VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je pon 26. čer 2017 1:33:42
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Chmelovar - odpar
PříspěvekNapsal: čtv 02. črc 2015 8:20:35 

Ahoj, chtel bych se zeptat jaky mate odpar pri chmelovaru? Cetl, jsem ze bezne je tak ~10%.
Ja chmelovar provadim klasicky 90 minut, hrnec mam castecne zakryty poklici, micham jen obcas a celkove ztraty mam i vice nez 25% vody....
Varim v zavarovacim hrnci, takze muzu ohrev pouze zapnout/vypnout - obcas mi to tak bubla vice/mene :)

Posledni varka - pred chmelovarem 22 litru, do spilky slo asi 15 litru. Je jasne, ze neco z toho zustane ve chmelovem mlatu, ale stejne mi to prijde hodne. Obcas trochu dolevam - HGB ;) podle % cukru pred/po.

Jeste bych se rad zeptal, jak zcezujete po chmelovaru?
Ja zatim pouzivam cednik a prevareny kus prosteradla :) Cetl jsem, ze se casto pouzivaji pleny, ale ty se dnes uz docela blbe shani.

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

Předmět příspěvku: Re: Chmelovar - odpar
PříspěvekNapsal: čtv 02. črc 2015 8:52:29 

dusak píše:
Ahoj, chtel bych se zeptat jaky mate odpar pri chmelovaru? Cetl, jsem ze bezne je tak ~10%.
Ja chmelovar provadim klasicky 90 minut, hrnec mam castecne zakryty poklici, micham jen obcas a celkove ztraty mam i vice nez 25% vody....
Varim v zavarovacim hrnci, takze muzu ohrev pouze zapnout/vypnout - obcas mi to tak bubla vice/mene :)

Posledni varka - pred chmelovarem 22 litru, do spilky slo asi 15 litru. Je jasne, ze neco z toho zustane ve chmelovem mlatu, ale stejne mi to prijde hodne. Obcas trochu dolevam - HGB ;) podle % cukru pred/po.

Jeste bych se rad zeptal, jak zcezujete po chmelovaru?
Ja zatim pouzivam cednik a prevareny kus prosteradla :) Cetl jsem, ze se casto pouzivaji pleny, ale ty se dnes uz docela blbe shani.

Odpar asi bude záležet na varně, ale já mám odpar 13% za hodinu. Potom ještě musíš počítat se zhruba 4% zmenšení objemu po zchlazení.

Takže třeba u mé poslední várky šlo na chmelovar 31 litrů, po 90-ti minutách chmelovaru mi zbylo 25 litrů, po zchlazení necelých 24 litrů a do spilky pak šlo zhruba 22 litrů (po zchlazení už nic nefiltruju, jenom to nechám 20 minut usadit a stáhnu to shora hadičkou).

PříspěvekNapsal: čtv 02. črc 2015 11:38:39 

fotozapisnik.eu píše:
jenom to nechám 20 minut usadit a stáhnu to shora hadičkou).

Riesis aj whirlpool? Ja dam chladic (ma stvorcovy podorys), premiesavam to (rychlejsie to chladne). Whirlpool neurobim, kvoli tomu stvorcovemu chladicu a tiez to necham sadnut a stahujem.

PříspěvekNapsal: čtv 02. črc 2015 12:11:00 

Ja po konci varu udelam whirlpool, za 20 minut to kohoutem dole na hrnci precerpam pres sitko+platno do kvasne nadoby a tam teprve davam chladici spiralu. Bez whirlpoolu se to mlato asi neusadi uprostred, coz je pri stahovani hadickou asi jedno.
Nevim teda jestli to cezeni pres platno je nutne, protoze kohoutem tece temer cira mladina, ale neco se tam preci jenom zachyti...

PříspěvekNapsal: čtv 02. črc 2015 15:06:39 

dusak píše:
Ja po konci varu udelam whirlpool, za 20 minut to kohoutem dole na hrnci precerpam pres sitko+platno do kvasne nadoby

Já taky http://blafoza.rajce.idnes.cz/vareni/#PC220026.jpg

PříspěvekNapsal: pát 03. črc 2015 8:19:45 

Odpar mám taky okolo 10% za hodinu. Po chmelovaru přečerpám do vířivé kádě (scezovačka bez síta), vařečkou udělám whirlpool, po 20minutách vložím chladící spirálu a za 1 hodinu mám studené a spodním kohoutem vypustím do spilky. Chmel a hrubé kaly se ve vířivé kádi usadí krásně uprostřed, takže mladina teče čistá, jen s jemnými kaly. První a poslední část má v sobě chmel, tak to beru stranou a nechám usadit zvlášt a ráno přidám do spilky vrchní čistou část. Nic nefiltruji.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina