VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je stř 13. pro 2017 15:52:40
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: WHEAT BEER
PříspěvekNapsal: sob 05. zář 2015 18:07:50 

čaute pivovarníci,
Můžete mi prosím poradit, jako prvovařič jsem naložil pšenku podle návodu kvasila při 20-22 velmi velmi pozvolna a teď po třech dnech buď už skoro nekvasí nebo to úplně zdechlo.
Třepal jsem minipivovarem a nic žádná změna, je to sice natlakovaný ale jinak nic.
Napadá mě použít kvasnice z coopers pisneru... jde to tam přidat nebo co s tím?
Díky moc za tipy

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

PříspěvekNapsal: sob 05. zář 2015 19:25:01 

Zdar, vítej mezi domovarníky :)

Nekvasí znamená, že nebublá zátka, nebo že už spadla pěna a netvoří se nová, nebo jsi to změřil hustoměrem/cukroměrem a už neklesá hustota? Nejspolehlivější metoda je hustoměr. (Jestli ho nemáš a plánuješ vařit dál, tak si ho určitě pořiď.)

Jinak je možné, že to za ty 3 dny už vykvasilo. Nové kvasnice nejspíš nebude třeba přidávat. Tvořila se při kvašení pěna? Spadla už pěna a hladina je relativně čistá bez pěny?

Takže ideální postup: Změř hustotu - jestli 2-3 dny neklesá, můžeš stočit s přídavkem dextrózy/cukru do lahví.
Alternativa, pokud nemáš hustoměr: Raděj to nech ještě tak 3-4 dny kvasit. (Třepat s tím nemusíš, ono už to stejně nejspíš bude vykvašené.) A pak, jestli už se nebude tvořit pěna, můžeš stočit do lahví, zase s dextrózou/cukrem.

Ještě jedna rada na závěr: Pročti si fórum, určitě se dozvíš spoustu informací, na většinu podobných otázek už tu odpovědi jsou.

Tak ať se daří a hlavně ať chutná ;)

V lednici:
  • Svatební 1+1 13° Belgian Blond Ale
  • APA Melounek 13° Fruit APA
  • Svatební Rok poté 15° Belgian Blond Ale

PříspěvekNapsal: ned 06. zář 2015 9:01:36 

Takže ještě jednou zdravím,
Právě jsem se stal šťastným otcem poměrně slušné pšenice...... fórum jsem statečně všechno prošel ještě než jsem to pivo nakládal atd, pořídil si tu bonusovou sadu minipivovaru Pilsen...
a tady máme výsledné údaje: Hustota při 22 stupních (když jsem nakládal) 1039 a teďka při 20 stupních 1011.... pěna spadla je to čisté pivo takže nezbývá nic jiného něž ho večer stočit. Je opravdu možné že pšenka vykvasila za 4 dny aniž by zátka nějak výrazně bublala? a Ano minipivovar byl naprosto uzavřený, zátka upevěná atd....
Ještě mám na Vás prosbu.. někde kdesi jsem narazil na tabulky přepočtu hustoty při stupních Celsia... rád bych si spočítal obsah alkoholu, ale ty stupně tam haprují. (google mlčí a tady to nemůžu zase najit)
Díky moc.

PříspěvekNapsal: ned 06. zář 2015 11:05:07 

fantazywolf píše:
Právě jsem se stal šťastným otcem poměrně slušné pšenice......

Super. Hlavní je, že chutná :)

fantazywolf píše:
Hustota při 22 stupních (když jsem nakládal) 1039 a teďka při 20 stupních 1011.... pěna spadla je to čisté pivo takže nezbývá nic jiného něž ho večer stočit.

Jj, to už by mělo být hotovo.

fantazywolf píše:
Je opravdu možné že pšenka vykvasila za 4 dny aniž by zátka nějak výrazně bublala? a Ano minipivovar byl naprosto uzavřený, zátka upevěná atd....

Jj, většinou mám za 4 dny taky hlavní kvašení skončené. Ono to kolikrát netěsní i když je to pořádně zavřené. Jednou jsem víko zkoušel oblepit páskou a pak to najednou bublat začlo... Jinak to bublání je spíš na okrasu, hlavně aby se do piva nic nedostalo. Teď už kvasím bez bublátka s jen položeným (nezavřeným) víkem nahoře - nic se tam nedostane a CO2 může vklidu ven.

fantazywolf píše:
Ještě mám na Vás prosbu.. někde kdesi jsem narazil na tabulky přepočtu hustoty při stupních Celsia... rád bych si spočítal obsah alkoholu, ale ty stupně tam haprují.

Na svých stránkách něco mám (hned první odkaz). Je tam někde i výpočet toho alkoholu. Jestli máš hustoměr kalibrovaný na 20°C (což většinou bývá), tak tam při 22°C asi ani žádná změna nebude.

V lednici:
  • Svatební 1+1 13° Belgian Blond Ale
  • APA Melounek 13° Fruit APA
  • Svatební Rok poté 15° Belgian Blond Ale

PříspěvekNapsal: pon 07. zář 2015 15:35:31 

Děkuji za odkazy a za pomoc,
Nicméně stalo se to, že jsem chtěl večer stočit, ale přijdu k tomu a najednou je pod tlakem a oxid se uvolňuje, deka sice žádná, ale nechal jsem to ještě.... Co si o tom myslíte? Může se tomu něco stát? má to 1010 při 20 stupních.....
Další věc debil jsem desinfikoval včera lahve a už si je předpřipravil a dal do nich dextrozu (byly umyté) a jelikož jsem to nestáčel, tak se ta dextróza v lahvích rozpustila..... mám to vydezinfikovat znovu nebo to dextróze neublíží a můžu to stáčet třeba za další dva dny?
Díky moc

PříspěvekNapsal: pon 07. zář 2015 15:44:07 

Znovu vymít, znovu sanitace, znovu dextroza.

Jinak vzniknul po rozpuštění krásný cukerný roztok, který je živnou půdou pro různé bakterie a plísně z okolí.

Na spilce:
---

PříspěvekNapsal: pon 07. zář 2015 16:06:44 

díky myslel jsem si to, i když jsem si říkal, když jsem to dezinfikované zacvakl tak teoreticky by to mohlo být ok ( mám bernard lahve).
Díky

PříspěvekNapsal: úte 08. zář 2015 10:53:39 

Podla mna si urobil chybu - pri 1010 by som to urcite nalahvoval.
Teraz mas len zbytocnu robotu.

PříspěvekNapsal: pát 01. led 2016 22:43:07 

Ahoj, zkusil jsem tenhle koncentrát, a jsem docela zklamanej. Držel jsem se návodu a dělal to s 0,5kg pšeničný maltózy, 0,3kg dextrózy. Naředěný na 12ku, originál kvasnice. Teď po třech týdnech ležení je to nic moc. Nasycené dobře, ale bez chuti, vodové. Bohužel se nerozvinuly žádné chutě svrchního kvašení (kvašeno při 20 stupních). Navíc jsem čekal mírně zakalenou pšenici, ale kvasnice sedly na dno a zgelovatěly, takže nejvyčiřenější pivo ze všech.. :(

B.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina