VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je pát 19. říj 2018 8:50:09
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Odrmutování
PříspěvekNapsal: sob 02. pro 2017 17:36:44 

Zdravím všechny vařiče,
ráda bych se zeptala, k čemu je dobrý proces odrmutování a co se stane v případě, že jsem na něj "zapomněla". Jde o to, že vaříme naše první pivko a jako mustr jsme použili video návod od Jerseyho a i když jsem zahlídla doplněnou poznámku o zvýšení teploty na 78°C, tak vzhledem k tomu, že jsem prostě ještě rychle vařila čočkovou, abych nasytila hladové krky, tak jsem po té 20min pauze po vrácení rmutu do díla a zahřátí na 73°C úplně zapomněla na těch 78°C a vzpomněla jsem si na to až při vyslazování. No a teď se snažím najít odpověď na to, co bude důsledkem této chybičky... Většinou se všude píše, že se má udělat odrmutování, ale žádné bližší rozebrání toho, co to vlastně má "způsobit". Díky moc za pomoc.

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

Předmět příspěvku: Re: Odrmutování
PříspěvekNapsal: sob 02. pro 2017 19:11:21 

Ahoj, každý recept má nějaké rmutovací schéma, kde probíhají za určených teplot reakce, hlavně rozklad složitých cukrů na jednoduché zkvasitelné pomocí enzymů. Jakmile to schéma proběhne, považujeme proces za ukončený a nechceme, aby enzymy dál (nekontrolovaně) pracovaly během zcezování. Proto je zničíme odrmutovací teplotou. Asi je to hlavně kvůli tomu, abychom byli schopní opakovaně uvařit stejné pivo.
A pokud jsi na to zapomněla, nic moc se neděje.

PříspěvekNapsal: ned 03. pro 2017 15:10:09 

provazek píše:
Ahoj, každý recept má nějaké rmutovací schéma, kde probíhají za určených teplot reakce, hlavně rozklad složitých cukrů na jednoduché zkvasitelné pomocí enzymů. Jakmile to schéma proběhne, považujeme proces za ukončený a nechceme, aby enzymy dál (nekontrolovaně) pracovaly během zcezování. Proto je zničíme odrmutovací teplotou. Asi je to hlavně kvůli tomu, abychom byli schopní opakovaně uvařit stejné pivo.
A pokud jsi na to zapomněla, nic moc se neděje.

OK, děkuji mockrát za vysvetleni. Ono napoprvé to asi dokonalý nebude.. ale ty chybicky se vychytaji.. Teď už nám to začíná kvasit, tak jsem zvědavá na konečný výsledek :)
Asi se budu muset zaměřit na detaily probíhajících procesů a vše pořádně studovat.

PříspěvekNapsal: čtv 07. čer 2018 14:37:23 

Maly hloupy dotaz z moji strany - kolik je minimalni cas nutny k odrmutovani?
ja to dycky hodim na 78C a pak cekam 10 minut - neni to zbytecne a nestaci to proste zahrat na 78C v tom okamziku se to ihned odrmutuje a muzu zcezovat?

(varim po nocich tak kazdych 10 minut usetrenych .. )

PříspěvekNapsal: pon 11. čer 2018 14:54:03 

rehakcz píše:
Maly hloupy dotaz z moji strany - kolik je minimalni cas nutny k odrmutovani?
ja to dycky hodim na 78C a pak cekam 10 minut - neni to zbytecne a nestaci to proste zahrat na 78C v tom okamziku se to ihned odrmutuje a muzu zcezovat?

(varim po nocich tak kazdych 10 minut usetrenych .. )

Všude se píše o 10 ti minutách. A ono to tak asi bude. Ta likvidace enzymů je postupná. Ale dejte na mou radu, když tak moc jde o čas, tak zkuste můj postup, když musím spěchat. Po vyšší cukrovarné pauze už rovnou zcezuji a to tak, že přilévám vařící vodu, čímž stoupne teplota nad odrmutovací teplotu. A protože scezování trvá klidně i půl hodiny, nebo déle, když je tam oves nebo pšenice, tak zatím nemám žádný problém s výsledným pivem.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina