VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je úte 12. pro 2017 1:25:55
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: European Lager
PříspěvekNapsal: čtv 10. lis 2011 19:31:28 

Teď jsem narazil soudek Irskýho stoutu (od Coopers), který leží od června (čili cca 5 měsíců) - a docela tam cejtím ovoce, už při odpuštění to bylo trochu cítit víc po kvasnicích a takový trochu horší zápach, po napití to má "předek" víc do ovocna, střed taky a naštěstí na ocase převládne silná hořkost. Z téhle várky bylo všechno vypito (až na tenhle zapomenutý soudek) kolem měsíce po stočení a tehdy to bylo naprosto v pohodě. Zřejmě na to má více vlivů jednak ten sklípek co mám na chatě k dispozici není úplně studený a jednak ten soudek už asi taky nebyl v nejlepší kondici, sice není úplně rezavý (dovnitř teď pochopitelně nevidím), každopádně po tomhle pivu půjde pryč. Narozdíl od toho co jsem napsal v mém předchozím příspěvku kdy mi tato ovocná piva dokvášela při ležení o život, tak tohle bylo takový línější a přesto zůstalo pěkně nasycené (a to jsem v létě odpouštěl).

Naštěstí moje "kopie" stoutu (nebo přesněji řečeno pokus o stout) ze surovin se povedla a nezblbla (stočeno v září), takže mám na akci s kamarády co chlemtat.

Pak mám ještě jednu směsku z bruntálu světlýho a tmavýho s podobnými příznaky (2 měsíce od stočení), kvašeno ejlovými kvasnicemi, nejdřív mne to docela překvapilo, ale nakonec je to dost pitelný pivo (udělaný jako 11ka), ale nyní ho radši na akci vychlastáme, pro jistotu.

Čili když to shrnu - zřejmě to, že se mladina z koncentrátu dál nechmelí, tedy neprojde varem, tak je možné, že tam může dojít k nějaké kontaminaci divočinou, tedy přesněji - je větší riziko. Toť jsou mé zkušenosti, ale neberte to jako dogma, že to tak musí být a nijak jinak...

Omlouvám se za částečný Off Topic (jsme v threadu Euro.lager), reagoval jsem na problém kolegy s ovocným nádechem, čili se domnívám, že by to tu mohlo být.

Hezký den

David

Co na tom pivu vidíš prosimtě? Já ti to řeknu a ty začneš chlastat taky

Neberte život vážně, stejně z něj nevyváznete živí!

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

PříspěvekNapsal: čtv 10. lis 2011 20:50:20 

dapr píše:
Teď jsem narazil soudek Irskýho stoutu (od Coopers), který leží od června (čili cca 5 měsíců) - a.... čili se domnívám, že by to tu mohlo být.

Hezký den

David

to me celkem desis, mam tu par zbylych koncentratu, ktere jsem si v pocatecnim obdobi nadseneho ochutnavani cehokoliv nakoupil a na tenhle jsem se (jako milovnik stoutu a porteru) docela dost tesil.

i kdyz ja mam opacnou zkusenost, moje prvni pivo z koncentratu (taky z cervna a taky Irish Stout, ale od Munton´s) bylo jeste 2 mesice po sekundaru totalne nepozivatelne, ted je luxusni.

PříspěvekNapsal: ned 12. úno 2012 13:42:29 

Chlapy chtěl bych se zeptat. European lager už mi kvasí třináctej den, pořád trochu bublá po delšim intervalu. Můžu ho už stočit nebo čekat až přestane bublat úplně?

PříspěvekNapsal: ned 12. úno 2012 16:15:35 

Vítej na foru!

Tak změř hustotu, předpokládám, že jsi ji měřil na začátku (a že víš jak silný pivo máš). To je prostě základ. Když to nemáš změřený, resp. čím to změřit, to je blbý, ale i tak to můžeš teoreticky stočit, ale dal bych to raději do pet flašek, takhle můžeš zjistit jak to moc tlakuje případně to dát pak hezky do chladu.

Co na tom pivu vidíš prosimtě? Já ti to řeknu a ty začneš chlastat taky

Neberte život vážně, stejně z něj nevyváznete živí!

PříspěvekNapsal: ned 12. úno 2012 17:13:32 

Tak potom co tu čtu tak sem to radši stočil lepší než mít větráky :) no na sekundární počítam tak 2 maximálně 3 dny. A ještě bych se zeptal to pivo má takovou pachuť je to pro něj typický? Protože třeba Irish Stout od Coopers byl už při stáčení docela pitelnej.

PříspěvekNapsal: pát 08. kvě 2015 14:08:50 

Zdravím,
dal jsem rozkvasit do hrnečku kvasnice s 2 lžičkami dextrozy, které byli přibaleny u tohoto piva a po 45 minutách se stále nic neděje, žádná pěna, žádné nabývání. co si o tom myslíte? Je možné že jsou špatné? mám ještě čekat s nalitím do koncentrátu ?
díky

PříspěvekNapsal: sob 09. kvě 2015 20:33:10 

karl0s píše:
Zdravím,
dal jsem rozkvasit do hrnečku kvasnice s 2 lžičkami dextrozy, které byli přibaleny u tohoto piva a po 45 minutách se stále nic neděje, žádná pěna, žádné nabývání. co si o tom myslíte? Je možné že jsou špatné? mám ještě čekat s nalitím do koncentrátu ?
díky

Vodu si dal vlažnú ?

PříspěvekNapsal: sob 09. kvě 2015 20:40:06 

Lepší je dát s mladinou, teplota kolem 25 °C, rehydratace tak 10 minut a pak rozmíchat a hlavne provzdušnit. Dej je do kyble k mladině a pořádne promíchej, pokud to nebude den dva nic delat, dej tam kvasnice které tomu sedí nejvíc.

PříspěvekNapsal: ned 10. kvě 2015 17:36:32 

PajaZ píše:
Lepší je dát s mladinou, teplota kolem 25 °C

Zkušenější vařiči už ví, že rehydrovat je lepší převařenou a zchlazenou vodou. To jen pro upřesnění, pro budoucí generace ;)

Na spilce:
---

PříspěvekNapsal: ned 10. kvě 2015 19:51:09 

kluci díky za odpovědi.. Nakonec jsem to nalil do mladiny a vše je v pořádku a kvasíme, jen jim to trvalo asi trochu déle .. Bublá mi to jak blázen :-)

ale lekl jsem se, protože když jsem rozkvášel kvasnice u předchozí várky (jiné pivo), tak začaly nabývat asi po pul hodině...

Naposledy upravil karl0s dne ned 10. kvě 2015 19:53:44, celkově upraveno 1

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina