VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je pon 20. lis 2017 10:16:56
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Filtrace piva
PříspěvekNapsal: pon 22. bře 2010 7:46:36 

Zdravím, mám dotaz ohledně filtrace pivka. Trošku mi vadí, že v každé lahvi se na dně po týdnech ležení usadí vrstva kalu(i když při stáčení je pivko pěkně čiré), takže když chci mít ve sklenici čiré pivko, musím ho nalévat velmi opatrně a jen asi 2/3obsahu lahve. Pak už se začně vířit kal a tak 2dcl pivka piju jako kalné. Mě osobně to nevadí, mám rád kalné kvasničáky. Ale když chci darovat nebo nalít návštěvě, rád bych, aby bylo pivko čiré v celém množství. Jak se dá provádět filtrace? Před stáčením do lahví to nechat prokapat přes nějaký filtrační papír či jemné plátno a pak teprve lahvovat? Dík a rady

Přílohy:
Coopers.Bitter.jpg
Coopers.Bitter.jpg [ 58.78 KiB | Zobrazeno 2647 krát ]
 Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

Předmět příspěvku: Re: Filtrace piva
PříspěvekNapsal: pon 22. bře 2010 8:10:01 

Já sice nepoužívám filtraci, ale mám jednoduchý postup.
Pivo musím stejně před návštěvou nebo konzumací den předem přednat z ležáckého "mražáku" kde je cca 1-3st.C do prostoru s normální konzumační teplotou-chodba, chladnička. A to uplně zchlazené pivo opatrně sleju do lahve s o stupeň menším objemem- 1.5litr do dvou sedmiček, litrovou do sedmičky. Když je pivo takto podchlazené téměř se z něj neuvolňuje CO2 i kaly jsou soudružnější. Pivo druhý den krásně pění a je bez kvasinek. Ten zbytek původní lahve si naleju do sklenice a dopiju. Jinak stejně to mám vyzkoušené i s pivem ze sudu. Když narazím zcela zchlazený sud party pípou s kulovým ventilem a tlak s bomby držím na minimu, tak dokážu stočit hotové pivo do lahví po stěně bez rozpěnění. Druhý den když teplota piva v lahvích stoupla z původního 1st.C na konzumačních cca 10st.C pivo při nalévání krásně pění. Takhle jsem si v zimě stočil sud tmavého i sud světlého a nosil v 0,7PET ssebou na lyže.

PříspěvekNapsal: pon 22. bře 2010 10:52:01 

Rosto, nezapomínej, že ta troška kvasinek v lahvi je nutná pro druhotnou fermentaci. Ja vim někteří konzumenti našich piv na to koukají divně když pivo není úplně čiré, ale většinou tuhle daň rádi zaplatí a po dopití prvního si řeknou o další. :D

PříspěvekNapsal: pon 22. bře 2010 12:58:28 

Jo to je zajímavé řešení, ale používám klasické skleněné lahve s korunkovým uzávěrem, takže se mi nechce to den předem otvírat, přelévat a zase zátkovat do nových... Jinak mě to nevadí, ba naopak. Ale pár lidí už na to zakalené pivo koukla hodně nedůvěřivě, tak proto jsem chtěl třeba jen pár lahví nějak "odfiltrovat" třeba přes plátno před tím lahvováním.

PříspěvekNapsal: pon 22. bře 2010 14:37:25 

rosta.k2 píše:
Jo to je zajímavé řešení, ale používám klasické skleněné lahve s korunkovým uzávěrem, takže se mi nechce to den předem otvírat, přelévat a zase zátkovat do nových... Jinak mě to nevadí, ba naopak. Ale pár lidí už na to zakalené pivo koukla hodně nedůvěřivě, tak proto jsem chtěl třeba jen pár lahví nějak "odfiltrovat" třeba přes plátno před tím lahvováním.

Kdyby se Ti to teoreticky podařilo dokonale odfiltrovat, pak se Ti nerozjede sekundární fermentace nemyslíš?
A stejně Ti při sekundární fermentaci kvasinky zase nabudou (namnoží se).
Myslím, že řešením by bylo používat kvasinky, která mají vysokou vazkost = drží krásně u dna a minimálně se víří a zde přítomní homebreweři by Ti jistě poradili, které to jsou.

PříspěvekNapsal: pon 22. bře 2010 14:58:56 

No to je fakt, bez kvasinek bych asi nedofermentoval :roll:
Takže na to kašlu, a návštěvy buď budou pít lehce zakalené a nebo nic! :D

PříspěvekNapsal: úte 23. bře 2010 7:47:19 

Rozšířená metoda je plnění lahví protitlakem Co2. Druhou fermentaci (ležení) uděláš v sudu, soudku a poté stočíš. Pro představu :

http://www.manfred-hoffmann.at/brauerei/

dále na geraete a poté na Mein gegendruckabfueler

PříspěvekNapsal: pát 09. dub 2010 23:08:45 

bishi píše:
Rozšířená metoda je plnění lahví protitlakem Co2. Druhou fermentaci (ležení) uděláš v sudu, soudku a poté stočíš. Pro představu :

http://www.manfred-hoffmann.at/brauerei/

dále na geraete a poté na Mein gegendruckabfueler

protitlak CO2 samozřejmě nemám.. Pokud pivo leží v petkách, je nejjednodušší je stočit pomocí hadičky, tak dochází k nejmenšímu úbytku co2, zbytky pak nalít do jedné láhve, nechat znovu natlakovat a postup opakovat

PříspěvekNapsal: úte 11. říj 2016 13:50:46 

A co takto použiť nejaky filter na vodu, nieco ako v tomto videu:
https://m.youtube.com/watch?v=YOclJsjZnyY
Predávajú sa take vložky na filtraciu vody , odfiltruje nečistoty od 1 micro metra, to na kvasnicove bunky bohate staci. Po prvotnej fermentacii odfiltrovat a stocit priamo do fliaš.
Mate s tym niekto skúsenosť?
Ide to samospadom ci musí byt protitlak?
Ma to vplyv na chuť piva?

PříspěvekNapsal: úte 11. říj 2016 14:41:43 

A co takhle kombinace želatiny, nuceného sycení a protitlakové stáčečky (ta není nezbytně nutná)?

Výsledkem je pak skutečně čisté pivo.
Obrázek

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina