VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je stř 16. srp 2017 16:18:06
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 45 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Nucené sycení
PříspěvekNapsal: stř 27. kvě 2015 21:16:52 

Díky za odpovědi. Ještě bych se chtěl zeptat, jestli tento způsob sycení máš odskoušený jen u svrchních nebo i u spodních kvasnic.

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

PříspěvekNapsal: stř 27. kvě 2015 21:20:59 

provazek píše:
Díky za odpovědi. Ještě bych se chtěl zeptat, jestli tento způsob sycení máš odskoušený jen u svrchních nebo i u spodních kvasnic.

U obou - na kvasnicích nezáleží. A jestli ano, tak to z nevědomosti ignoruji. Ale výsledky jsou dobré u ejlů i u ležáků :)

PříspěvekNapsal: pát 29. kvě 2015 15:22:50 

Ahoj, jsem také zastáncem nuceného sycení. Byť nemám příliš velké várky (50l), je tento způsob pro mě velkým pomocníkem. Důvody jsou především časové-nemusím hlídat zbytkový cukr. Po stočení mladého piva do klasického kegu si vypočítám potřebný tlak pro mnou požadovanou hodnotu nasycení (většinou kolem 0,8 BAR) v závislosti na teplotě v ležácké místnosti. Sud po zemi neválím, pouze tam fouknu CO2 a pivo se prosytí. Takto mám vždy zajištěný neměnný výsledek se kterým jsem velice spokojen. Dříve, když jsem stáčel do lahví, tak jsem zprvu používal dextrozu, poté jsem stáčel se zbytkovým cukrem. Nyní používám výhradně tuto metodu a vzhledem k tomu, že jsem vyzkoušel všechny tři, mohu sám za sebe říci, že rozdíl mezi jednotlivými způsoby jsem nezaznamenal. Dle mého názoru má tato metoda pouze samá plus.

PříspěvekNapsal: pát 29. kvě 2015 23:16:00 

Jak je to prosím u této metody s plností těla piva? Pokud je to pivko vykvašené do "sucha" řešíte to nějak? Zvlášť u ležáků nebo tmavých piv kde je dobré nechat trochu extraktu je metoda kvašení nadoraz asi nepříliš vhodná. Nebo je tam nějaké kouzlo?

PříspěvekNapsal: sob 30. kvě 2015 9:51:26 

Ahoj Mircousi, tato metoda nemá na plnost těla piva pražádný vliv, neboť "dosucha" vykvasí jen zkvasitelné cukry. Tělo piva, potažmo množství nezkvasitelných cukrů ovlivňuji několika způsoby:

1) poměrem vystírací a vyslazovací vody, přičemž do vystírky dávám mnohem méně vody

-např. vystřu do 35 litrů a vyslazuji 55 litrů.

2) teplotami při přípravě mladiny, respektive sladiny, tj. vystírání, zapařování a rmutování

- např. u vícestupňové infuze prodlužuji prodlevu na 73°C na 30 minut, tím se uvolní více nezkvasitelných cukrů

- k tomuto doporučuji nastudovat Johna Palmera: How to Brew, má v knize pěknou tabulku s rozsahem teplot, které působí jako jednotlivé fáze při štěpení škrobů a přeměně na jednotlivé druhy cukrů

3) Při výrobě tradičního ležáku a někdy i u svrchních piv odebírám a povařuji rmut, což také dodá tělo ale tento způsob není třeba ani zmiňovat..

PříspěvekNapsal: sob 30. kvě 2015 11:02:17 

jerseyjericho píše:
- např. u vícestupňové infuze prodlužuji prodlevu na 73°C na 30 minut, tím se uvolní více nezkvasitelných cukrů

Po dosažení vyšší cukrotvorné teploty 72 až 75 °C ,ležící v teplotním optimu alfa amylasy,je pak zcukření dosaženo buď ihned nebo během několika málo minut.Působením alfa amylasy na zbytek nezcukřeného škrobu se tvoří již téměř výhradně dextriny.

PříspěvekNapsal: sob 30. kvě 2015 11:40:57 

Ano, jak je vidno, teploty mám pro vlastní dobrý pocit někde ve středu, tj. mých 73°C. Tuto teplotu pro ALFU nechávám běžet takto "dlouho" právě z důvodů, že krom štěpení amylosy na oligosacharidy se při této délce dále štěpí na maltozu, glukozu a maltotriosu. A to vše právě za účelem získání těla..

PříspěvekNapsal: ned 31. kvě 2015 16:14:43 

Dodnes jsem žil v přesvědčení, že tělo tvoří i zkvasitelné cukry. Chtěl bych to do sucha vykvašené ochutnat... :-)

PříspěvekNapsal: ned 31. kvě 2015 21:09:47 

proto jsem to dal do uvozovek :lol:

PříspěvekNapsal: pon 01. čer 2015 8:44:18 

mircous píše:
Jak je to prosím u této metody s plností těla piva? Pokud je to pivko vykvašené do "sucha" řešíte to nějak? Zvlášť u ležáků nebo tmavých piv kde je dobré nechat trochu extraktu je metoda kvašení nadoraz asi nepříliš vhodná. Nebo je tam nějaké kouzlo?

To je výborná otázka. Dovolil bych se na ni odpovědět tak, jak jsem si to zpracoval mým selským rozoumkem. Netuším, jestli mám pravdu, klidně mi to vyvraťte, rád se poučím.

Řekl bych, že existují dvě možnosti, které lze brát v potaz.

1) Stáčení do kegů se zbytkovým obsahem cukru, který činí plus mínus 4%. V tom kegu to „dojede", nasytí a nakonec se dosáhne stejného výsledku, jako při nuceném sycení (tj. v tom kegu to také prokvasí "až na doraz").

2) Stáčení s větším obsahem zbytkového cukru. V okamžiku, kdy se dosáhne požadovaného nasycení, musí se nějak uměle zastavit kvasný proces (ochlazením?). A v tomto případě se samozřejmě získá plnější pivo, než při nuceném sycení (čím dříve se kvasný proces zastaví, tím plnější pivo bude).

Je to tak? A pokud ano, co se stane s pivem z varianty č. 2, když se po dvou měsících vytáhne z mrazáku a uloží se při vyšší teplotě (řekněme 7-8°C) vhodné pro čepování? Nezačne znovu kvasit?

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 45 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina