VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je pát 24. lis 2017 8:14:50
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 90 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Slezsky ležák
PříspěvekNapsal: pon 23. bře 2015 19:15:10 

kowalski píše:
dělám druhou várku a přestalo mi to kvasit ...

Asi taky záleží na tom, jak zjišťuješ, že přestalo kvasit:
a) přestala bublat kvasná zátka,
b) přestala klesat hustota.

Jestli za a), tak to není moc dobrý indikátor konce kvašení. Kvasná zátka spíš slouží k tomu, aby Ti do spilky nic nespadlo. Může kvasit a nebublat (špatně utěsněné víko, pomalé kvašení, časté otevírání víka,...), stejně tak může bublat a přitom už nekvasit (po konci kvašení ještě z piva uniká CO2, které tam nechaly kvasnice).

b) Jestli se hustota 2-3 dny nehýbe, je čas lahvovat se surogací. Je možné, že to opravdu po těch 24 hodinách prokvasilo...

Koukám, že už jsi to psal před týdnem, tak teď už asi prokvašeno bude. :) Jakou máš hustotu/cukernatost? Měřil jsi ji? Nebo už máš zalahvováno?

V lednici:
  • Svatební 1+1 13° Belgian Blond Ale
  • APA Melounek 13° Fruit APA
  • Svatební Rok poté 15° Belgian Blond Ale

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

PříspěvekNapsal: pon 23. bře 2015 22:09:56 

přestala bublat dávno
ale pořád tam byla deka a když jsem si čuchnul ke hladině dostal jsem pěknou facku :)
deka zmizela asi před 4 dny
měřil jsem hustotu a je 1018
někde v návodu na pivnirecenze jsem četl, že nelahvovat ne dříve než bude hustota 1010
mě už se asi ale nezmění
stočím to zítra s dextrózou a dej se vůle boží

PříspěvekNapsal: pon 23. bře 2015 22:11:12 

Ahoj,

Mam ten samy problem... Nejprve jsem zkousel Slezsky Lezak od Mistra Sladka (s kvasnicemi v baleni) a ted Real Ale (s kvasnicemi Danstar Nottingham) od Coopers a v obou pripadech tento vyvoj:

- kvaseni probihalo ve stabilnich 20 stupnich, (coopers real ale potom v 18 stupnich), v temnu, pocatecni hustota 1038
- Prvnich 24-36 hodin bourlive kvaseni a probublavani zatkou, krasna deka, sbiral jsem opatrne jen hnede fleky
- Dalsich 24 hodin hladinky na zatce nevyrovnane ale uz neprobublava... deka pomalu mizi
- po cca 2.5 - 3 dnech od zalozeni deka zmizela uplne a pivo se vycistilo (neni kalne)
- po 5 dnech od zacatku jsem zmeril hustotu a bylo tam 1020
- dnes (6. den) jsem zmeril hustotu a bylo tam 1018
- pocitam s tim, ze kdyz zitra nebo pozitri hustota neklesne tak budu lahvovat...

otazkou je:

- jestli pridavat dextrozu do lahvi, nebo pocitat s tim, ze tam jeste nejaky cukr je?
- proc to nedokvasilo az na ocekavanou hustotu 1010?

Diky za pripadne komentare nebo info... :-)

PříspěvekNapsal: pon 23. bře 2015 23:35:43 

Těch 1010 je takový ideál, který se ale většinou nepovede. Každy koncentrát může prokvášet jinak. Je to kvůli zkvasitelným a nezkvasitelným cukrům. Když je víc nezkvasitelných, tak to neprokvasí tak moc. (Např. Coopers Irish Stout mi prokvasil jen z 50% - z 1052 na 1026.) U koncentrátů se s tím nic moc dělat nedá, u vaření ze sladu se to dá ovlivnit. Ale není to nic hrozného, když to neprokvasí až na těch 1010, jen to bude ve výsledku o něco sladší, plnější a s nižším alkoholem.

Nejlepší asi je držet se toho, že když to 2-3 dny neklesá, tak lahvovat s dextrózou.

V lednici:

PříspěvekNapsal: stř 25. bře 2015 14:45:27 

mithe píše:
Těch 1010 je takový ideál, který se ale většinou nepovede. Každy koncentrát může prokvášet jinak. Je to kvůli zkvasitelným a nezkvasitelným cukrům. Když je víc nezkvasitelných, tak to neprokvasí tak moc. (Např. Coopers Irish Stout mi prokvasil jen z 50% - z 1052 na 1026.) U koncentrátů se s tím nic moc dělat nedá, u vaření ze sladu se to dá ovlivnit. Ale není to nic hrozného, když to neprokvasí až na těch 1010, jen to bude ve výsledku o něco sladší, plnější a s nižším alkoholem.

Nejlepší asi je držet se toho, že když to 2-3 dny neklesá, tak lahvovat s dextrózou.

Moc diky za vysvetleni... Myslim ze tenhle tvuj prispevek bude uzitecny pro hodne zacatecniku, protoze spousta navodu hovori o tom, ze 1010 je bernej bod, na kterej se proste musi clovek dostat... :-)

Dneska uz budu treti den na hodnote 1018 a tak to zalahvuju s 3g dextrozy a uvidime, co z toho vyjde... :-)

PříspěvekNapsal: stř 25. bře 2015 15:12:03 

Vaření z koncentrátu jsem před nějakým časem opustil, ale hodnoty 1018 bych se (za sebe) nebál ...

Vařím pár měsíců ze sladového výtažku a včera jsem lahvoval první experimntální várku ze základních surovin.

Já se řídím při stáčení následujícím (vy-googleným) pravidlem:

daleko lepší varianta je stočit při určité hodnotě zbytkového cukru. Všeobecně se udává, že optimum je mezi 4 až 5% zbytkového cukru, což odpovídá zhruba údajům 1016 až 1020 na hustoměru. My stáčíme při hodnotě 4,8% cukru, kterou jsme vypozorovali jako optimální. Když stočíme pivo moc brzy, dochází k jeho přesycení a může lahev natlakovat tak, až praskne, nebo vyletí víčko. Při stočení pozdě, nemá pivo "sílu" se dostatečně natlakovat a je téměř bez CO2. Nevýhodou tohoto postupu je, že kvasící pivo se musí hlídat a pravidelně proměřovat sacharometrem/hustoměrem abychom tuto hodnotu jak se říká neprošvihli.

Více zde: http://domacipivovar.webnode.cz/vse-o-v ... -a-lezeni/

Pokud to tedy neprošvihnu (kvůli víkendu), tak končím mezi 1016-1020 a pivko se mi zdá o.k.
Ten krapet obětovaného alkoholu bohatě nahradí chuť a plnost ;)

b23

PříspěvekNapsal: stř 25. bře 2015 16:04:46 

black.stone píše:
Moc diky za vysvetleni... Myslim ze tenhle tvuj prispevek bude uzitecny pro hodne zacatecniku, protoze spousta navodu hovori o tom, ze 1010 je bernej bod, na kterej se proste musi clovek dostat... :-)

Dneska uz budu treti den na hodnote 1018 a tak to zalahvuju s 3g dextrozy a uvidime, co z toho vyjde... :-)

Není zač :) Nj, pak se tady objevují příspěvky typu "Pivo mi kvasí už měsíc", když někdo čeká na těch 1010, ale ono už to nejde...
Tak ať se zadaří a hlavně ať chutná ;) (Ale kdyby náhodou nechutnalo, tak se nenech odradit :) )

b23 píše:
Já se řídím při stáčení následujícím (vy-googleným) pravidlem...

Jj, pohlídat si to a stáčet tak, ať se to dosytí samo i bez dextrózy, je určitě fajn. Ale osobně bych se do toho nepouštěl u piv, které dělám poprvé, případně pokud už nemám dost zkušeností s danými kvasnicemi a surovinami.

Např. u mojeho již zmiňovaného Coopers Irish Stout bych se nedostal ani na těch 1020. (Při lahvování na 1026 jsem přidal raději míň dextrózy a bylo málo nasycené.) Druhý extrém, co se mi "podařil", byl Bulldog Evil Dog, ten prokvasil až na 1004. To kdybych lahvoval při 1016, tak to bude natlakované až moc - odpovídalo by to asi dvojité dávce dextrózy při lahvování.

Až budu ale vařit stejné pivo víckrát a častěji, tak se určitě budu snažit si to vychytat a pohlídat ať můžu lahvovat se zbytkovým cukrem a bez dextrózy.

V lednici:

PříspěvekNapsal: pát 12. úno 2016 13:26:42 

Stočil jsem to do lahví, ale ted si nejsem jist jak dál, nebot návod jsem neprozřetelně vyhodil. Týden v lahvích a pak 30 v chládku nebo 14 dnů v lahvích a pak 30 dnů v chládku?

PříspěvekNapsal: pon 15. úno 2016 9:37:55 

J25 píše:
Stočil jsem to do lahví, ale ted si nejsem jist jak dál, nebot návod jsem neprozřetelně vyhodil. Týden v lahvích a pak 30 v chládku nebo 14 dnů v lahvích a pak 30 dnů v chládku?

Tyden v lahvich staci.

PříspěvekNapsal: čtv 17. bře 2016 22:53:59 

Zdravím, chci se zeptat 15.3. jsem udělal z koncentrátu mladinu. Mladinu jsem dal do vedlejší místnosti ponaučen z předchozích nezdarů s teplotou. Na fermentační nádobě je teplota cca 22C, ale pořád se mi nechce rozjet kvašení. Je možné, že bych přehnal desinfekci a kvasinky bych zabil? Umyl jsem nádobu manželky přípravkem na nádobí nějaký bio jar a použil deosprej a pak vyplachoval ve sprše čistou vodou. Díky

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 90 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina