VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je úte 21. úno 2017 1:45:54
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Malý říz u Heritage Lager
PříspěvekNapsal: sob 28. úno 2015 13:22:52 

Zdravím,

koncem ledna jsem založil svoje 3. pivo z koncentrátu -- Heritage Lager od Coopers. Když jsem ho v polovině února ochutnával, zjistil jsem že jsou lahve málo natlakované. Předpokládám, že s touto várkou už nic neudělám, ale rád bych se do budoucna poučil z vlastních chyb. Co jsem udělal špatně?

Postup výroby: asi čtvrtinu plechovky jsem rozmíchal ve 3 litrech vody a 40 minut vařil. Hned na začátku varu jsem přidal 20g Žateckého chmele. Po ochladnutí jsem přes plátýnko přefiltroval a v kvasné nádobě smíchal zbytek plechovky a naředil na cca 22 litrů. Přidáno 200g dextrózy a 1000g světlé maltózy (zbytky z předchozích várek, nechtěl jsem zbytečně objednávat další). Při teplotě cca 25°C jsem přidal předem rozkvasené kvasnice. Asi po 5 hodinách už kvasná zátka pomalu bublala.

Celou dobu kvašení bylo v místnosti kolem 19-21°C. Za 5 dní bylo vykvašeno -- zátka přestala bublat. Počkal jsem ještě dva dny. Cukroměr ukazoval 4,5% zbytkového cukru, což mě dost překvapilo. Obě předchozí piva jsem nechal prokvasit až do konce a do lahví přidával dextrózu. U této várky jsem plánoval použít stejný postup. Při takto velkém zbytkovém cukru jsem se neodvážil dát do lahví dextrózu, proto jsem stočil bez ní a nechal při stejné teplotě dalších 10 dnů.

Po 10 dnech byla PET láhev docela tvrdá (pivo jsem stočil do pivních lahví, pouze 1l jsem dal do PET abych mohl testovat natlakování), proto jsem pivo přenesl do sklepa kde mám cca 10°C. Po pár dnech jsem ochutnával, ale pivo má malý říz. Téměř se nenatlakovalo.

Co se mohlo stát? Byla chyba v kvasinkách? Dal jsem moc maltózy?

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

Předmět příspěvku: Re: Malý říz u Heritage Lager
PříspěvekNapsal: sob 28. úno 2015 14:51:07 

Měřil jsi hustotu před zakvašením? Já tedy nevím, možnost je, že kvasnice spotřebovaly vše co mohly a zbytek je nezkvasitelný, ale u koncentrátu tato možnost není pravděpodobná.

Naposledy upravil provazek dne ned 01. bře 2015 6:43:05, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: sob 28. úno 2015 19:01:24 

Původní cukernatost byla 10.6. Měřil jsem sacharometrem a podle potřeby přidával cukr.

Do svého prvního piva z koncentrátu jsem přidal 850g dextrózy, ředil na 23 litrů a vyšlo z něj jen 8°. V druhém už bylo 1100g (půl na půl dextróza a maltóza) a je z něj 10°. Je možné, že koncentráty příliš ředím?

PříspěvekNapsal: sob 28. úno 2015 19:38:58 

Koukal jsem na ten koncentrát a postupoval jsi správně a ředění je také jak má být. Tak nevím, proč se to kvašení zastavilo na tak vysoké hodnotě. Napadá mě jedině ta maltóza, že by obsahovala nezkvasitelné cukry? Asi blbost, ale v takovém případě by přidání dropsu do lahví nasycení zajistilo.

PříspěvekNapsal: sob 28. úno 2015 20:25:31 

Občas to tak vyjde. Zkvasitelné cukry se můžou lišit nejen u matózy ale i u různých koncentrátů. Taky to může být kvasnicema... Nejjistější je se řídit ukončeným kvašením (2-3 dny neklesá hustota). A pak přidat dextrózu při lahvování...
(Coopers Irish Stout (+1kg tmavé maltózy, 18l) mi prokvasil z 1052 (13°) jen na 1026 (6,5°). Při lahvování jsem přidal míň dextrózy než je obvyklé a bylo to nasycené málo, takže předpokládám, že to už pod těch 1026 nešlo...)

Když ti petka ztvrdla, tak aspoň trochu to natlakované bude, ne? Jestli jo, tak bych to asi tak už nechal a příště se z toho poučil. Holt budeš mít tuhle várku míň nasycenou. Stejně se to vypije. :) Jestli to ale není vůbec natlakované, tak je ještě možnost lahve otevřít, přidat dextrózu a znova zalahvovat. Ale je to dost práce navíc. A jestli to máš v klasických lahvích, tak ještě navíc další vršky. K tomu bych se uchýlil jedině jestli to ani nesyčí při otvírání. Jestli to je natlakované aspoň trochu, byla by to zbytečná drbačka.

K tomu ředění: U většiny koncentrátů se má podle návodu přidat 1kg dextrózy a naředit na 23 litrů (takže podle návodu to děláš správně). Ale pak z toho skoro pokaždé budeš mít 10°. Když budeš chtít něco silnějšího, raději bych dal míň vody než víc cukru. A taky asi lepší nepřidávat dextrózu ale když už tak maltózu. Ale jak to naředíš a kolik čeho přidáš je na tobě a tvojí chuti, je třeba experimentovat. :)

• English Porter 13°
  • APA #1 Chinoogget 11° (chmely Chinook a Nugget)
  • Milk Stout 14° (s laktózou)
  • Svatební 15° R1

PříspěvekNapsal: ned 01. bře 2015 10:58:33 

Díky za rady. Tahle várka je size natlakovaná málo, ale nejspíš se to vypije. Nechám to tak jak je. :) Pro příště budu měřit cukernatost častěji a sledovat změny.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina