VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je sob 21. dub 2018 14:54:16
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Brno - VÚPS - exkurze - byl by zájem?
PříspěvekNapsal: pát 03. pro 2010 22:30:26 

Dnešní email:

Dobrý den,
v úterý 7. 12. 2010 v 15.30 hodin se ve VÚPS Brno uskuteční školení o výrobě piva z mladinového koncentrátu. Pokud budete mít o toto školení zájem nebo byste chtěli doporučit přátelům či známým, nahlaste mi počet účastníků. Pan Ing. Zoufalý odpoví i na Vaše připravené dotazy.
Vložné: 120,-- Kč (vč. DPH)

Zdraví
Yvona Baumgartnerová

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

PříspěvekNapsal: stř 08. pro 2010 7:20:34 

Tak jaké bylo školení?

PříspěvekNapsal: stř 08. pro 2010 8:32:48 

Docela v pohodě, hlavně se člověk poznal s okolníma vařičema :). Pár zajímavých informací se taky našlo. Ovšem u kapacit bylo znát těžké zaměření jen a pouze na pivo českého typu, spodně kvašený ležák a lehká neochota připustit jiné druhy (minimálně při osobní konzultaci ohledně speciálů). Každopádně mám pocit, že to bylo přínosné. Seděli jsme tam od 15:30 do 19:00 a víceméně probíhala diskuse s otázkama od nás. Akorát to mělo jednu opravdu velkou chybu. Bavit se hodiny o pivu, a nemoct se ho napít... kruté. :)

PříspěvekNapsal: čtv 09. pro 2010 13:39:20 

Já jsem si myslel, že to bude spjato i s prohlídkou výzkumáku a ochutnání jejich piva( určitě tam něco měli). Jen mě u těch přednášejího a jeho kolegy zarazila ta servilita k nadnárodním chemičkám. Jo, jo, mají to všude finančně podchycené.

PříspěvekNapsal: čtv 09. pro 2010 20:30:02 

Odešlu taky pár poznatků - už kvůli vlastní pozdější zapomnětlivosti.

Společnost evidentně sice se stejným zájmem, nicméně značně rozličná. Asi mělo být dopředu striktněji stanoveno téma - např. právě jen "Koncentrát VUPS". Takto se hodně skákalo semtam, od ochranné známky piva, přes pH sladů a štěpení enzymů, až po pěnu. Mě nejvíc zajímaly praktické rady k výrobě domácího piva právě z vups koncentrátu. Z toho jsem si odnesl následující rady:

- není dobré rozmíchávat koncentrát ve vodě mixéry a šlehači. Dochází k přehnanému prokysličení mladiny. Toto ve spojení s nedostatečně nízkou teplotou vede sice k bezproblémovému rozkvašení sušenými kvasnicemi, ale kvašení pak bývá hrozně překotné. A kvasnice se díky tomu překysličení orientují spíše na přehnané množení než kvalitní konzumaci.

- rád přidávám med, který se špatně rozpouští, proto zakládám v teplejší vodě a mladinu nechám do druhého dne vychladnout a pak zakvašuji. Toto nedoporučovali pro obavy z působení mikroorganismů na mladinu. Raději předrozmíchat klidně v teplejší vodě v menším množství, pak studenou doředit a rovnou zakvášet.

- pak jsem se jako laik dozvěděl o myšlence chmelů na hořkost a chmelů na vůni. Na začátek chmelovaru dát chmely na vydatnost hořkosti a až v druhé polovině chmely na vůni. S tím pro mě informace řazení žateckého červeňáku jednoznačně mezi ty vonící odrůdy.

- info, že do března by měla proběhnout zkouška opravené sušičky VUPS. Pokud bude OK, tak se vrátí sušené koncentráty. Z počátku jen ve verzi 25kg, později opět kilovky. Výhledově zamýšlí sortiment tekutého v kyblíčkách 1200g pro veřejnost a v 45kg kýblech pro velkoodběr (min 6x45 - řada na paletě), a pro všechny klasicky sušený 1kg sáčky a 25kg pytel.

- Dobrá zpráva: Není třeba prý mít obavy o kvalitu nabízených sladů z českých sladoven, kvalita je prý obecně velice dobrá napříč všemi většími producenty

Víc si nevzpomenu už teď. :roll:

PS: Po skončení jsem se ptal šéfa brněnského VUPS na ten jejich pivovárek - je to kapacitně tak pro 10-13 lidí, spíše historická záležitost vybudovaná před 30 lety, nyní není v provozu a slouží provizorně jako část skladu (aspoň do jara). Já mu řekl, že se zkusím zeptat, jestli by se vůbec našlo těch 10 zájemců se tam jít kouknout na prohlídku s praktickou výukou. Pokud jo, tak se mu mám ozvat a on by zkusil zkalkulovat takovou akci. Pak by se vidělo - prostě takový pokus, jestli by se našel kompromis mezi zájmem a zápisným.

PříspěvekNapsal: pát 10. pro 2010 9:24:33 

Ještě k práškovému VÚPSu: protože se dělá pro konkrétního zákazníka a každý to chce mít jinak chmelené, nikdy nevíte co koupíte. EBU se pohybuje mezi 28-40. Mě se ten rozdíl zdá velký, ale místní znalec tvrdil, že to není poznat. Takže pro ty z vás, co si počítáte EBU a dochmelujete VUPS na jednotky, nikdy nebudete vědět, jaká je skutečnost.
Rovněž souhlasím s tím, že příště půjdu jen na akci, kde budu předem znát,čeho se bude týkat. Bavit se cca 2 hodiny jen o přípravě piva z koncentrátu, považuji za ztrátu času, to je otázka pár vět.

PříspěvekNapsal: pát 10. pro 2010 11:08:15 

Lubos píše:
Ještě k práškovému VÚPSu: protože se dělá pro konkrétního zákazníka a každý to chce mít jinak chmelené, nikdy nevíte co koupíte. EBU se pohybuje mezi 28-40.

I to je jedna z věcí,proč od VUPSu ustupuju...

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina