VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je sob 18. lis 2017 12:52:18
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Převodní tabulka názvů sladů na Weyermannovské
PříspěvekNapsal: pon 03. srp 2015 13:39:18 

Není to náhodou pivo, ze kterého vychází i moje poslední (udělal jsem jej letně slabší)? http://www.fotozapisnik.eu/gradys/piva/ ... gi-beer-v2

Já na ejly tvrdohlavě používám Pale Ale slad, ale Jimram (řekl bych, že se opět jedná plus mínus o to samé pivo viewtopic.php?f=36&t=2606) tam dává plzeňský slad.

Já bych skoro řekl, že je to jedno, obzvláště vzhledem nezanedbatelnému množství mnichovského a melanoidního (Victory).

Také to bude hodně záležet na výrobci sladu, než na obecně definovaném rozdílu mezi Pilsner vs Pale Ale.

A lehký nástin je třeba tady: http://byo.com/mead/item/710-grain-on-the-brain

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

PříspěvekNapsal: pon 03. srp 2015 18:03:11 

fotozapisnik.eu píše:
Není to náhodou pivo, ze kterého vychází i moje poslední (udělal jsem jej letně slabší)? http://www.fotozapisnik.eu/gradys/piva/ ... gi-beer-v2

Já na ejly tvrdohlavě používám Pale Ale slad, ale Jimram (řekl bych, že se opět jedná plus mínus o to samé pivo http://www.varimpivo.cz/viewtopic.php?f=36&t=2606) tam dává plzeňský slad.

Já bych skoro řekl, že je to jedno, obzvláště vzhledem nezanedbatelnému množství mnichovského a melanoidního (Victory).

Také to bude hodně záležet na výrobci sladu, než na obecně definovaném rozdílu mezi Pilsner vs Pale Ale.

Jasne, je to ten recept, z ktoreho vychadza tvoj yogi-beer-v2. Ten clanok si pozriem, teraz kamos taha na pivo:)

PříspěvekNapsal: úte 04. srp 2015 12:27:37 

Původně jsem do všecho co má v názvu ALE cpal vytrvale jako základ Pale Ale slad. Na základě mé oblíbené knihy "Brewing Classic Styles: 80 Winning Recipes Anyone Can Brew" jsem s tím přestal. Teoreticky by pivo s Pale Ale sladem mělo být chlebnatější, silnější tělo než při použití Plzeňského. To je ale to co třeba u piva American Pale Ale já nechci (někdo to chtít může, je to věc chuti). Nepřidávám tam ani žádný mnichov nebo melanoidní, což má podle mne podobný důsledek.

U tmavších piv typu Amber, Brown Ale souhlasím, že je to jedno. Mnichov popř. melanoidní rozdíl mezi plzeňským a Pale Ale sladem spolehlivě setře.

A hlavní je, že plzeňský slad na rozdíl od Pale Ale mám doma vždycky, tak když v pátek večer vymýšlím, co v sobotu uvařím, není často na výběr...

PříspěvekNapsal: úte 04. srp 2015 13:05:45 

I s PaleAle (weyermanní, záhlinický) se dá udělat čistý a suchý APA, záleží na rmutování. Taky na konkrétní várce sladu - třeba Weyermanní rozsah barvy 5-7 je hodně.

Na spilce:
---

PříspěvekNapsal: stř 05. srp 2015 21:35:56 

Bacha na to u těch Crystal malts, některé sladovny svoje Crystal označují číslem odpovídajícím EBC.
Co se týče pale ale sladů, záleží, jaký chcete výsledek. Zimní odrůdy nebo i jarní odrůdy některých dvouřadých ječmenů z UK ve spojení s vyšší dotahovací teplotou na sladovně dokážou vykouzlit charakter, který z Bojose aj. za boha nedostanete. Pokud ale vaříte suchý US ale, je zbytečné se takovými věcmi vůbec zaobírat...

PříspěvekNapsal: úte 11. srp 2015 11:21:21 

fotozapisnik.eu píše:

Na zaklade toho clanku, ak chceme byt uple rigorozni je American 2 row slad klasicky nas svetly slad.

American two row = Pale slad (Pozor!!! : nie Pale Ale slad) = Svetly (cesky) slad
Plzensky slad tam typek odporuca vylucne len do Pilsner typov piva.

tolko clanok.

PříspěvekNapsal: úte 11. srp 2015 13:27:31 

No, že by mi to bylo jasné se říct nedá.

Když přijdu do sladovny (Kounice, dříve jsem kupoval Raven), tak mají jeden světlý slad a buď ho nazývají světlý nebo český nebo plzeňský. Navíc ještě třeba taky humnový (chápu, že je to jiná technologie sladování, ale projeví se to nějak výrazně v chuti piva?) Takový slad podle barvy i druhu ječmene zdá se odpovídá americkému Pale sladu.

Kdybych měl hledat slad odpovídající dle článku "Pilsen malt", tak by to nejspíš byl "Plzeňský extra světlý" Weyermann.

Raději si tím nebudu motat hlavu, stejně rozdíl nepoznám :-)

PříspěvekNapsal: úte 11. srp 2015 20:01:24 

Není rozdíl mezi Pale Ale sladem a plzeňským sladem spíše v rozluštěnosti? Tzn. plzeňský se hodí spíše na dekokční rmutování a Pale Ale na infuzní?

PříspěvekNapsal: úte 11. srp 2015 21:13:37 

Ve zbytku sveta krome Bavorska nejspis nevedi, co to dekokce je.

Na spilce:
---

PříspěvekNapsal: úte 11. srp 2015 21:57:33 

Podla toho clanku, co poslal Martin (fotozapisnik.eu) by som to zhrunul asi takto.

Svetly slad
95 % vsetkych piv ma ako zaklad sypania svetly slad = pale slad = 2 row american = cesky slad (opat: nemylit si s pale ale sladom.) Farba tohto sladu sa pohybuje od 3,3-4,1 EBC.

Plzensky slad = Pilsner malt ma farbu = 1,4-3,8 EBC, cize je suseny pri nizsej teplote ako Svetly slad
chutovo by mal byt jemnejsi a sviezejsi ako svetly slad. Prave tato vlastnost je na ukor sladovosti a aromy, ale to je prave to, cim sa odlisuje tradicny Pilsner (plzensky typ piva) od klasickeho lezaku.

Plzensky slad sa odporuca pouzivat len na Pilsnery (piva plzenskeho typu). Pri Pilsneroch je sypanie 100% plzenskeho sladu. Je to z toho dovodu, ze chut tohto sladu je tak jemna a "slaba", ze pridanim uz len maleho mnozstva specialnych sladov jeho chut zanika a prerazia ju specialne slady (mnichov, vieden, karamel atd). Preto je uplne jedno, ci pri nejakom tradicnom lezaku napr. s 10% mnichovskeho sladu pouzijeme svetly (cesky/pale) slad alebo plzensky. V oboch pripadoch sa specialne slady chutovo presadia, takze chut plzenskeho alebo svetleho nie je citit. Akurat plzensky slad je trochu drahsi.

Pale ale slad ma farbu = 6,5-9,5 EBC, cize je oproti svetlemu sladu aj plzenskemu o poznanie tmavsi (stale je to vsak svetly slad)
Je primarne urceny na vyrobu ejlov, specialne tradicnych anglickych ejlov a tiez belgickych amber (jantarovych) ejlov.

Zaver:
1. Na tradicny lezak ceskeho/nemeckeho typu pouzivat vylucne Svetly slad (Plzenskym nic nepokazime, len je to drahsie)
2. Plzensky slad je drahsi. Pouzivajte ho len pri vyrobe pilsnerov (100% sypanie), inak vam "tmavsie" slady prebiju jeho specificku chut, ktora vynikne len pri 100 % sypani
3. Britske ejly si pytaju najskor Pale ale slad, Americke ejly znesu oboje : svetly aj pale ale slad

Je to len teoreticky zhrnuty clanok, ak by bola potrebna oprava, dajte vediet

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina