VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je čtv 27. črc 2017 9:45:19
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 59 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Irský mech
PříspěvekNapsal: pát 17. dub 2015 13:39:34 

fotozapisnik.eu píše:
Roddenberry píše:
Měl bych taky dotaz k mechu. Je možné ho použít, když chci nechat pivo vykvasit na doraz a potom docukřovat? Jde mi o to, jestli v pivu vyčištěném mechem vůbec zůstanou nějaké kvasnice schopné postarat se o nasycení. Díky za odpověď.

Mech s kvasnicemi nesouvisí. Mech se dává do chmelovaru; na podporu usazení kvasnic se používá například želatina.
Použít ale můžeš oboje, nějaké kvasnice ti v pivu vždycky zůstanou.

Podle mých zkušeností to částečně pomáhá i na sedimentaci kvasnic. S dosycením nikdy problémy nebyly.

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

PříspěvekNapsal: pát 17. dub 2015 16:17:41 

Vláďa píše:
fotozapisnik.eu píše:
Roddenberry píše:
Měl bych taky dotaz k mechu. Je možné ho použít, když chci nechat pivo vykvasit na doraz a potom docukřovat? Jde mi o to, jestli v pivu vyčištěném mechem vůbec zůstanou nějaké kvasnice schopné postarat se o nasycení. Díky za odpověď.

Mech s kvasnicemi nesouvisí. Mech se dává do chmelovaru; na podporu usazení kvasnic se používá například želatina.
Použít ale můžeš oboje, nějaké kvasnice ti v pivu vždycky zůstanou.

Podle mých zkušeností to částečně pomáhá i na sedimentaci kvasnic. S dosycením nikdy problémy nebyly.

Díky všem, už to mám potvrzené vlastní zkušeností. Jen mě trochu znervóznilo, že se po stočení první várky dělané tímhle způsobem na dně flašek neobjevila skoro žádná usazenina a dva dny se nic nedělo. Po týdnu už bylo pivo nasycené a krásně čiré.

PříspěvekNapsal: sob 18. dub 2015 18:29:58 

Dnes proběhla má první zkušenost s irským mechem a dopadlo to přesně takhle:

El_ píše:
Chlapi, přiznejte se, kdo z vás a s jakým úspěchem ho používá?

....

Když jsem po ochlazení otevřel hrnec, že to převedu do kvasné nádoby, tak jsem se málem vyvrátil. Mladina měla vzezření kafe s mlékem :shock: No nic no, už to kvasí, tak uvidím za týden, ale jsem z toho teď lehce rozladěn a nevím, co si o tom mám myslet...

PříspěvekNapsal: pon 20. dub 2015 12:25:38 

Horst píše:
Dnes proběhla má první zkušenost s irským mechem a dopadlo to přesně takhle:

El_ píše:
Chlapi, přiznejte se, kdo z vás a s jakým úspěchem ho používá?

....

Když jsem po ochlazení otevřel hrnec, že to převedu do kvasné nádoby, tak jsem se málem vyvrátil. Mladina měla vzezření kafe s mlékem :shock: No nic no, už to kvasí, tak uvidím za týden, ale jsem z toho teď lehce rozladěn a nevím, co si o tom mám myslet...

No, nikdy jsem přesně nezjistil, co to způsobovalo, ale „kafe s mlíkem" jsem jednu dobu vařil pravidelně bez ohledu na to, jestli jsem používal irský mech, nebo ne (úplně nejstrašlivější případ je tady, ale těch piv bylo víc). Měl jsem podezření na špatné/rychlé scezování - to jsem upravil a pivo už mám více méně čisté. Ale pravou příčinu toho ukrutného zákalu jsem nikdy neobjevil.

P.S. Během celého vaření všechno probíhalo v pořádku, ale během chlazení se mi pivo zakalilo. I když slovo zakalilo nevystihuje pravou podstatu věci - fakt to bylo absolutně neprůhledné obarvené mléko...

PříspěvekNapsal: úte 21. dub 2015 12:07:33 

Jemné kaly jsou sraženiny tříslovin a bílkovin, vznik při cca 70 °C. Čím více bílkovin a chmele, tím více mléka v kafíčku.

Hrubé kaly mají trochu jiné složení a sráží se při chmelovaru, tam se asi nejvíce uplatní mletý irský mech.

PříspěvekNapsal: úte 21. dub 2015 15:00:08 

Jak tedy s těmi jemnými kaly zatočit? Já provedl normálně whirpool a mladinu stočil do druhé nádoby. Zdála se čistá a pak to začalo.

PříspěvekNapsal: čtv 23. dub 2015 13:48:18 

Točit s nimi nemusíš, pokud bys přecijen chtěl, tak odstředivku nebo filtr asi vyloučíme. Menší část jemných kalů bys mohl po jejich vyloučení při cca 60 °C odstranit opětovným rozmícháním usazených hrubých kalů, ale to nesmíš ty hrubé kaly odstranit před chlazením ve whirlpoolu. Sbírání deky, ve které jich může být někdy taky hodně. Pak ti zbývá asi jen sedimentace nebo flotace. Půl dne necháš za chladu usazovat (čím nižší teplota, tím vyšší podíl vyloučených jemných kalů) a pak přečerpáš na spilku, přidáš kvasnice a kyslík. Kolísání obsahu jemných kalů samozřejmě ovlivní i vstupní suroviny. Při flotaci probubláváš kyslíkem, disperze prý musí být jemnější než u běžné svíčky, aby byla dobrá účinnost (zkušenosti nemám), kaly se usadí v hutné dece nahoře, tu sebereš nebo odčerpáš čistou mladinu jinam.

PříspěvekNapsal: čtv 23. dub 2015 21:14:53 

PIvo, ja ta fakt obdivujem za vsetky tvoje teoreticke vedomosti, prakticke skusenosti a do detailov premakane technologicke vychytavky.

Verim tomu, ze po ich aplikacii by moje pivo bolo dokonale, akurat by som ho .
nevaril 6 hodin, ale 60 hodin.

Ale citam to rad, aspon sa nieco naucim.

PříspěvekNapsal: pát 24. dub 2015 8:55:41 

V ČR jsem ještě flotační tank v minipivovaru nepotkal. Naopak ve Frankách ho mají skoro všude. Navíc tam mají taky skoro všude filtr.

APA 13

Na spilce:
---

PříspěvekNapsal: úte 16. úno 2016 6:53:27 

Zdravím,
chtěl bych připojit i svou zkušenost s irským mechem.
Mlíko mě teda nepotkalo, nicméně kvasnice to ovlivnilo.
A to dokonce tak, že si nejsem jistý jestli je nevyleju.
Po použití mechu se kvasnice totiž "vysrážely" do takových žmolků,cucků, kuliček. Nevím jak to přesně popsat ale zažil jsem to poprvé.
Přetočil jsem do jiné nádoby a pak stočil.
No jaké bylo překvapení s posledním pivem ( stočím poslední použitelný zbytek, kdy je v lahvi větší vrstva kvasnic abych s předstihem zjistil kam se to bude dále vyvíjet ).
Toto jsem po týdnu chtěl dát do chladu, a jak jsem s ním pohnul, kvasnice doslova od dna vystřelily a zmiňované cucky teď nechutně plují na hladině.

U ostatních piv, kde je vrstva kvasnic menší žádné cucky nemám a vypadá to, že se vše drží u dna.

Mech jsem dával na posledních 5min chmelovárku, schladil přes noc a kvasilo to při vyšších teplotách ( 24°C ). 17°EPM
Uvidím jak to ovlivní chuť a jak dopadnou další "pokusy"

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 59 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina