zda se zde toto téma již dříve neřešilo...a hele řešilo:-)...nicméně uspokojivou odpověd jsem nenašel....

obecně mi jde o to, že pokud vezmu jako fakt, že k nasycení 1 litru plně prokvašeného piva stačí při sekundární surogaci přidat 6g dextrózy a to bez ohledu na recepturu(=sypání, rmutování) a EPM...
tak mi přece musí stačit nechat 6g zkvasitelných cukrů na litr mladiny i při stáčení se zbytkovým cukrem (stupňovitost pro vhodný okamžik stočení pak už při znalosti FG pro konkrétní várku jednoduše dopočítám...FG určím na vzorku mladiny, který nechám doject na doraz bokem v teple)

ještě příklad: EPM=14, OG=1000+14*4=1056, FG=1014 (=3.5Plato) -> stáčet při 3.5+0.6=4.1Plato=1016.4

je má úvaha, pls správně? a pokud ne, tak proč?

Black IPA 16°- 2.místo na Prague Homebrewing Competition 2017
Hefeweizen 13°- 1.místo na Degustační soutěži domácích výrobců piva ve Žďáru nad Sázavou 2016

PříspěvekNapsal: čtv 11. úno 2016 9:56:27 

Ano.
Jen je potřeba dát pozor na správnost toho čísla 6g na litr - to je nějaká orientační hodnota. Lépe spočítat pro konkrétní pivní styl (třeba weizeny mají být více nasycené) a teplotu kvašení (při nízkých teplotách se nějaké vyprodukované CO2 zachytí v pivu místo aby uteklo - o to méně je potřeba dát)

Kalkulátor zde http://www.brewersfriend.com/beer-priming-calculator/

Na spilce:
---

PříspěvekNapsal: čtv 11. úno 2016 14:04:39 

Ta úvaha není úplně správně. Kromě cukru totiž ovlivňuje hustotu i etanol, který má nižší hustotu než voda.

Příklad pro pochopení: Mám prokvašeno na 3.5 °P, přidám 6g plně zkvasitelného cukru a dostanu 4.1°P. Poté co všechen tento přidaný cukr vykvasí nebudu mít kupodivu zpět 3.5 °P, ale trochu méně. V pivu bude totiž větší koncentrace etanolu, který má nižší hustotu než voda.

Nemám teď čas hledat tabulky nebo vztahy, jak moc je tento faktor důležitý (možná je zanedbatelný), ale určitě existuje.

PříspěvekNapsal: čtv 11. úno 2016 21:41:15 

Když jsem zkoušel stáčet se zbytkovým cukrem tak, že jsem tam nechal jenom těch 0,6˚ Plato (FG předem zjištěno 2,5˚ Plato, stočeno při 3,1˚ Plato) bylo to nasycené hrozně málo. Kdybych to nechal dokvasit do konce a těch 6g cukru/l tam přidal, nasytilo by se to dobře. Ten rozdíl teorie oproti praxi tam je. Myslím že je to jednak nepřesností měření , kterou způsobuje alkohol, také již rozpuštěný CO2 a měření při jiné teplotě než 20˚C. Také si myslím (ale na to nemám potřebné znalosti), že ke konci kvašení tam zbývají již pouze hůře zkvasitelné cukry jako maltotrioza a kvasinkám, které v této fázi už nejsou tak vitální, se spolu se vzrůstajícím tlakem a obsahem alkoholu už tohle moc zpracovávat nechce. Proto se to podle mě dosytí líp když se tam dodá dobře zkvasitelná sacharóza..

PříspěvekNapsal: čtv 11. úno 2016 22:41:35 

Jimram píše:
možná je zanedbatelný

Podle mě je zanedbatelný. Dá se to určitě spočítat z množství lihu, které z těch 6g cukru vznikne a jeho hustoty, ale také se mi to teď nechce počítat... :-)

Na spilce:
---

PříspěvekNapsal: pát 12. úno 2016 7:46:20 

Samozřejmě mi to nedalo a z lihových tabulek jsem udělal hrubý odhad. 6g cukru po prokvašení sníží hutotu o 0.1P díky vzniklému etanolu (a také o 0.6 díky zmizelému cukru). Takže zpět k původní úvaze:
Pokud vím že FG piva bude 3.5 (v malém si to zkusím)) a stočím ho při 4.1, tak 0.5 připadá na cukr a 0.1 na etanol. Pokud bych chtěl stáčet při 6g zbytkového cukru měl bych stáčet při 4.2. To není příliš podstatný rozdíl, to se stejně tak přesně běžně nedá trefit.

Hlavní budou asi jiné faktory, jak píše provazek. Mám stejnou zkušenost a stáčím podstatně dřív než podle těchto výpočtů.

PříspěvekNapsal: pát 12. úno 2016 14:46:21 

chlapi, dik moc za postřehy a zkušenosti! m.

Black IPA 16°- 2.místo na Prague Homebrewing Competition 2017
Hefeweizen 13°- 1.místo na Degustační soutěži domácích výrobců piva ve Žďáru nad Sázavou 2016

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 169 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 13, 14, 15, 16, 17

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina